סמוטריץ': "השמאל מנסה לרתום את ההסתה כדי לסתום פיות"

חבר הכנסת מהבית היהודי, בצלאל סמוטריץ', התראיין בתוכנית אורלי וגיא יחד עם חוקרו של יגאל עמיר לשעבר לשעבר דביר קריב, ועם יועצת התקשורת אמילי מואטי. הח"כ הסביר מדוע לא השתתף בעצרת לזכר רבין: "לא התחברתי למורשת שלו. 90 אחוז מהדוברים היו מהשמאל ורק אנשי הימין דיברו על דמוקרטיה וסובלנות"

"לא התחברתי לזה". ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הסביר הבוקר (ראשון) בתוכנית "אורלי וגיא" מדוע לא השתתף אתמול בעצרת לציון 20 שנים לרצח יצחק רבין.

 

"90 אחוז מהדוברים שם היו מהשמאל", אמר סמוטריץ', "שמענו את נכדו של רבין אומר שצריך להקים דחוף מדינה פלסטינית, את הנאום של קלינטון, את אובמה - אני לא מתחבר. היו שם שני דוברים נפלאים, שרה רוזנפלד והרב יובל שרלו, אבל לדעתי אלה היו היחידים, יחד עם הנשיא ריבלין, שדיברו על סובלנות ודמוקרטיה. דמיינו לעצמכם אם היה עומד הרב שרלו ואמר שבחיים לא תקום מדינה פלסטינית".

 

מולו התייצבה יועצת התקשורת אמילי מואטי, שהזכירה: "זה היה רצח פוליטי, העצרת היתה פוליטית. אולי לא לזה התכוונו המארגנים, אבל רבין הוא איש שמאל שנרצח על רקע זה שפתח בתהליך שלום".

 

 

ח
 

ח"כ בצלאל סמוטריץ'. "תראו את ההסתה נגדי בדף הפייסבוק שלי"(חדשות 10)

 

סמוטריץ' הגיב: "זכותו של השמאל הישראלי - הוא קטן אגב, לא נשארו הרבה כאלה - לעשות לעצמו עצרות שמאל. אני כואב מאוד את הירצחו של ראש ממשלה בישראל, אבל איני שותף למורשתו של רבין לחזון המדינה הפלסטינית, ל-1,500 הרוגים שקיבלנו באינתיפאדה השנייה, לכך שהפך אינתיפאדה של אבנים ומקלות למטעני חבלה ומתאבדים. מי שרוצה עצרת של סבלנות וסובלנות וגינוי הסתה ואלימות אני הראשון להיות שם. מי שרוצה לעשות עצרת שכולה הנצחת מורשת רבין...

 

"הפכתם את היום לכולו אידיאולוגיה ופוליטיקה ושמאל", המשיך חבר הכנסת, "ראיתי שלטים ענקיים של שלום עכשיו, מרצ, 'רבין החליט שתי מדינות', הימנים לא אמרו מילה אחת פוליטית".

 

דביר קריב, חוקר השב"כ לשעבר שחקר את יגאל עמיר, החזיק בנקודת מבט אחרת: "הייתי בעצרת של קואליציית תנועות נוער של בני עקיבא, מאריאל, הנוער העובד, צופים, מחנות עולים, אלפים שרקדו, חילונים ודתיים ביחד. התרגשתי אתמול, היו שם דברים מדהימים. רבין לא נרצח כראש מחנה השמאל, אלא כראש הדמוקרטיה הישראלית. ההפגנה אתמול דיברה נגד אלימות ובעד סובלנות ודמוקרטיה".

 

 

העצרת לזכר רבין. קריב:
 

העצרת לזכר רבין. קריב: "דיברה נגד אלימות ובעד סובלנות ודמוקרטיה"(חדשות 10)

 

הנשאלים שוחחו על נושא ההסתה, המתבטא בין היתר בטוקבקים בעמודו של הנשיא ריבלין. "ההסתה מתפתחת, צריך לעשות עם זה משהו", אמר קריב. "יש סיכוי יותר מסביר שרצח פוליטי יקרה שוב", הוסיפה מואטי, "תראו את הטוקבקים בדף שלו - מישהו יקום ויעשה מעשה. אם כל כך הרבה אנשים מגיבים בצורה כזו, אלה שרוצים לתמוך בריבלין יפחדו להביע את דעתם - ויגידו 'או שנצטרף לדעה השלטת, או שנסתום את הפה'".

 

סמוטריץ' הסכים כי החברה אלימה ("מי שאלים בבית, ברחוב, בכביש, בדיסקוטק בסכסוך על חוף הים, יהיה אלים גם בפוליטיקה"), אבל הגיב: "תסתכלו בדף הפייסבוק שלי - ההסתה לא קיימת רק מימין. תראו את הסרטונים שעשו עליי. אתם מנסים לרתום את המושג הסתה כדי להשתיק פיות רק מצד אחד. דיברתם על מוטי יוגב וה-D9 על העליון? למה להרצוג מותר לומר שצריך לעלות עם D9 על הממשלה באותו יום? יש גבול דק שחשוב לעמוד עליו, בין ביקורת לבין הסתה - אבל אתם מסתכלים על זה בצד אחד בלבד".

 

סמוטריץ': "הצהרת הון גם לשופטים - להרחיק את כולם מלחטוא"

 

קריב טען כי חגי עמיר צריך להיעצר על התבטאויותיו: "הוא מחבל יהודי שהיה שותף לרצח פוליטי, איים מכלאו על אריאל שרון וכעת מאיים שוב על איש ציבור. הוא כלוא לשעבר מפיגוע אידיאולוגי, רצח פוליטי".

 

סמוטריץ' דיבר בהמשך גם על הצעת חוק שלו, המחייבת הצהרת הון חסויה של עובדי מדינה ופקידי ציבור בכירים: "אם יש תנועות חריגות בהון של אותו אדם, צריך לדעת מה גרם את זה. אנחנו חברי הכנסת מגישים הצהרות הון לוועדת האתיקה של הכנסת. הרעיון הוא ליצור מנהל תקין ולמנוע ניגודי עניינים. החובה הזו חלה כיום רק על חברי כנסת וממשלה ורשויות מקומיות, נבחרי ציבור. הדרישה מח"כ להצהרת הון לא באה ממקום שהופך את כולנו לגנבים - רק צריך ליצור מנגנוני מסגרת שירחיק את כולם מלחטוא".