הקרן לטרטור הלוחמים

בתום מלחמת לבנון השנייה, החליטה הממשלה על הענקת פיצוי לחיילי המילואים שנפגעו כלכלית בשל גיוסם. שמונה חודשים עברו והקרן פועלת בעצלתיים, מפרה הבטחות למילואימניקים ומעוררת אצלם זעם ומרמור

זה התחיל בכוונה טובה. ב-27 באוגוסט, שבועיים לאחר תום מלחמת לבנון השנייה, החליטה ממשלת ישראל לפצות את לוחמי המילואים שנפגעו כלכלית מגיוסם למערכה. לצורך הטיפול בנושא הוקמה קרן בראשות קצין מילואים ראשי, תא"ל דני ון-בירן, שלה הוקצו 45 מיליון ש"ח. אלא שמהכוונות הטובות צמח בינתיים בעיקר מרמור: אנשי מילואים רבים מתלוננים על סחבת מתישה ועל הבטחות לא ממומשות. הם תוהים מדוע המדינה, שידעה לגייס אותם כל כך מהר, מתקשה לפצות אותם בתוך פרק זמן סביר.

"אין עם מי לדבר"

צורי אביאור (39), תושב ההתנחלות טלמון ואב לחמישה, משרת במילואים מזה 15 שנה. בעשר השנים האחרונות מנהל אביאור עסק עצמאי בתחום הנדל"ן בירושלים. בחודש מאי 2006, כחודשיים לפני המלחמה, הוא קיבל זיכיון לפתיחת סניף של חברה אמריקנית בעיר. הדבר היה אמור לקדם אותו, אך במהלך העבודה על הסניף החדש הוא נקרא למלחמה.

תוך שש שעות מרגע הקריאה, אביאור כבר היה מחויל. "לא שאלתי שאלות מה יהיה עם העסק שלי. קראו לי אז באתי", הוא אומר. זאת למרות שלדבריו, "בתחום הנדל"ן, חודשי החופש הגדול, יולי-אוגוסט, והחגים שבאים אחריהם, הם חודשים חזקים, שהיו אמורים להצעיד אותי שני צעדים קדימה".

אלא שאביאור לא נהנה - לא מהזיכיון ולא מהחופש ומהחגים. מאז שירת בלבנון, הוא מתמודד עם הלוואות וחובות. כשהחלו הפרסומים על קרן הפיצויים, בתחילת דצמבר 2006, הוא הגיש טפסים באופן מיידי. אלא שהתשובה מבוששת לבוא. "אני פונה לקרן אחת לשבועיים", אומר אביאור. "מאז פברואר האחרון, מודיעים לי כל שבוע שאת הפיצוי, או התגמול, נקבל בתאריך אחר".

בתחילת חודש מרץ נאמר לאביאור כי הכסף כבר בדרך לחשבון הבנק שלו, אך זה לא קרה. לאחר מכן נאמר לו שיקבל את הכסף בתחילת אפריל, אך יומיים לפני המועד המצופה הוא קיבל מכתב שבו נאמר כי פנייתו עדיין בטיפול. השבוע נאמר לו שהכסף יועבר בסוף מאי.

לדברי אביאור, הוא רוצה לשמוע מהקרן משהו קונקרטי, שיבהיר באופן גלוי אם הוא עומד בקריטריונים וייקבל את הכסף, או לא. שמונה חודשים אחרי המלחמה, הוא כבר די מיואש. בניסיון להבין מדוע מתנהלת הקרן באופן כל כך לא יעיל, הוא פנה למשרד קצין מילואים ראשי, אבל שם שוחח עם "חיילת נחמדה", שלא ידעה לתת תשובות. "אין עם מי לדבר", הוא מסכם.

"הטפסים נמצאים, אבל הם לא יילכו לארכיון"

גורם בקרן אמר כי עד כה הוגשו כ-10,000 פניות מצד אנשי מילואים. רבים מהם קיבלו תשובות שליליות, בהם סטודנטים שקיבלו במקביל מענק מהסוכנות היהודית, ובכך פסלו את עצמם מבחינת הקרן.

למרות פניות רבות לדובר צה"ל בשבוע החולף, לא התקבלה עד כה תשובה לשאלה כמה כסף נותר בקופת הקרן, אך נראה שמדובר בסכום נכבד - באף שלב בסחבת ובהבטחות הלא-ממומשות שמקבלים אנשי המילואים, לא נאמר להם כי הכסף אזל.

יואב וגיא, צעירים שביקשו לא להזדהות בשמם המלא, לחמו בקיץ במסגרת יחידת מילואים מיוחדת של התותחנים בה הם משרתים. שניהם שכירים שקיבלו תשובה שלילית מהקרן, למרות שהם משוכנעים שהם זכאים לתשלום. לטענתם, גורמים בקרן הודו בפניהם שפסילתם מקבלת הפיצוי על הנזקים הכלכליים שספגו נובע אך ורק מעניינים ביורוקרטיים, לכן התבקשו להגיש טפסים לוועדת החריגים.

