"לא הייתי בא לבד"

המדינה מנעה את כניסתה לארץ של סמאנה, מוסלמית הנשואה ליהודי איראני שעלה לארץ. כעת היא עצורה בטורקיה ומועמדת לגירוש לאיראן, שם סביר שתשלם בחייה

ישראל סירבה לאשר את כניסתה לארץ של אשתו המוסלמית של עולה יהודי מאיראן, והיא עלולה להיות מגורשת לאיראן. אם תגורש, היא צפויה לקבל במולדתה עונש חמור.

פוריה הג'רם, בן 23, עזב את איראן עם אשתו, סמאנה, על מנת להמנע מגיוס לצבא האיראני. השניים חדרו שלא כחוק לטורקיה, שם התבשרו בשגרירות הישראלית כי רק הג'רם יכול לקבל ויזה לארץ, משום שמשפחתו כבר עלתה. כמו כן, סמאנה לא נשאה עמה דרכון. "אמרו לי לפני שבאתי לארץ שכאן יוכלו לעזור לי. אם הייתי יודע שלא יעזרו לי לא הייתי בא לבד", אמר הג'רם.

סמאנה נעצרה על ידי המשטרה בטורקיה כשיצאה מחדרה. כעת, בכוונת משטרת טורקיה לגרשה לאיראן. לדברי הג'רם, פקידים בסוכנות היהודית ובקונסוליה הישראלית בטורקיה הבטיחו לפעול להבאתה של סמאנה לארץ.

ממשרד הפנים נמסר כי כניסתה של סמאנה נמנעה מסיבות בטחוניות. מהשב"כ נמסר בתגובה כי "על פי אמות הביטחוניות, מקרה זה אינו מאפשר כניסה לישראל". עם זאת, נמסר, "מקרים ייחודיים יכולים להבחן כחריגים על ידי הרשויות המוסמכות. כל פניה כזו תיבחן באופן ענייני ותתחשב בנסיבות המקרה".

הג'רם המתגורר היום במרכז קליטה באשדוד, הצטרף לאולפן ובעוד ימים ספורים הוא אמור להתגייס לצה"ל במסלול של עולה חדש. "אני הולך לצבא הישראלי כדי לעזור לישראל, ואני מבקש שיעזרו לי", אמר הג'רם, "יהודים, מוסלמים, כל האנשים בישראל. מישהו שיעזור לנו".