BETA

01.07.2017

21:00

עודכן:

עולה לנו בבריאות: האם מערכת הבריאות מטייחת תלונות על רשלנות רפואית?

דוח עגום על הרפואה הציבורית שיתפרסם בשבוע הבא מגלה שכ-3% בלבד מתלונות המוגשות מגיעות לבדיקה משמעותית. אורין טרייניס, שאיבדה תינוקת בחודש ה-9 להריונה: "הם טענו שאני ביקשתי לנתק את עצמי מהמוניטור כדי לרדת לשירותים. לא היה ולא נברא"

כשאורין טרייניס הגיעה לחדר הלידה בחודש התשיעי להריונה היא נשאבה למערבולת שבה כל מה שיכול היה להשתבש - אכן השתבש. המקרה המצער החל ברגע שהצוות השליך לפח את מה שיהפוך לראיה המרכזית ביותר בסיפור הזה - תוצאות המוניטור הראשונות שנלקחו כשעתיים לפני מות התינוקת שלה.

 

העלמת נתוני המוניטור הייתה רק החלק הראשון בסיפור. בית החולים לא רק סירב להודות בטעותו אלא ניסה, כך לטענת אורין, "לשפץ" את השתלשלות האירועים. כך למשל בדו"ח המסכם כתב הרופא המטפל כי העובדה שהיא הייתה בלי כל מוניטור ברגעים שהתינוקת מתה הייתה למעשה באשמת היולדת. "הם טענו שאני ביקשתי לנתק את עצמי מהמוניטור כדי לרדת לשירותים. לא היה ולא נברא", אמרה. "טענו שלקחו ממני בדיקות דם ולא לקחו בכלל. לא לקחת אחריות? לא לעשות הפקת לקחים? לקחתם חיים".

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

כך נראה נחל אשלים - יממה לאחר הדליפה החמורה שהביאה לזיהומו

מר וגברת מסי: שחקן הכדורגל הטוב בעולם התחתן עם אהובת נעוריו
מים עכורים: איך צברה נכה חסרת כל חוב של מיליון ש"ח לתאגיד מים?

 

השבוע היא הגישה תביעה נגד בית החולים. אם ביה"ח ירגיש שהכף נוטה נגדו הוא יגיש הצעת פשרה נדיבה ובמסגרתה יאסר עליה לדבר על הסיפור שלה אי פעם. התיק נסגר. למעשה, רוב המקרים האלה כמעט לא מגיעים לחקירה כלל - על פי דוח של מכון המחקר של הכנסת שיפורסם בשבוע הבא, בארבע השנים האחרונות הועברו למשרד הבריאות 4,977 תלונות בחשד לרשלנות אלא שרק ב-163 מקרים הוקמו ועדות בדיקה.

 

 

 

"טענו שביקשתי לנתק את עצמי מהמוניטור. לא היה ולא נברא". אורין טרייניס, שתובעת את בית החולים על רשלנו(חדשות 10)

 

הדוח מעלה נקודה נוספת - על הרבה מאוד מקרי רשלנות משרד הבריאות אפילו לא שמע. על פי הדוח: "לדברי משרד הבריאות אין בידיו דרך לבדוק האם בתי החולים מדווחים על כלל האירועים כנדרש והוא אף העריך כי ישנו תת-דיווח בנושא". רופא בכיר שחקר מקרים כאלה בעבר טוען שההסתרה נפוצה הרבה יותר מכפי שמוכנים להודות. לדבריו, "מזייפים לאחור וקדימה. לא רושמים ולא מתעדים על מנת שלא יהיה אפשר להוכיח כלום".

 

את הסיפור של עמיאד טאוב הבאנו כאן לפני חודשים ספורים. בנו אופק, הונשם בטעות בפחמן דו חמצני במהלך ניתוח, אירוע שלמרבה האימה חזר על עצמו פעמיים. את מה שקרה שם הרופאים בהדסה ניסו להסתיר מהמשפחה אבל ללא הצלחה. הוא הצליח לגייס מספר חברי כנסת, ביניהם שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן ויושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה קארין אלהרר. בתקופה הקרובה השלישיה הזאת מתכוונת לקדם הצעת חוק שתבקש לשנות את הרכב ועדות הבדיקה של משרד הבריאות, שבנויה נכון להיום מרופאים בלבד.

