BETA

24.07.2016

10:27

עודכן:

אזריה העיד: "מרגיש בגידה מצד המפקדים, זרקו אותי לכלבים"

לוחם צה"ל המואשם בהריגה של פלסטיני שביצע פיגוע דקירה בחברון, העיד לראשונה מאז החל משפטו. "אחרי הירי המ"פ צעק 'מי ירה'. אני אומר לו שאני, הוא הגיע, צרח עליי 'מה אתה דפוק?' ומוריד לי שתי סטירות", סיפר אזריה. "המג"ד השפיל אותי מול כולם, שר ביטחון ורמטכ"ל יוצאים בהודעת גינוי בלי לדעת מה היה שם", אמר והוסיף: "לדעתי הצלתי חיים". פרקליטיו הגישו לביה"ד מסמך המעיד כי הוא סובל מבעיות קשב וריכוז

לראשונה במשפט החייל היורה מחברון - אזריה עצמו עולה על דוכן העדים. החייל אלאור אזריה, המואשם בהריגה של פלסטיני שביצע פיגוע דקירה בחברון לפני כארבעה חודשים, העיד הבוקר (ראשון) בבית הדין הצבאי ביפו וסיפר על הרגע בו ירה. "יריתי על מנת לנטרל אותו ולהציל את החיים של האנשים בזירה", סיפר.

 

>>> המ"פ של אזריה העיד: "אלאור אמר לי 'המחבל הזה היה חי והוא צריך למות'"

>>> המג"ד של אזריה: "הייתה תחושה שהוא לא דובר אמת"

>>> המח"ט של אלאור אזריה: "לא הייתה הצדקה לירי"

 

"אני מעביר את הקסדה לזה שעמד לידי. דורך את הנשק ונכנס למצב. אני קולט שיש לידו אנשים שאננים ונכנס בין כוונות. צועק 'זוזו, זוזו', יורה במחבל כדור אחד לכיוון הראש על מנת לנטרל אותו", סיפר אזריה על רגע בו החליט לירות במחבל ששכב שרוע על הרצפה.

 

"אנשים הלכו בזירה כאילו הכל נגמר, אני מזהה את הסכין קרובה אליו ליד ומרחק שהוא יכול להגיע אליה. המ"פ עומד עליו ובכלל דיבר בקשר. שאננות מוחלטת של המפקדים, מבחינתי לא מתנהגים כמו שמצופה ממפקד", הוא הוסיף.

 

 

ייחקר כעד הגנה. אלאור אזריה
 

ייחקר כעד הגנה. אלאור אזריה(חדשות 10)

 

"שר ביטחון ורמטכ"ל זרקו אותי לכלבים"

אזריה סיפר על הרגעים שאחרי הירי ואמר כי היה בסערת רגשות והרגיש מבולבל. "אחרי הירי המ"פ צועק 'מי ירה, מי ירה?'. אני אומר לו שאני, הוא מגיע וצורח עליי, 'מה אתה עושה? מה אתה עושה?, מה אתה דפוק? ומוריד לי סטירות", הוא הוסיף.

 

"אני רואה שהמ"פ והמג"ד מדברים, המ"פ שולח אותי למג"ד והוא שואל אותי מה קרה, מה היה באירוע. אני מספר לו שאני בסכנה עם הסכין ואומר לו גם על המטען. הוא קוטע אותי וצורח עלי 'אתה שקרן, אתה שקרן, לא צריך לוחמים כמוך בגדוד'", הוסיף אזריה ותיאר. הוא גם טען כי בדקות שלאחר האירוע לקח אותו המ"פ לצד ואמר לו "בוא נשאיר את הדברים בינינו, עד שנראה אם זה יבוא אלינו".

 

"אני מרגיש בגידה מצד המפקדים שלי אחרי שהסברתי להם את החששות שעלו לי. המג"ד השפיל אותי מול כולם ותוך כדי אני שומע שר ביטחון ורמטכ"ל יוצאים בהודעת גינוי נגדי בלי לדעת מה היה", הוא אמר והוסיף: "אני מאבד אמון ומרגיש שאין לי אף אחד שאני יכול להאמין בו, זרקו אותי לכלבים".

 

אזריה, שנמצא מאז האירוע במעצר פתוח בבסיס, הוסיף כי לתפיסתו הוא זיהה סכנה ממשית ומידית והגיב אליה. "לדעתי הצלתי חיים, לא האמנתי שאגיע לסיטואציה הזו שמאשימים אותי ברצח, הריגה או אני לא יודע מה", אמר.

לדבריו, היה זה האירוע הראשון שלו וידיו היו מגואלות בדם של החבר שטיפל בו. "היה בלגן רציני ואני לחוץ אבל גם דרוך. פתאום התחילו צרחות בזירה שיש עליו כנראה מטען ושהוא כנראה ממולכד. צרחו שהוא זז ושמשהו יעשה משהו", סיפר.

