צרפת יוצאת למלחמה: עשרות נעצרו, מטרות בסוריה הותקפו; דאע"ש מאיים לנקום

כוחות הביטחון בצרפת ובבלגיה המשיכו גם היום בגל פשיטות ומרדפים בניסיון לתפוס את כל מי שהיו מעורבים במתקפת הטרור בפריז בה נהרגו 129 בני אדם ביום שישי האחרון. המתקפה נהגתה ותוכננה על ידי בכירים בארגון שפועלים בבירת דאע"ש בסוריה, א-ראקה. ודאע"ש כבר מאיים לפגוע שוב בצרפת, בתגובה על הגברת התקיפות נגדו

 

דקת דומייה בצרפת לזכר קורבנות מתקפת הטרור בפריז
 

דקת דומייה בצרפת לזכר קורבנות מתקפת הטרור בפריז(דור גליק)

 

שלושה ימים אחרי מתקפת הטרור – צרפת יוצאת למלחמה. האומה הצרפתית עדיין מנסה לחזור לשגרה, שלושה ימים אחרי מתקפת הטרור שגבתה את חייהם של 129 בני אדם והותירה את צרפת כולה בהלם.

 

כוחות הביטחון הצרפתיים, משטרה ויחידות מיוחדות ללוחמה בטרור, ביצעו ביממה האחרונה גל של 150 פשיטות ומעצרים בערים בכל רחבי צרפת. עשרות בני אדם נעצרו, יותר מ-100 מוחזקים במעצר מנהלי ועשרות כלי נשק נתפסו.

 

בצרפת חוששים עדיין מהיתכנות של פיגועים מאחר ולא כל חברי החוליה שביצעה את המתקפה ביום שישי, נתפסו. בשעות הצהריים כוחות בלגים צרו על בית בפרבר מולנבק בו חשדו כי נמצא אחד המחבלים, אך הוא לא היה ולא נתפס. בשעות הבוקר נודע כי אותו מחבל נעצר על ידי שוטרים בערב הפיגוע לביקורת אבל הם לא ידעו על מעורבותו ולכן נתנו לו להמשיך בדרכו לבלגיה.

דאע"ש מאיים: זו רק ההתחלה

במקביל, צרפת גם עמדה במילתה והחלה בהפצצות כבדות בעיר א-ראקה, שנחשבת לבירת דאע"ש בסוריה. לא ברור מה מידת הנזק או ההשפעה, כנראה נהרגו כמה פעילים, חלקם אולי אפילו אזרחים צרפתים. מדובר באמירה, הצרפתים רוצים להבהיר שכשאמרו מלחמה הם באמת התכוונו לזה.

 

השפעה אחת שאותן תקיפות כבר השיגו הוא סרטון שדאע"ש פרסם היום ובו איום לנקום בצרפת. בארגון עדיין חוגגים ומתפארים בגודל המתקפה בפריז, אבל בסרטון החדש נשבעו כי זו רק תחילת המערכה נגד צרפת.

 

חקירת האירוע מעלה גם כי בניגוד לפיגועים קודמים של דאע"ש על אדמת אירופה, שהיו יוזמה מקומית של "זאבים בודדים", הפעם מדובר במשהו אחר. עליית מדרגה. הפעולה הזו תוכננה בבירת דאע"ש א-ראקה על ידי בכירי הארגון שהנחו את המחבלים שלבסוף ביצעו את הפעולה בשטח.