דגלי צרפת והאיחוד האירופי בחצי התורן, היום בבריסל
דגלי צרפת והאיחוד האירופי בחצי התורן, היום בבריסל
,רויטרס

לראשונה: האיחוד האירופי יסייע צבאית למדינה חברה

בפעם הראשונה אישר האיחוד האירופי את הפעלת הסעיף המחייב את שכנותיה של צרפת לסייע לה במלחמתה נגד דאע"ש בעקבות מתקפת הטרור בפריז

מתקפת הטרור בפריז הצליחה לגייס את האיחוד האירופי להפעיל היום (שלישי) בפעם הראשונה בתולדותיו את "סעיף ההגנה העצמית" שמאפשר לגייס את כל מדינות האיחוד לסייע לאחת מחברות האיחוד במאבק צבאי. על הכוונת: ארגון המדינה האסלאמית, שקיבל את האחריות למתקפת הטרור שבה נרצחו 129 בני אדם. במקביל, נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, מתחיל לגייס את העולם למלחמה בדאע"ש.

 

בפגישת שרי ההגנה של האיחוד האירופי בבריסל שנערכה היום, קרא השר הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, להשתמש בפעם הראשונה בסעיף "הסיוע ההדדי" המופיע באמנת האיחוד ומחייב את 28 החברות "להציע סיוע ועזרה בכל האמצעים העומדים לרשותם". שרת החוץ האירופית, פדריקה מוגריני, אמרה שהמדינות החברות הביעו את "תמיכתן המלאה ומוכנותן להעניק את כל העזרה והסיוע הנדרשים".

 

לה דריאן אמר שהשותפות האירופיות של צרפת יכולות לסייע לה בין על ידי השתתפותן במבצעים של צרפת בסוריה או בעיראק, ובין שבהורדת העומס מצרפת במבצעים אחרים.


בכך הפכה צרפת למדינה הראשונה בתולדות האיחוד האירופי שמבקשת את עזרת גוש המדינות בהתאם לסעיף 42.7 באמנת ליסבון שקובע שאם חברה באיחוד "היא קורבן לתוקפנות מזוינת בשטח שלה", שאר המדינות החברות מחויבות להעניק לה תמיכה וסיוע. "אנחנו נמצאים במצב חדש באירופה. זה ה-11 בספטמבר של אירופה", אמר שר ההגנה של יוון, פנאגיוטיס קאמנוס.

 

אחר הצהריים התקשר נשיא צרפת למקבילו הרוסי, ולדימיר פוטין, על מנת לדון בשיתוף הפעולה בפעילות הצבאית בסוריה. במקביל נודע כי הולנד צפוי לנסוע בשבוע הבא לביקורים רשמיים הן בוושינגטון והן במוסקבה על מנת לדון במאמצים הצבאיים נגד דאע"ש.