אינתיפאדה, דור 3: "140 תווים מגיעים לעזה, ירושלים ויפו באותה מהירות"

באינתיפאדה הראשונה היו אלה כתובות הגרפיטי והכרוזים ברחובות, בשנות ה-2000 היו אלה נאומיו של ערפאת. עכשיו אלה ילדי הפייסבוק שמייצרים את המידע, צורכים אותו ויוצאים לפגע. "במקומות הכי נידחים יש טלפונים חכמים ויודעים להשתמש ברשתיות חברתיות"

"הטלפון משמש כיום מעין סוס טרויאני שמניע את הרעיונות שלנו ממקום למקום. אי אפשר יותר לקבור רעיונות. האנשים אולי לא יכולים לנוע, אבל הרעיונות רצים והם יכולים לצאת מעזה ולהכות שורשים במזרח ירושלים".

 

מה מסתתר מאחורי המונח "ההסתה הפלסטינית"? באינתיפאדה הראשונה היו אלה כתובות הגרפיטי על הקירות והכרוזים שפוררו באישון ילה בהם נכתב כיצד יש לפעול. באינתיפאדה השנייה היו אלה הנאומים של ערפאת או קלטות שפורסמו ממקום מחבוא. דור הפייסבוק, ילדי ההפרדה שלא עבדו בישראל או הכירו ישראלים, פיתחו שיטה חדשה שמובילה את מכונת ההסתה המשוכללת וגוררת איתה את התקשורת הפלסטינית כולה.

 

בדור החדש אין גבולות לשנאה ולאכזריות ברשתות החברתיות. זהו דור שצופה בעשרות ערוצי טלוויזיה, שלא זוכר מה זה טלוויזיה ממלכתית, ועיתונות שמנסה להישאר רלוונטית ונלחמת מי יסית יותר - המילה או התמונה. כמעט לכל נער פלסטיני יש דף פייסבוק וטוויטר שבו הוא מספר על פיגוע שהוא רוצה לפגע. ברשת אפשר למצוא שיעורי הדרכה בלי סוף המלמדים כיצד לדקור ואיך משחיזים סכין לפני פיגוע, ולאחר הפיגועים מוקמות אנדרטאות וירטואליות.

 

 

אחד מסרטוני ההסתה שהופצו ברשת
 

אחד מסרטוני ההסתה שהופצו ברשת(חדשות 10)

 

 

לומדים מדאע
 

לומדים מדאע"ש. סרטון הצגת השבוי הקרואטי בסיני שפרסמה "המדינה האסלאמית"()

 

 

יו
 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעצרת ברמאללה. לא מצליח למתן את השיח(רויטרס)

 

"הסכין הופך לסמל של ניצחון הרוח על החומר", מסביר ד"ר קובי מיכאל, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי ולשעבר משנה למנכ"ל המשרד לאיומים אסטרטגיים. "הדור הצעיר גדל לתוך מציאות שכל התכנים שבה נשענים על ההסתה השטתית וחושפים אותו לדימויים מעוותים".

 

הנערים כבר לא מקשיבים לתקשורת של אבו מאזן. בקושי מקשיבים להורים. הטלוויזיה של חמאס היא המנוע המרכזי של ההסתה על המסך. גיבוריהם הם אנשי דאע"ש ואותם הם מחכים באותה דרך של ג'יהאד. " כל המנגנונים הללו, שהיו בעבר מנגנונים מרסנים ומכילים, מאבדים את הרלוונטיות שלהם. הם כבר הרבה פחות אפקטיביים", אומר מיכאל.

 

 "140 תווים - רעיונות שמתחילים בדמשק מגיעים לעזה, מגיעים למזרח ירושלים, לחיפה, תל אביב ויפו - באותה המהירות בדיוק", מוסיפה אורית פרלוב, חוקרת רשתות חברתיות בעולם הערבי, המכון למחקרי ביטחון לאומי. "פתאום כל מיני עבדאללה ומוחמד ואחמד מדברים והם מייצרים קמפיינים, ויש להם נראות".

 

שירותי המודיעין שוברים את הראש בניסיון להבין האם יש מוביל ומנהיג לסכינתיפאדה החדשה. להסתה ברשת, ללא ספק, יש חלק ביציאתם של עוד ועוד מחבלים. "גם במקומות הכי נידחים יש טלפונים חכמים ויודעים להשתמש ברשתיות חברתיות", מבהיר דניאל כהן, חוקר סייבר טרור במכון למחקרי ביטחון לאומי. "נער שעוקב אחרי הסרטונים ורואה את זה בצורה מגמתית ומרגיש בין כה תסכול, הוא רואה בשהיד מודל והוא יילך אחריו ויעשה פיגוע".