BETA

18.10.2007

09:55

עודכן:

ערבים ברשת: ברכבת ישראל לא מדברים ערבית

ערביי ישראל שאינם יודעים עברית, אנגלית, או רוסית חווים מפח נפש בעת נסיעתם ברכבת ישראל. גם אתר האינטרנט של החברה מחרים את הערבים. והזמרת הלבנונית הייפא והבי רוצה לבטח את גופה, כנראה בעלות של מיליארד דולר

• להיות נוסע ערבי ברכבת ישראל זה סיוט אחד גדול, כך מסתבר. גם לגלוש כערבי באתר האינטרנט של הרכבת זו לא חוויה מומלצת, או נעימה. אחרי שהתעלמה מהחרשים, נוהגת "רכבת ישראל" במדיניות דומה גם כלפי ערביי ישראל, ואני מדבר על אותם ערבים שאינם דוברי עברית, אנגלית או רוסית.

נניח שאני נוסע ערבי שעולה לרכבת, ורוצה לנסוע מחיפה ללוד. מיד עם כניסתי לתחנת הרכבת אני שם לב שמהרמקולים בוקעות הודעות בשפה העברית ואחר כך באנגלית. שפה נוספת, שמוכרזת כשפה רשמית במדינת ישראל, לא נשמעת ברחבי התחנה, ולמעשה גם לא בשום מקום אחר.

האם לא שכחתם עוד שפה חשובה ש-20% מתושבי המדינה משתמשים בה? הרי זאת שערורייה שערבים משלמים כסף, נוסעים ברכבת ומאפשרים לעובדי רכבת ישראל להתפרנס בכבוד, אבל מנגד הם לא מקבלים תמורה בעד האגרה.

נניח שאני ערבי שלא למד עברית או אנגלית, ויש כמה כאלה, אז אכלתי אותה. אני לא אדע למה התכוון המשורר מהרמקול כשהוא יגיד שהרכבת שלי תצא בעוד חמש דקות. וגם כשאפנה למודיעין, יש להניח שלא יבינו אותי.

אבל בואו נצא מנקודת הנחה שהתגברתי על המכשול הראשוני - ומצאתי עובר אורח חביב שעזר לי לתפוס את הרכבת ללוד, כיצד אדע מתי הגעתי לשם? מתי אדע אם להתכונן לסיום הנסיעה? הרי גם הרמקולים הקטנים בתוך הרכבת "מדברים" רק עברית או אנגלית ואני לא מבין את השפות הללו.

התעלמות מהשפה הערבית - גם באתר של הרכבת

נחזור רגע אחורה בזמן ונדמיין שאני, אדם שלא מבין עברית, אנגלית או רוסית, רוצה להתכונן לנסיעה מבמעוד מועד, וללמוד את המסלול. בשנת 2007 הדבר החכם ביותר לעשות הוא להיכנס לאתר האינטרנט המתקדם של רכבת ישראל, אבל למרבה ההפתעה (או שלא) גם כאן אני מגיע לדרך ללא מוצא.

באתר האינטרנט של רכבת ישראל תוכלו לקבל מידע בעברית ובשפות נוספות, אבל לא בערבית, שהיא כזכור שפה רשמית. מדוע ישנה התעלמות מהערבים גם באתר? לא ברור.

חבר הכנסת הערבי והמלומד, עבאס זכור, שם לב לבעיה המציקה ופנה לפני עשרה ימים לשר התחבורה שאול מופז, ושאל: "מדוע אתם מתעלמים מערביי ישראל שנוסעים ברכבת ו/או מהגולשים באתר הרכבת? אנא, הוציאו הוראה לרכבת ישראל כדי שיתקנו את המעוות". זכור לא קיבל עדיין תשובה. ל"ערבים ברשת" אמר ח"כ זכור: "כמו שבביטוח הלאומי יש הסברים בערבית, כך צריך להיות גם ברכבת ישראל".

