נסראללה: אני לא מפחד ומסתובב חופשי ברחובות ביירות

מזכ"ל חיזבאללה נשא נאום לציון שנה לסיום מלחמת לבנון השנייה, ואמר כי ישראל וארה"ב היו האחראיות לפרוץ המלחמה. לדבריו, מטרות המלחמה של ישראל התמוטטו תוך 33 ימים, ובסופו של דבר הסתכמו שכך שהוא לא יוכל להסתובב חופשי ברחובות, אך אמר כי ישראל כשלה גם בזה. בהתייחסו לשני החיילים החטופים, אמר כי יחזרו לישראל רק באמצעות מו"מ לא ישיר

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר אמש (שבת) בנאום לציון שנה לסיום מלחמת לבנון השנייה, שהוקרן בפני רבבות מתומכיו בעיירה בינת ג'בל, אחרי שככל הנראה הוקלט מראש, כי ישראל וארה"ב נושאת במלוא האחריות לפרוץ המלחמה. עוד אמר נסראללה, כי כל מטרותיה של ישראל במלחמה התמוטטו תוך 33 ימים, וכי אינו חושש לחייו ומסתובב באופן חופשי ברחובות ביירות. לגבי גורל שני החיילים החטופים אמר מזכ"ל חיזבאללה, כי השניים ישובו לישראל רק דרך משא ומתן לא ישיר.

נסראללה השווה בנאומו בין מלחמת לבנון הראשונה לשנייה, ואמר כי מלחמת לבנון השנייה היתה מסוכנת יותר. לדבריו, ב-1982 היה דיון על תפקיד ארה"ב במתן אור ירוק לבגין ועל האזור שאישרו האמריקנים לכבוש, בעוד ב-2006 היתה החלטה אמריקנית גלויה שתמכה בישראל במלחמה, ואף לחץ שתמשיך בה. "ב-2006 היתה מלחמה עולמית נגד לבנון", אמר נסראללה, "אך הקואליציה הבינלאומית לא מפחידה אותנו".

בהתייחסו למטרות שהציבה ישראל לפני המלחמה, אמר מזכ"ל חיזבאללה כי "כולן התמוטטו תוך 33 ימים בלבד", והוסיף: "קונדוליסה בלעה את הלשון לנצח. האם הצליחו לפרק את נשק ההתנגדות? לפגוע במורל? לא! אתם יודעים את זה, ושישמע גם האויב: חיזבאללה יותר חזק מאשר ב-2006, והשלטון (של סניורה) מאבד את אמון הלבנונים בגלל מעשיו בזמן המלחמה ואחריה".

לאחר מכן פנה נסראללה לראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט, ואמר כי בסופו של דבר, מטרות המלחמה הצטמצמו לכך, שהוא לא יוכל להסתובב באופן חופשי. "אך אני אומר לו", אמר נסראללה, "אני כן מסתובב חופשי ברחובות ביירות. זה אות קלון למי שרצה ישראל גדולה, למי שרצה להשליט את תנאיו על הערבים, למי שהשתמש במרכבה וטען שיש לו את חיל האוויר החזק ביותר, שכעת כל מה שהם רוצים זה שלא אסתובב ברחובות ביירות".

בהמשך תקף נסראללה את חיל האוויר הישראלי, ואמר כי חיל האוויר היה הכישלון הגדול ביותר של ישראל במהלך המלחמה. "אפילו ביום ה-33 של המלחמה נורו טילים מהגבול, ולא רק מעומק לבנון", הסביר, ותקף גם את המהלך הקרקעי, שלדבריו נכשל בגלל הגבורה של לוחמי חיזבאללה.

"כל העולם לא יוכל להחזיר את שני האסירים לישראל"

בהתייחסו לשני החיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר, אמר נסראללה: "אני חוזר ואומר: כל העולם לא יוכל להחזיר את שני האסירים לישראל". לדבריו, השניים יחזרו לישראל רק בדרך משא ומתן לא ישיר. מזכ"ל חיזבאללה פנה גם למשפחות האסירים הלבנונים הנמצאים בישראל והבטיח להם: "קרוביכם יחזרו".

לבסוף איים נסראללה על ישראל, ואמר כי לארגונו יש טילים המגיעים לכל מקום ב"פלסטין הכבושה". הוא התלונן כי אף אחד לא הגן על לבנון באף אחד מעימותיה עם ישראל, ואמר כי "אנו רק רוצים שללבנון יהיה צבא חזק שיגן עליה מישראל. זכותנו שתהיה לנו יכולת לחימה כדי להגן על עצמנו. נאמר למי שרוצה לגרשנו: לא נעזוב את לבנון או את דרום לבנון! אבותינו נולדו כאן, נמות כאן וניקבר כאן".