אלא שבכך לא תמה הביורוקרטיה. כאשר התבקשו יואב וגיא להעביר שוב מסמכים שכבר מסרו בבקשת הפיצוי מוועדת השכירים, הם העלו את השאלה מדוע לטרטר אותם ולא להעביר את הטפסים בתוך הקרן עצמה, מוועדה לוועדה. לדברי יואב, "החיילת שאיתה דיברתי אמרה לי שהבקשה שלי נמצאת, אבל הם לא יילכו לארכיון בשבילי... ושאלוהים יודע איפה המסמכים נמצאים. אני לא מבין אם מי שעובד שם הוא בשבילנו או נגדנו".

רע ליחסי הציבור

ירון עולמי, 31, חבר מועצת העיר הרצליה וצנחן במילואים, עזב את עבודתו כשכיר ביולי שעבר, לטובת הקמת עסק עצמאי בתחום יחסי הציבור. זמן קצר לאחר מכן פרצה המלחמה והוא גוייס. לדבריו, העסק הצעיר שלו נפגע באופן קשה: תוכניותיו נפגעו, ובמשך כמה חודשים לא הצליח להביא לתזרים מזומנים.

עולמי פנה לקרן מיד עם הקמתה, בעקבות הופעתו בטלוויזיה של קצין מילואים ראשי, תא"ל דני ון בירן, בה טען כי טרם נעשו פניות רבות לקרן מצד מילואימניקים. לאחר פנייתו, נאמר לעולמי כי הדיון בבקשה יתקיים במרץ 2007 וכי התשובה תגיע אליו ב-1 באפריל.

בתחילת החודש פנה עולמי לקרן ונאמר לו כי הכסף לא נכנס וכי עניינו עדיין לא נדון. עולמי כועס על "יושבי המשרדים אוכלי החינם. למה משכו אותנו באף ואמרו שנקבל את הכסף לפני פסח ואז פתאום אמרו כי הם לא הספיקו לטפל בבקשות? איפה הייתם ארבעה חודשים?".

מי זכאי?

לצד קצין מילואים ראשי משתתפים בקרן לפיצוי אנשי המילואים נציגים של הביטוח הלאומי, התאחדות התעשיינים, משרד הביטחון והצבא.

הקרן הקימה ארבע מסלולי פיצוי:

• שכירים: זכאים לפיצוי אם קיבלו מהביטוח הלאומי תגמול נמוך מהמשכורת האחרונה.

• עצמאים: זכאים לפיצוי עד תקרה של 9,000 ש"ח, עבור נזק במחזור העסקאות שלהם.

• סטודנטים: הוקצו מלגות בסכומים של עד 4,500 ש"ח, בהתאם למשך השירות.

• ועדת חריגים: מטפלת בתביעות שאינן נכללות בשלושת המסלולים האחרים.

תגובת דובר צה"ל

קרן הסיוע לאנשי המילואים הוקמה על מנת לפצות את אנשי המילואים, על נזקים שנגרמו להם כתוצאה מהגיוס בצו חריג ובצו חירום למלחמת לבנון השנייה. הקרן פועלת מזה מספר חודשים והתקבלו אליה 9,200 תביעות בארבעה מסלולים (סטודנטים, שכירים, עצמאיים ותביעות על נזקים שונים).

עד כה נדונו כ-8,000 פניות, אך עדיין נותרו למלעלה מ-1,000 תביעות אשר הדיון בהן טרם הסתיים. נכון למועד פנייה זו, שולמו כ-16 מיליון ש"ח לכ-6,000 חיילי מילואים. מהתשלומים מנוכה מס בהתאם לפקודת מס הכנסה התשכ"א-1961 וחוק שירות הביטחון, התשמ"ו 1986.

לא מוכרות לנו פניות כפי שמפרט הכתב (כאשר התובעים פונים ראשית לאחד המסלולים, נדחים ופונים לוועדת חריגים, וצריכים להעביר את הניירת מחדש). חייל מילואים הזכאי למענק, אשר נגרם לו נזק מיוחד שאינו מהסוג המפוצה באחד המסלולים, רשאי להגיש תביעה מנומקת לוועדת החריגים, בצירוף כל מסמך אשר עשוי לתמוך או לאשר את טענותיו, לרבות מסמכים המוכיחים את גובה הנזק שנגרם, ובמידת הצורך גם מסמכים המעידים על השתכרותו.

תקנון הקרן אינו מונע מלהגיש תביעה באחד המסלולים (שכיר סטודנט או עצמאי) וגם בערוץ ועדת החריגים. ואולם, בבקשה כאמור לוועדת חריגים יציין המבקש כי הוא פנה לקרן בתביעה במסלול האחר. יצויין שלכל מסלול תביעה וגם למסלול ועדת חריגים קיים טופס תביעה ייחודי, ולכל סוג תביעה נפתח תיק תביעה נפרד.

בנוגע לצוריאל אביאור:
הטיפול בבקשתו הסתיים ב-15/4/07, זאת לאחר שבוצעה בחינה האם קיימת פגיעה במחזורי העסקאות שלו בהתאם לתקנון הקרן. באותו מועד דווחה זכאותו. לאור האמור, יזוכה חשבון הבנק של החייל בפיצוי כספי ב-1/5/07.