דר שפיגל: מתהדק המצוד אחר אחד הפושעים הנאצים הבכירים

העיתון הגרמני מדווח כי יש התקדמות משמעותית בחיפושים אחר אריברט היים, שאחראי לרציחתם של מאות יהודים במחנה הריכוז מאוטהאוזן באוסטריה. לפני שנתיים הודיעה משטרת ספרד כי איתרה אותו, אך לא הצליחה לתפוס אותו. היים בן ה-93 כונה "דוקטור מוות" בעקבות ניסויים אכזריים שנהג חבצע בחולים במחנה הריכוז בו שימש כרופא

מתהדק המצוד אחר הפושע הנאצי אריברט היים, הנודע בכינוי "דוקטור מוות", כך דיווח אתמול (שבת) העיתון הגרמני "דר שפיגל". היים נחשב לאחד הבכירים הנאצים האחרונים שנותרו בחיים והוא אחראי למותם של מאות יהודים במחנה הריכוז "מאוטהאוזן" באוסטריה.

על פי הדיווחים ב"דר-שפיגל", החיפושים מתרכזים כעת בספרד ובאוסטריה וכי מתנהלים מעכבים אחר בני משפחתו וחבריו. מוקדם יותר החודש, הודיעה ממשלת אוסטריה כי תעניק פרס של 50 אלף יורו למי שיספק פרטים שיובילו ללכידתו של היים ושל אלויס ברונר, שהייה אחד מעוזרי של אדולף אייכמן.

גרמניה מנהלת מרדף ממושך אחר היים ולפני מספר שנים הציעה פרס של 130 אלף דולר על ראשו. על פי הערכות של מרכז ויזנטל לאיתור פושעים נאצים, הייס בן ה-93 חי במסתור בספרד או באחת ממדינות אמריקה הלטינית.

לפני כשנתיים הודיעה משטרת ספרד כי איתרה את מקום המסתור של היים, אך לא הצליחה לעצור אותו. היים, ששימש כרופא במחנה הריכוז מאוטהאוזן, נהג לבצע ניסויים ללא הרדמה באסירים, במסגרתם הזריקו רעלים שונים לגוף הקורבנות, כשהוא בודק את משך הגסיסה באמצעות שעון עצר. היים התנדב לאס.אס. תוך כדי לימודי הרפואה שלו, אותם לא השלים מעולם, דבר שלא מנע ממנו לשמש רופא במחנה ריכוז.