 

"לא הבנתי מה קורה, שאלתי את הש.ג והוא אמר לי שהיה פיגוע ואופיר נדקר. רצתי לזירה, המ"פ קלט אותי ואמר לי להתחיל לטפל באופיר. לא הבנתי למה הוא לא העיר אותי לבוא אתו. כל הזמן הוא אמר לי להיות צמוד אליו אבל לאירוע הוא לא טרח להעיר אותי", סיפר אזריה על האירוע.

 

בתחילת דבריו סיפר אזריה כי הוא גדל ברמלה, עיר מעורבת בה חיים יהודים וערבים ביחד. "יש לי חברים יהודים וערבים, אין הבדל ביניהם", אמר. "האווירה בחברון חמה מאוד, הלחץ שם גדול מאוד. יש הרגשה של מתח באוויר כל הזמן, של פחד", הוא הוסיף.

 

"לא היו לי שעות שינה בכלל, כל הזמן הייתי בכוננות מתמדת. לא היה לי זמן לעצמי. הרגשתי שכחובש פלוגתי נותנים לי משימות שהן מעבר ליכולת שלי, הרגשתי עומס רב", סיפר אזריה. "כל הזמן ביקשו ממני לעשות דברים, נתנו לי לסחוב גם את הציוד החובש הפלוגתי וגם את הקשר", הוא הוסיף.

 

עוד לפני שהדיון החל התברר כי הלוחם צפוי להציג שינוי בגרסה שהוא ועורכי דינו נצמדו אליה עד כה. אזריה צפוי לספר כי בתחקיר הראשוני שערך לו מפקד הפלוגה, רב סרן תום נעמן, הוא סטר לו ואמר לו כי הוא לא רוצה חיילים כמוהו, לטענתו. כלומר, טענתו צפויה להיות שמהרגע הראשון רצה לספר כי חשש ממטען ולכן ירה וזו לא גרסה שחיבר רק לאחר כמה שעות.

 

"שלושה שבועות לפני האירוע הלכתי עם המ"פ לאחת הישיבות שם הודיע מפקד האוגדה על התרעה מודיעינית חמה על חולית חמאס. לא יודעים מתי ואיפה, התרעה שמגיעה מהשב"כ. לא ידעו להגיד אם זו חגורת נפץ, סכינאות או פיגוע משולב", סיפר אזריה בעדותו.

 

אחד מפרקליטיו של אזריה, עורך הדין אייל בסרגליק, אמר לפני הדיון כי לא מדובר בשינוי גרסה. "הנאשם מרענן את זכרונו אחרי ארבעה חודשים מהאירוע לאחר שהיה במצב נפשי גרוע והלחץ בו היה נתון", אמר בסרגליק בטרם החל הדיון.

 

 

המג
 

המג"ד טען: "היה מהטובים בגדוד". אזריה במעצר(חדשות 10)

 

לאחר הפסקה בדיון חזר אזריה לתת עדות והצהיר כי היה מעניק עזרה רפואית לפלסטיני שביצע את פיגוע הדקירה. "אם המחבל היה פצוע הייתי מטפל בו, נשבעתי את שבועת החופש", טען. החייל המשיך להאשים את מפקדיו בשקרים. "שמעתי את המפקדים פה, שמעתי אותם משקרים פה", אמר החובש.

 

"למה הם משקרים? אני לא יודע. הם עשו טעות ורצו לכסות על הטעות שלהם", הוא המשיך, "שמעתי פה את מח"ט יהודה, אם הוא באמת היה רוצה לשמוע הוא היה יכול לשאול אותי. הוא לא דיבר איתי. הוא הסתמך על חצאי משפטים של מ"פ ומג"ד.

 

פרסום ראשון: פרקליטי אזריה - "הוא סובל מבעיות קשב וריכוז"

על רקע העדות שנתן החייל, לחדשות 10 נודע הערב לראשונה כי פרקליטיו של אזריה הגישו לבית הדין הצבאי מסמך המעיד על כך שהוא סובל מבעיות קשב וריכוז, מהן סבל לטענתם גם בעת אירוע הירי.

 

בתוך כך, התביעה הצבאית הייתה אמורה להתחיל היום את חקירתו הנגדית של אזריה, אך השופט נענה לבקשת פרקליטיו של החייל לדחות את החקירה למחר, מכיוון שהיה עייף ולא חש בטוב לאחר העדות הארוכה שנתן במהלך היום.

 

בחקירה צפויה התביעה להטיח בחייל כי הוא משקר בטענה שהוא ירה במחבל כנקמה על כך שדקר חבר שלו מספר דקות קודם לכן, ללא כל הצדקה מבצעית וללא הצדקה מוסרית, זאת תוך סיכון הכוח שהיה סביבו בחברון.

 

עדותו של אזריה פתחה היום את שלב עדות ההגנה, שצפויה לזמן בהמשך יותר מ-20 עדים נוספים, בהם אלופים בכירים במילואים, וכן אנשים אחרים שהיו בכוח כפיר בחברון, שיטענו כי אזריה פעל נכון כאשר ירה במחבל, מכיוון שבזירת הפיגוע הייתה אווירת פחד וסכנה ושהוא פעל בדרך פחות שקולה מכיוון שהיה חסר ניסיון.