נשיא צרפת פרנסואה הולנד בדקת דומייה לקורבנות מתקפת הטרור
נשיא צרפת פרנסואה הולנד בדקת דומייה לקורבנות מתקפת הטרור
,רויטרס

הולנד: נרחיב את מצב החירום לשלושה חודשים, אלפי שוטרים יגויסו

נשיא צרפת נשא נאום בפרלמנט של ארצו והכריז על שורה של צעדים שינקטו בעקבות מתקפת הטרור בפריז. 5,000 שוטרים נוספים יגויסו תוך שנתיים, ולא יצומצמו תפקידים בצבא הצרפתי. "צריך לשנות את החקיקה כך שיהיה ניתן לגרש אזרחים שמהווים סכנה לסדר הציבורי". יחד עם זאת הוא יצא נגד נבואות הזעם ואמר: "לא מדובר במלחמת ציוויליזציות כי המחבלים לא מייצגים שום ציוויליזציה"

הולנד מנסה לצנן את נבואות הזעם: "לא מדובר במלחמת ציוויליזציות". נשיא צרפת פרנסואה הולנד נאם הערב (שני) בפני הפרלמנט הצרפתי, שלושה ימים אחרי מתקפת הטרור בלב פריז בה נהרגו 129 בני אדם ביום שישי האחרון.

 

הוא הודיע על שורה של צעדים שארצו מתכוונת לנקוט בתקופה הקרובה כחלק מהמאבק בארגון דאע"ש. הולנד הודיע כי בשנתיים הקרובות יתווספו 5,000 תקנים חדשים למשטרה הצרפתית. כמו כן עד 2019 לא יצומצמו תפקידים בצבא הצרפתי.

 

"צרפת אינה מעורבת במלחמת ציוויליזציות מאחר והמחבלים שאחראים למתקפת הטרור בפריז אינם מייצגים שום ציוויליזציה", אמר הנשיא הצרפתי. "המתקפה תוכננה בסוריה, אורגנה בבלגיה והוצאה לפועל בצרפת", הוא הוסיף.

 

הולנד הסביר כי ביום רביעי הקרוב, מחרתיים, תוגש הצעה להרחיב את מצב החירום במדינה בשלושה חודשים נוספים. כמו כן הוא אמר כי יש לבחון שינויים בחקיקה, כאלו שיאפשרו לגרש במהירות כל מי שנחשד כסיכון למרחב הציבורי והביטחוני במדינה.

 

 

דקת דומייה בצרפת לזכר קורבנות מתקפת הטרור בפריז
 

דקת דומייה בצרפת לזכר קורבנות מתקפת הטרור בפריז(דור גליק)

 

יחד עם זאת, הולנד הבהיר כי מעתה צרפת תגביר את פעילותה הצבאית בסוריה כנגד ארגון דאע"ש. הוא קרא למדינות נוספות להתאחד על מנת ליצור "קואליציה אחת גדולה". הוא הוסיף כי בימים הקרובים בכוונתו להיפגש בנושא עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ועם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

במקביל לדבריו של הולנד בצרפת, אובמה עצמו נתן הצהרה לתקשורת בשולי ועידת ה-20G בטורקיה. אובמה התייחס למאבק בדאע"ש והסביר כי זו טעות לחשוב שניתן לגבור על הארגון באמצעות שיטות מלחמה מסורתיות.

 

"הם לא נלחמים בדרכי מלחמה קונבנציונליות. אנחנו לא רוצים לפעול בהתאם לנרטיב שלהם ולהתייחס אליהם כאל מדינה. זה לא המצב כאן. מדובר ברוצחים. הכוח שלהם נובע מהאידיאולוגיה שלהם ומהנכונות שלהם למות", אמר אובמה.

 

הנשיא האמריקני הבהיר כי אין בכוונתו להכריז על אזור אסור לטיסה מעל סוריה, מהלך שמהווה הכרזת מלחמה הלכה למעשה. אובמה אמר כי זה לא יהיה נכון בשלב זה לעשות. "אני לא מתכוון לנקוט בצעדים רק כי זה מתאים לי פוליטית או כי הם יגרמו לארצות הברית קשוחה", הוא הסביר.

 

יחד עם זאת, אובמה הבהיר כי מערך המודיעין האמריקני פועל ועוקב כל העת אחר דאע"ש. הוא הוסיף כי הממשל ומערכת הביטחון האמריקניים יעשו "כל מה שנדרש על מנת להגן על העם האמריקני".