סלים ג'ובראן, שופט בית המשפט העליון
סלים ג'ובראן, שופט בית המשפט העליון
,אתר בתי המשפט

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית: "כופים על המגזר הערבי להתאחד ברשימה אחת. זו בעיה"

סלים ג'ובראן אמר את הדברים בעת שישב כשופט בג"ץ בדיון בעתירות נגד העלאת אחוז החסימה בבחירות. השופטים אסתר חיות ורובינשטיין הצטרפו אליו, בעוד נשיא ביהמ"ש העליון גרוניס סבר כי הניסיון לנבא את תוצאות המהלך על שיעורי הייצוג של הציבור הערבי "הוא בגדר ספקולציה". היועמ"ש והכנסת דרשו לדחות את העתירות על הסף: "המהלך התקבל כחוק ולא הוכח כי ישנה פגיעה בלתי חוקתית"

"החוק כופה על המגזר הערבי להתאחד ברשימה אחת. זו בעיה. יש כמה אידיאולוגיות, כמה השקפות עולם", אמר היום (ראשון) בדיון על העתירות נגד העלאת אחוז החסימה שופט בג"ץ ויו"ר ועדת הבחירות לכנסת ה-20, סלים ג'ובראן. לדבריו הצטרפה השופטת חיות, שסברה כי החוק "מעורר קשיים ואי נוחות".


לעומתם, ציין השופט רובינשטיין כי בין כה וכה "אם לוקחים את ההיסטוריה של ההצבעה הערבית, ההיסטוריה היא כזאת שזה כמעט כולם או 2/3 מהמפלגות האלה נופלות באחוז החדש". נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, סבר לעומתו כי הניסיון להתנבא על ההשפעה שתהיה לאחוז החסימה החדש על שיעורי ההצבעה והייצוג בכנסת-הוא בגדר "ספקולציה".


הרכב מורחב של תשעה שופטי בג"ץ דן בשתי העתירות שהוגשו נגד המהלך מטעם האגודה לזכויות האזרח ומרכז עדאלה, שייכנס לתוקפו כבר במהלך הבחירות לכנסת ה-20. עו"ד נדים שחאדה ממרכז עדאלה טען במהלך הדיון כי "נכון לעכשיו, בהתאם לאחוז החסימה החדש, המפלגות הערביות צריכות 30% מהקולות של המצביעים הערבים. על כן ברור שהפגיעה העיקרית במפלגות הערביות".


למרות זאת, היו היועץ המשפטי לממשלה והכנסת אחידים בעמדותיהם, לפיהן על התביעה להידחות על הסף. בכנסת הסבירו כי ההחלטה להעלות את אחוז החסימה התקבלה כדין בעקבות שתי הצעות חוק שהוגשו בעניין, בעוד על פי היועמ"ש לא הצליחו העותרים להוכיח כי בהעלאת אחוז החסימה ישנה פגיעה בלתי חוקתית של ממש.