במשרד התחבורה לא סיפקו תשובה, ודוברת הרכבת, מלי כהן, אמרה כי "רכבת ישראל רואה את יעודה המרכזי במתן שירות לכלל האזרחים, כמו גם לתיירים ולמבקרים הרבים הפוקדים אותה. בימים אלה שוקדת רכבת ישראל על השקת אתר אינטרנט חדש, שאמור לעלות לאוויר בתוך כחודשיים. באתר ישולבו תכנים בשפה הערבית, האנגלית והרוסית כחלק משיפור השירות לקהל הנוסעים אשר אינם בקיאים בשפה העברית. במוקד הטלפוני משולבים נציגים דוברי ערבית, והשילוט המרכזי הקבוע במרבית התחנות, ובוודאי בכל התחנות החדשות ובתחנות בהן קיים ריכוז גבוה יחסית של אוכלוסיה ערבית, כולל את שם התחנה בשלוש שפות: עברית, אנגלית וערבית. הכריזה ברכבות ניתנת בעברית בלבד, למעט הקו לנתב"ג בו משולבת כריזה באנגלית. כדי שהכריזה תהיה יעילה היא חייבת להיות ממוקדת וקצרה, שכן אם לא היא תחטיא את מטרתה".

• ומעניין לעניין באותו עניין, הנה עוד אדם - אורון חדי - שגם לו יש הערות בעקבות נסיעותיו ברכבת. בבלוג שלו הוא כותב על אחת מחוויותיו ברכבת, וגם כשפגש את מנכ"ל הרכבת בכבודו ובעצמו נוסע ברכבת, וגם על פנייתו לדוברת הרכבת, שהגיבה לו בבלוג. מגניב מה שהולך שם.

האם והבי תבטח את גופה במיליארד דולר?

• הזמרת הלבנונית הייפא והבי לא יורדת מהכותרות. האתר arab insider מצטט עיתונים ערביים שדיווחו כי הזמרת מעוניינת לבטח את גופה, והיא קיבלה כבר הצעת ביטוח בשווי של 1 מיליארד דולר.

על פי הדיווח, והבי החלה להרהר בעניין ביטוח גופה בעקבות תאונה שעברה מוקדם יותר השנה בשדה התעופה "ריאק", בעת צילומי הקליפ לשירה "חשה שאין בינינו עניין". מטוס קל שטס מעל לרכב של והבי הנמיך מסיבה לא ברורה והתנגש ברכבה. הזמרת נפגעה קלות ואושפזה להשגחה בבית חולים לבנוני.

בעקבות התאונה, החלה והבי לבחון ברצינות את עניין הביטוח כדי למנוע נזקים כספיים עתידיים במקרה שתיגרם לה פגיעה גופנית, חלילה. חברות הביטוח השונות עטו על המציאה ואחת החברות אף שלחה לנציגי הזמרת הצעה כוללת המסתכמת ב-1 מיליארד דולר במקרה של פגיעה גופנית. בסביבתה של הזמרת אמרו כי היא עדיין בוחנת את ההצעות.

נגד והבי קיימת ביקורת קשה מחוגים שונים בעולם הערבי הטוענים כי היא יותר דוגמנית מאשר זמרת וכי הפופולאריות שלה בקרב הצעירים נובעת יותר מהופעותיה הפרובוקטיביות ופחות מכשרונה המוסיקלי. והבי מופיעה, בין היתר, ברשימה השחורה של הזמרות הפרובוקטיביות.

* לפניות, שאלות וטענות, שליחת סרטונים וכיו"ב, ניתן לפנות למייל: harontk@gmail.com

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף: http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS

מייסה מתפנקת ולא מתפשטת

ויכוח סביב "אווירת הרמדאן": בלוגר טוען כי הערבים נהפכים ל"ילדים טובים" במהלך הרמדאן • אסטרונאוט מוסלמי עושה רמדאן בחלל • בי"ס דו-לשוני לשלום בירושלים • ומייסה הלבנונית מדגישה: "אני לא מנסה לחקות אף זמרת". חגיגות סיום הרמדאן ברשת הערבית.

לכתבה האחרונה במדור