בשביל השרים, הפריימריז בליכוד הם יריית פתיחת לקרב על החלפת נתניהו. פרשנות

בשורות הימין כבר נפוצות רשימות "מועדפים" לקראת הבחירות הפנימיות לרשימת הליכוד שיתקיימו ברביעי - ואלה ממקמות את השרים הבכירים בתחתית הרשימה. כשמספר המתפקדים במפלגה יורד, עולה השפעת החוגים הקיצוניים והשרים המכהים יפעלו כדי להגיע לראש הרשימה. עבורם, זו רק חזרה גנרלית ליום שאחרי פרישת יושב הראש נתניהו

במפלגת הליכוד מתחילים להרגיש את האווירה מתחממת. ביום רביעי הקרוב יגיעו מתפקדי המפלגה אל הקלפיות כדי להכריע על הרכב רשימת הליכוד בבחירות לכנסת, ומי יעמוד בראשה - יושב הראש המכהן, בנימין נתניהו, או חבר הכנסת דני דנון. בעוד הקרב הזה נראה כוודאי, המאבקים על המיקום ברשימה רחוקים מלהיות סגורים וודאיים. עבור חברי הליכוד המכהנים כיום בתפקידי שרים, יהיה זה גם חימום לקראת המירוץ האמיתי: קרב הירושה על הנהגת המפלגה ביום שאחרי עזיבתו של נתניהו את הנהגת המפלגה.

 

במפלגת השלטון חלה ירידה חדשה של 25 אלף מתפקדים - מ-120 לפני מספר שנים ל-95 אלף בבחירות הנוכחיות. הירידה במספר המתפקדים הובילה גם להתחזקותם של הפלגים הקיצוניים יותר בשורותיה, בהם תומכיהם של משה פייגלין וחיים כץ. מנגד, ישנה בימים אלה התארגנות של אנשי ליכוד ותיקים יותר שרוצים לשדרג את הרשימה הבאה לכנסת באנשים שלהם אידאולוגיה מתונה יותר מבחינה מדינית.

 

 

הליכוד, נבחרת 2013. איך תראה הרשימה הבאה?
 

הליכוד, נבחרת 2013. איך תראה הרשימה הבאה?(נועה גרייבסקי (ארכיון))

 

 

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד. השרים כבר מתכוננים להחליפו
 

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד. השרים כבר מתכוננים להחליפו(רויטרס (ארכיון))

 

אלא שבינתיים בחוגי הימין מתחילות להיות מופצות רשימות "מועדפים" לרגל הבחירות הפנימיות במפלגה. בעיתון "בשבע" פורסמה הבוקר מודעה ובה דירוג של חברי הכנסת והשרים המכהנים של הליכוד לפי "נאמנותם" לימין. בסוף הרשימה ניתן למצוא את סגן שר החוץ צחי הנגבי וכן את השרים יובל שטייניץ וגלעד ארדן, כשלפניהם סילבן שלום ומשה (בוגי) יעלון. לעומתם, בראש הרשימה ניתן למצוא את יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, וקודמו, יריב לוין, לצד פייגלין, ציפי חוטובלי ודנון.

 

ואכן, על פי התחזיות, חברי כנסת אלה צפויים למצוא את עצמם במקומות גבוהים ברשימה, שכרגע גם נעדרת מדמויות בולטות להצגה במערכת הבחירות. על פי ההיסטוריה של הבחירות המקדימות, לפחות חבר כנסת מכהן אחד עתיד למצוא את עצמו בחוץ בלילה שבין רביעי לחמישי כשתוצאות הפריימריז יתפרסמו, כשלא מן הנמנע שיהיה מדובר בגילה גמליאל, אופיר אקוניס או אפילו שטייניץ.

 

אבל הדירוג של השרים המכהנים בקרב הקרוב הוא יותר מאשר על המיקום ברשימה לכנסת, אלא בעיקר הכנה לקראת האפשרות שימיו של נתניהו בראשות המפלגה יגיעו אל סופם אחרי הבחירות. השרים הבכירים של המפלגה - ארדן, כץ, שלום ויעלון - עושים בימים אלה מאמץ להבטיח מקום גבוה ככל האפשר ברשימה, מתוך הבנה שהפריימריז האלה יכולים גם להיות, במידה שהליכוד ייכשל בבחירותף חזרה גנרלית לקראת קרב הירושה על הנהגת המפלגה אם נתניהו יירד מהשלטון.