BETA

16.11.2015

11:58

ראש ממשלת צרפת: "מתקפת טרור נוספת צפויה בקרוב באירופה"

מנואל ואלס, ראש הממשלה הצרפתי, התראיין הבוקר לרדיו RTL וסיפר כי על מדינות אירופה להיערך למתקפת טרור נוספת "בימים או בשבועות הקרובים". בינתיים פרסמו בבלגיה את זהותו של עבדלחאמי עבאוד, בן 27 מבלגיה, שנחשב למתכנן המתקפה; בצרפת פשטה המשטרה על 150 יעדים ברחבי המדינה ועצרה עשרות חשודים בטרור; בעיראק מתפרסמים פרטים נוספים על המודיעין שהועבר למדינות התוקפות את דאע"ש: "זו היתה בקשה מפורשת מאל-בגדדי"

משטרת צרפת ביצעה הלילה (בין ראשון לשני) 150 פשיטות ברחבי המדינה, ועצרה עשרות רבות של חשודים, במסגרת צווי חירום שהוציאה עקב המתקפה על פריז ביום שישי. במקביל, ראש הממשלה מנואל ואלס מזהיר כי מתקפה נוספת עלולה להתבצע בקרוב באירופה - ובעיראק מספקים פרטים נוספים על ההתרעה המודיעינית ששיגרו, לטענתם, לצרפתים.

 

זהותו של מחבל רביעי נחשפה בשעות הבוקר, כאשר מדובר באדם בשם סמי אמימור, בן 28, שהתגורר בפרבר בוביני - העשוי להפוך לאחד ממוקדי החקירה - והיה אחד מחברי החוליה שתקפה באולם בטקלאן. אמימור, יליד הפרבר דראנסי, היה מוכר למשטרת צרפת, לאחר שבשנת 2012 תיכנן לנסוע לתימן. כמו כן, אישרו הרשויות בצרפת כי אחמד אלמוחמד, בן 25 מסוריה, שהגיע כמתחזה לפליט דרך האי היווני לרוס, הוא מעורב נוסף במתקפה. הפרטים לגביו פורסמו אתמול לראשונה בסרביה.

 

בפרברים ז'ומונט וסאן דני, ובערים גראנובל, שטרסבורג, טולוז, מארסיי, ליל וליון, תפסו השוטרים בין היתר מקלעי RPG, רובי קלצ'ניקוב ואמצעי לחימה נוספים, שעל פי החשד קשורים לטרוריסטים. עשרות אנשים נעצרו. "אני משוכנע במקצוענות של המשטרה שלנו", סיפר ראש הממשלה, "תנו להם לעשות את העבודה".

 

>> בפרבר של אחד המחבלים חוששים מנקמת הצרפתים

>> מסע אל מולנבק, בריסל, משם יצאו מחבלים לפריז

>> מפגש עם המוסלמים שסייעו לקורבנות המתקפה

>> הכתובת היתה על הקיר: בחזרה ל"אללה אסלאם"

 

עבדסלאם עדיין חופשי

 

מי שעדיין מסתובב חופשי ונמלט מהמשטרה הוא סאלח עבדסלאם, שלפי פרסומים אתמול, כבר נעצר לתשאול יום לאחר הפיגוע - אולם שוחרר בטעות לדרכו. עבדסלאם זוהה על ידי הרשויות כמי ששכר מכונית פולקסווגן פולו, בה הסיע את המחבלים לאולם הבטקלאן. אחיו של עבדסלאם, איברהים, ובילאל חאדפי בן ה-20 שהתגורר בשכונת מולנביק בבריסל, זוהו אף הם כחלק מהמחבלים שביצעו את המתקפה.

 

בכלי תקשורת בלגים גם טוענים כי חשפו את זהותו של מתכנן הפיגוע: עבדלחאמי עבאוד, בן 27, מרוקאי יליד מולנביק. על פי הדיווחים, עבאוד נמלט בינואר האחרון לסוריה לאחר ששני טרוריסטים שגייסו אותו נורו על ידי המשטרה בבלגיה.

 


 

ואלס אמר כי המתקפות "תוכננו בסוריה", וכי ייתכן שבימים או בשבועות הקרובים תהיה מתקפה חוזרת. בראיון לרדיו RTL, אמר ואלס: "צרפת לא הותקפה רק בגלל פגיעותינו בדאע"ש, אלא מכיוון שאנחנו צרפת. אנחנו מגינים על החילוניות, ויש לנו עיקרון של שוויון בין גברים ונשים".

 

 

ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, מוקף חיילים, אתמול
 

ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, מוקף חיילים, אתמול (רויטרס)

 

בשעות הלילה יצאו מטוסי חיל האוויר הצרפתיים למתקפה מסיבית על העיר א-ראקה ש"נחשבת מעשית לבירה של דאע"ש בסוריה", על פי בכירים צרפתיים. 20 פצצות הוטלו במתקפה הצרפתית הנרחבת ביותר עד עכשיו, מאז הצטרף חיל האוויר שלהם לקואליציה בספטמבר האחרון. על פי הדיווחים, מחנה אימונים של טרוריסטים הושמד וכך גם מחסן אמצעי לחימה.

 

בסוכנות AP נטען הבוקר כי המודיעין העיראקי העביר לחברות הקואליציה מידע על מתקפה מתוכננת, כולל רשימה של 24 מעורבים בתכנונה, מהם 19 מחבלים ו-5 אנשי לוגיסטיקה.

 

"לא היה מידע ספציפי על מיקום או עיתוי הפעולה", נאמר במידע שהגיע לסוכנות, ושבכיר צרפתי הגיב אליו כי "אנחנו מקבלים מידע כזה כל יום, כל הזמן". בפרטים נוספים במברק, טוענים העיראקים: "ממקורות שלנו בדאע"ש, המתקפה היתה מתוך בקשה מפורשת של אבו בכר אל-בגדדי, שהנחה את כל פעילי הארגון לפגוע במדינות הקואליציה - כולל רוסיה ואיראן - על ידי הפצצות, התנקשויות או לקיחת בני ערובה בימים הקרובים".