ארה"ב תגדיל את הסיוע לישראל ולערב הסעודית ושכנותיה

הממשל יבקש מהקונגרס לאשר סיוע נוסף לישראל בסך 3 מיליארד דולר בשנה, וכן לעסקת מכירת נשק מתקדם בסך 20 מליארד דולר לערב הסעודית ושכנותיה, על מנת להחליש את האיום האיראני ולחזק את הזרמים המתונים באזור

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, יבקש בסתיו הקרוב מהקונגרס לאשר הגדלת הסיוע הכלכלי לישראל, לצד תכנית למכירת נשק לערב הסעודית ושכנותיה. כך פורסם היום (שבת) בניו יורק טיימס.

על פי התכנית, תעניק ארה"ב לישראל סיוע בסך 30 מיליארד דולר שיתפרס לאורך עשור, משמע שלושה מיליארד דולר בשנה. הסיוע לישראל ינתן כפיצוי על עסקת נשק שמבקש הממשל לאשר, במסגרתה תמכור ארה"ב נשק מתקדם לערב הסעודית ושכנותיה בסך 20 מילארד דולר, שינתנו גם הם מדי שנה לאורך עשור.

גורמים רשמיים בבית הלבן הסבירו כי העסקה מיועדת לחזק את מדינות המפרץ על מנת להוות איום גדול יותר על איראן השכנה, כמו גם להוכיח את תמיכתה של ארה"ב בבנות בריתה שבאזור. כמו כן מקווה ארה"ב שבנות בריתה באזור ישלחו למתונים בעיראק מסר מחזק וחיובי לגבי מחוייבותה של ארה"ב לאזור. הבית הלבן, משרד החוץ האמריקני והפנטגון לא הגיבו לפרסום.

במסגרת ההסכם ימכרו פצצות מונחות מכ"מ, אמצעים לשיפור תנאי החיילים ותגבור לצי הימי של ערב הסעודית, בהריין, כוויית, עומאר, קטאר והאמירויות הערביות. במסגרת העסקה, תתבקש ערב הסעודית לקבל הגבלים שתתווה ארה"ב לגבי השימוש בפצצות המונחות, וכן תתבקש שלא לאחסן אותן בבסיסים הסמוכים לשטחי ישראל.

התכנית למכירת נשק מתקדם לערב הסעודית העלתה חששות בישראל ובארה"ב, בין היתר בעקבות עמדתם של בכירים בממשל האמריקני, לפיה ערב הסעודית לא תרמה לפעילות ארה"ב בעיראק. כמו כן לא נכללת בעסקה דרישה מערב הסעודית לתמיכה רחבה יותר בעיראק. עם זאת הוסיפו גורמים רשמיים בבית הלבן כי מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, ושר ההגנה רוברט גייטס, עדיין מתכוונים ללחוץ על ערב הסעודית לספק יותר עזרה בעיראק, במהלך ביקורם המשותף במדינה בשבוע הבא.

בכירים במשרד החוץ ובפנטגון, שהתוו את פרטי התכנית ואת תנאיה, סיפרו כי ממשל בוש יגשר על הקשיים והחששות סביב המכירה בכך שיעניק לצה"ל סיוע כלכלי, ובכך ימנע שינוי משמעותי במאזן הכוחות באזור. ועם זאת, קיים החשש בתוך הממשל כי העסקה תגרום להתנגדות בקרב מתנגדי ערב הסעודית בקונגרס.

רייס: ארה"ב תתמוך במו"מ בין ישראל לסוריה

ארצות הברית תתמוך במשא ומתן בין ישראל לסוריה, אם שתי המדינות יסכימו לכך - כך אמרה מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס לערוץ הערבי "אל חורה". זאת לאחר שבשנה האחרונה הביעו האמריקנים עמדה שלילית באשר למשא ומתן כזה, והנשיא בוש אף אמר ששתי המדינות "לא זקוקות" לתיווך אמריקני.

לכתבה המלאה