הגמשת הקריטריונים לאסירים - ספין של אולמרט

פרשנות: ראש הממשלה מעוניין להגמיש את הקריטריונים לשחרור אסירים פלסטינים, והשב"כ מתנגד. לכוארה מדובר במהלך לקידום עסקת שליט, אך למעשה מדובר במהלך לקידום עסקאות קטנות יותר, שכן לצורך שחרור שליט נאלץ לשחרר אסירים שגם הקריטריונים החדשים לא יחולו עליהם

(1:27 דק')

כל המקורות המדיניים אומרים שאין פריצת דרך בעסקת שליט. עם זאת, מה שהדליק לכולנו אורות אדומים, זה אותו דיון מיוחד של ועדת השרים להגמשת הקריטריונים לשחרור אסירים. זה נראה כמו הכננת הקרקע למצוא לחמאס את האנשים שהוא רוצה לשחרר. הדיון הסתיים, כאשר השב"כ הודיע בדיון שהוא מתנגד לכל הגמשה של הקריטריונים. רוב השרים בישיבה, בהם עמי איילון, אבי דיכטר וחיים רמון, תומכים בהגמשה.

מדובר בספין, כי שום הגמשה של הקריטריונים הקיימים לא תספק את דרישות החמאס לרוצחים שהוא רוצה. מצד שני, אם תעמוד רשימה על הפרק כולל רוצחים ומהצד השני יעמוד גלעד שליט, יהיה לשחרור רוב בממשלה.

לכן הגמשת הקריטריונים נחוצה לאולמרט הרבה יותר בשביל דברים אחרים, כדי שיוכל לשחרר אסירים במקרים אחרים – עוד סימן המעיד על כך שקורה משהו, למרות שהמקורות הישראלים מכחישים את זה.

ביקור ברק בקהיר מחר במצרים יהיה חלק מהדיון, ואין ספק שברק מגיע לשם בתנאים לא אופטימליים, אחרי ששרת החוץ לבני מבססת עליית מדרגה חדשה בקו הישראלי כלפי מצרים, ומדברת על התפקוד המאד בעייתי של מצרים בציר פילדלפי.