BETA

15.07.2016

13:18

עודכן:

זהו מוחמד לחוואיג' בוהלל, המחבל מניס: "אני מוביל גלידה"

מוחמד לחוואיג' בוהלל הוא האדם שלקח את חייהם של 84 בני אדם במתקפת הטרור הרצחנית בטיילת של ניס. הפרטים עליו הולכים ומתבררים: היה לו רקע פלילי אבל לא בטחוני, והוא שכר את המשאית הכבדה "כדי לגרום למקסימום קורבנות". עוד נודע כי גרושתו נעצרה לחקירה

ביום שאחרי מסע הרצח בטיילת של ניס, מתחילים להתברר פרטים על הרוצח שקטל לפחות 84 בני אדם בעזרת משאיתו: מוחמד לחוואיג' בוהלל בן ה-31, תושב שכונה במזרח ניס, בעל אזרחות צרפתית וטוניסאית.

 

מפרטים חדשים שנחשפים בשעות האחרונות על המחבל, נודע כי גרושתו, שלשניים שלושה ילדים, נעצרה ונלקחה לחקירה, אולי כדי לנסות ולהבין את הנסיבות האידיאולוגיות שאולי והניעו אותו לבצע את הפיגוע הרצחני. בנוסף, שכניו סיפרו כי הוא לא היה אדם דתי ושהוא לא השמיע דעות קיצוניות.

 

>> לכתבות נוספות על מתקפת הטרור

עדויות הראייה: "ראיתי אנשים עפים כמו פיני באולינג"

ישראלי שנכח במקום: "היה שם טירוף שקשה לתאר"

האמא איבדה את תינוקה - ומצאה אותו בעזרת פוסט בפייסבוק

 

רשת "BFMTV" הצרפתית מדווחת ששכניו תיארו אותו כאדם שקט שאמונתו הדתית לא הייתה בולטת לעין. אחד משכניו תיאר אותו כאדם דכאוני, לא יציב ואף תוקפני, ככל הנראה בעקבות הגירושים. עוד דווח כי המחבל סבל מבעיות כלכליות, והיה כאמור מוכר לרשויות, בייחוד בגין עבירות שקשורות לסמים, שתייה מופרזת של אלכוהול ואלימות - ולאו דווקא בגלל טרור.

 

 

המחבל מוחמד לחוואיג' בוהלל
 

המחבל מוחמד לחוואיג' בוהלל(אל ג'זירה)

 

"חלפתי על פניו כל הזמן. אדם לא נחמד, אף פעם לא החזיק את הדלת והיה נותן בנו מבט", סיפרה ג'סמין, שכנתו בת ה-40 של בוהלל. "הוא מעולם לא ענה לנו. הוא הפחיד אותנו, את הילדים שלי ואותי. תמיד ראינו אותו לבד, הוא תמיד היה בא והולך. הוא היה אדם רגיל, אבל המבט שלו היה ביזארי". בתה של ג'סמין הלכה לראות את מופע הזיקוקים בטיילת בניס ביחד עם עוד כ-30 אלף איש, שבסיומו אירע הפיגוע" "אני חושבת לעבור דירה כמה שיותר מהר, הבת שלי עברה טראומה".

 

שכנה אחרת סיפרה ש"בוהלל היה מאוד נחמד אליי. כשהייתה לי בעיה הוא תמיד עזר לי". עם זאת, היא הוסיפה כי ההתנהגות שלו הייתה מוזרה לפעמים. עוד התגלה כי המחבל עבד בחברת הובלות בניס החל מ-2013, וכנראה שהייתה לו אשרת שהייה בצרפת שתוקפה ל-10 שנים. עוד נודע כי הוא נולד בטוניס וביקר שם לאחרונה לנפי כארבע שנים, ולפי החשד הוא ביצע את הפיגוע לפי יוזמתו הפרטית ובהשראת דאע"ש.


ב-27 בינואר האחרון נכנס שמו לרישומי המשטרה, לאחר שהיה מעורב בקטטה. בשעת לילה מאוחרת, נתן קצין משטרתי תדרוך לתקשורת המקומית, וסיפר כי הרוצח היה מוכר למשטרה אולם לא לרשויות המודיעין, משמע, לא היה לו רקע בטחוני. ברשותו היה אקדח, שעוד לא ברור אם שימש אותו במסע הרצח, בסופו נורה למוות על ידי כוחות הביטחון. המשטרה פשטה על ביתו בניסיון למצוא שם חומרים המעידים על מסע הרצח שתיכנן.


את המשאית, על פי דיווחים בערוצים RTL, i-TV ובעיתון לה-פריזיאן, שכר הרוצח לפני כיומיים, למשך מספר ימים, בסוכנות המתמחה בכלי רכב שכאלה, בסאן לורן דו-ואר שבאזור פרובאנס אלפ-קוט-ד'אזור, בדרום-מזרח המדינה.

 

"לפחות שני קילומטרים של קטל"

 

הקצין לוק פואניאן סיפר: "המשאית הזו לא נבחרה באופן מקרי. זהו כלי רכב כבד וגדול, שהרבה יותר קשה לבלום". שוטרת נוספת אמרה כי מסע הקטל נמשך לפחות שני קילומטרים, כאשר הנהג נוסע במהירות מוערכת של 50 קמ"ש, ובמהלך הנסיעה "שינה הנהג את כיוון הנסיעה לפחות פעם אחת, במטרה לגרום למספר מקסימלי של קורבנות".

 

המשאית עצמה שקלה 18 טונות, ולפי דיווחים מהמקום, כבר כשעה וחצי לפני הפיגוע, עורר הנהג את חשדותיהם של כמה מהנהגים באזור. ה"דיילי מייל" מדווח כי שוטרים תשאלו את המחבל מניס לפני הפיגוע משום שחנה במקום אסור בטיילת, אך טען שהוא "מוביל גלידה לחגיגות" ולכן שוחרר.

 

 

פרנסואה הולנד, לאחר המתקפה בניס
 

פרנסואה הולנד, לאחר המתקפה בניס(רויטרס)