חמינאי: ישראל וארה"ב הן האויבות המרכזיות של איראן

מנהיגה הרוחני של איראן אמר כי השנאה כלפי ארה"ב מעמיקה ברחבי העולם מדי יום. וושינגטון האשימה את איראן במעורבות באלימות כלפי הכוחות הלוחמים בעיראק. שתי המדינות ניתקו את יחסיהן בשנת 1979 ולאחרונה גברה המתיחות ביניהן, בעקבות משבר הגרעין. הניו-יורק טיימס: ארה"ב תנסה להחליש את איראן ע"י הגדלת הסיוע לישראל ולערב הסעודית

מנהיגה הרוחני של איראן, האייטוללה עלי חמינאי, אמר אתמול (שבת) כי ישראל וארה"ב הן האויבות המרכזיות של ארצו. בנאום שנשא ברשת הטלוויזיה הארצית של איראן, אמר חמינאי כי "מדי יום מעמיקה בכל העולם השנאה כלפי ישראל".

אתמול פרסם ה"ניו יורק טיימס" כי נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, יבקש בסתיו הקרוב מהקונגרס לאשר הגדלת הסיוע הכלכלי לישראל, לצד תכנית למכירת נשק לערב הסעודית ושכנותיה. גורמים רשמיים בבית הלבן הסבירו כי העסקה מיועדת לחזק את מדינות המפרץ על מנת להוות איום גדול יותר על איראן השכנה, כמו גם להוכיח את תמיכתה של ארה"ב בבנות בריתה שבאזור. כמו

ביום שלישי נועדו נציגי אמריקנים ואיראנים ודנו בדרכים להשבת הביטחון בעיראק. זהו סבב שני של השיחות, שהתנהלו לראשונה בשולי הוועידה האזורית בשארם א-שייח. הפגישה התקיימה בדרג מומחים, אך לא בין שרי החוץ של המדינות.

ארה"ב ואיראן ניתקו את קשריהן הדיפלומטים בשנת 1979, בעקבות המהפכה האיסלאמית. בתקופה האחרונה גברה המתיחות בין המדינות בעקבות תוכנית הגרעין של איראן. וושינגטון אף האשימה גורמים שיעים באיראן כי הם מלבים את האלימות בעיראק. איראן דחתה את ההאשמות וטענה כי הפלישה היא שגרמה לשפיכות הדמים במדינה.

לפני כשבועיים הודיעה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי איראן הסכימה להסיר את התנגדותה על פיקוח במתקני הגרעין שלה. בעקבות הדברים, הביע שר החוץ של איראן, מנושהר מותאקי, אופטימיות בנוגע לעתיד השיחות על תוכנית הגרעין של ארצו.

ארה"ב תנסה להחליש את איראן

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, יבקש בסתיו הקרוב מהקונגרס לאשר הגדלת הסיוע הכלכלי לישראל, לצד תכנית למכירת נשק לערב הסעודית ושכנותיה. על פי פרסומים ב"ניו יורק טיימס", תעניק ארה"ב לישראל סיוע בסך 30 מיליארד דולר שיתפרס לאורך עשור, משמע שלושה מיליארד דולר בשנה. הסיוע לישראל ינתן כפיצוי על עסקת נשק שמבקש הממשל לאשר, במסגרתה תמכור ארה"ב נשק מתקדם לערב הסעודית ושכנותיה בסך 20 מילארד דולר, שינתנו גם הם מדי שנה לאורך עשור.

לכתבה המלאה