 

הדוח מתייחס גם להרבה מאוד מקרי רשלנות עליהם משרד הבריאות כלל לא שמע. "לדברי משרד הבריאות, אין בידיו דרך לבדוק האם בתי החולים מדווחים על כלל האירועים כנדרש והוא אף העריך כי ישנו תת-דיווח בנושא", נכתב.

 

רופא בכיר שחקר מקרים כאלה בעבר טוען שההסתרה נפוצה הרבה יותר מכפי שמוכנים להודות. לדבריו, "מזייפים לאחור וקדימה. לא רושמים ולא מתעדים על מנת שאי יהיה אפשר להוכיח כלום".

 

כך למשל אירע במקרה של עידן ריסמני ז"ל שמת בחדר הניתוח בבית החולים איכילוב. עורך דינה של משפחת ריסמני, עו"ד דני סרור ממשרד כספי סרור ושות', טוען שלא רק שההתנהלות הרשלנית בחדר הניתוח הוסתרה מהמשפחה, אלא שבית החולים אף שיקר בדוח המוות ששלח למשרד הבריאות ובו נטען שסיבת מותו של ריסמני הייתה כשל לבבי.

 

מה שברור הוא שמשהו עקום מאוד צומח בתוך המחסה הזה שמשרד הבריאות מציע לכל דורש, גם כשידוע לו שנעשה עוול למטופלים. אמנם הסיפורים האלה מתרחשים בשוליים, והרוב המוחץ של הרופאים פועל על פי הספר, אבל כל מקרה כזה משחיר את כל היתר. אולי ביום שזה יובן התופעה הזאת תתחיל לדעוך.

 

 

אופק טאוב, הפך לצמח לאחר רשלנות של רופאים בניתוח
 

אופק טאוב, הפך לצמח לאחר רשלנות של רופאים בניתוח(חדשות 10)

 

ד"ר חזי לוי, מנהל המרכז הרפואי ע"ש ברזילי מסר בתגובה: "אני כופר מכל וכל בטענה להשלכת רשומה רפואית. כל הרשומה נמצאת ברצף בתיקה האישי של היולדת ואף הייתה בסיס לבדיקת המקרה. כנ"ל לגבי טענתה ל"השתלת" תוצאות בדיקת דם בסיכום המחלה. הרופא ניתק את היולדת מהמוניטור לבקשתה לאחר שבדק שרישום המוניטור היה תקין. מפאת כללי החיסיון וכיבוד הפרטיות לא נוכל לפרט מעבר לכך".

 

מבית החולים איכילוב נמסר: "בעניין עידן ריסמני ז"ל מתנהלת בדיקה של משרד הבריאות ובמקביל תביעה משפטית. בית החולים יציג את העובדות ואת נתוני המקרה לפני חברי ועדת הבדיקה - ואת עמדתו בבית המשפט כמקובל".

 

תגובת משרד הבריאות: "הנציבות היא גוף בודק בלבד. בשל חוסר סמכויות חקירה מסוימות, במקרים פליליים הנציבות מעבירה מקרים למשטרה להמשך הבדיקה. אין לנציבות סמכויות ענישה. הנציבות מבצעת חקירה מעמיקה ובודקת כל פרטי מקרה באמצעות רופאים מהתחום הרלוונטי. מאה אחוז מהתלונות שמגיעות אלינו - נבדקות. בנוגע למקרה עידן ריסמני - המקרה עדיין בבדיקה. בעניין החלפתו של ד״ר גבע - הרכב הוועדה השתנה כי הרופא לא עסק בתחום הרלוונטי בעשר השנים האחרונות ונדרשה שם מיומנות ספציפית. אנו מקדמים הצעת חוק שלפיה נציגי ציבור יצורפו לוועדות הבדיקה ולהליכי הבירור וכן יורחבו סמכויות החקירה של הנציבות".