האיחוד האירופי: עונשי מאסר על הכחשת שואה ופשעי שנאה

בתום שש שנות דיונים, הגיעו שרי האיחוד האירופי להסכמה על חקיקה שתאסור הסתה על רקע גזע, מוצא, מין וצבע עור. ההחלטה טעונה אישור של הממשלות וקוראת להטלת עונש של 3-1 שנות מאסר לעוברים על החוק

מדינות האיחוד האירופי הסכימו היום (חמישי) על חקיקה להגבלת גזענות ופשעי שנאה. ב-27 המדינות החברות באיחוד, תיאסר הכחשת שואה ובמקרים קשים היא תגרור עונש של 3-1 שנות מאסר.

למעלה משש שנים התנהלו דיונים בנושא בין שרי האיחוד האירופי, עד שהושגה הסכמה על החקיקה. המחלוקת היתה בשל עמדותיהן השונות של מדינות האיחוד בנוגע לגבולות חופש הביטוי. שרי המשפטים קראו להטיל עונשים על מי שמסית לאלימות כלפי קבוצות באוכלוסייה בשל גזעם, צבע עורם, דתם או מוצאם.

שר המשפטים הצרפתי, פרנקו פרטיני, אמר כי "לאיחוד האירופי יש כעת מחויבות מוסרית". ההחלטות טעונות את אישור הממשלות במדינות השונות, בהתאם למדיניותן.

החוק מזכיר את שואת העם היהודי, אך לא מציין באופן מפורש אירועים היסטוריים אחרים שהכחשתם תיאסר. בריגיטה ציפריס, שרת החוץ של גרמניה, אמרה כי יתנהלו דיונים על הרחבת מקרים נוספים של רצח אש.

לפני כחודשיים וחצי אישרה עצרת האו"ם הצעת החלטה המגנה את הכחשת השואה, שאת טיוטתה גיבשה ארה"ב. מדובר בהחלטה ראשונה מסוגה, המגנה נחרצות "ללא הסתייגות" כל גילוי של הכחשת השואה וקוראת למדינות החברות באו"ם "לשלול כל הכחשת שואה כאירוע היסטורי או כל פעילות שתיעשה בשם רעיון זה". בקבלתה, מצהירות האומות המאוחדות כי " שימור זיכרון השואה הוא קריטי, כדי למנוע מעשי רצח עם בעתיד.