ג'ון קרי, ציפי לבני וסאיב עריקאת בוושינגטון: "לבני אמרה שגם עמדת בכירי הרשות תתחזק"
ג'ון קרי, ציפי לבני וסאיב עריקאת בוושינגטון: "לבני אמרה שגם עמדת בכירי הרשות תתחזק"
,רויטרס

קרי: "החלטה של מועצת הביטחון באו"ם טרם הבחירות בישראל—רק תשחק לידי הקיצוניים"

מקורות שנכחו בפגישה חשאית בין שר החוץ האמריקני לשגרירויות באו"ם סיפרו לאתר "פוריין פוליסי" כי ארה"ב החליטה שלא לגבות עד לחודש מרץ כל החלטה של מועצת הביטחון הנוגעת לקונפליקט הישראלי-פלסטיני: "שמעון פרס וציפי לבני הסבירו לו שכל החלטה שכזאת רק תחזק את עמדתם של הקיצוניים בנימין נתניהו ונפתלי בנט, ולבני הוסיפה שהיא תקשה גם את עמדתם של בכירי הרשות הפלסטינית"

האתר "פוריין פוליסי" דיווח הבוקר (שבת) כי שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, הודיע לשגרירויות האו"ם כי ארה"ב לא תגבה כל החלטה של מועצת הביטחון של הארגון בנוגע לקונפליקט הישראלי-פלסטיני עד לתום הבחירות שתיערכנה בחודש מרץ.


על פי הדיווח, ההודעה נמסרה במהלך פגישה חשאית שהתקיימה בין הצדדים שלשום, במהלכה הזהיר קרי כי כל פעולה מחייבת של מועצת הביטחון רק תחזק את "הישראלים הקיצונים" המתנגדים לדבריו לתהליך השלום.

 

קרי אומנם רמז בהמשך כי ארה"ב עשויה לתמוך ביוזמה של מועצת הביטחון שלא תכתיב פתרון מראש עבור שני הצדדים, אך לא נתן קווי מתאר אפשריים לאותה יוזמה.


דיפלומט אירופאי שנכח בפגישה סיפר לאתר כי קרי הסביר את קביעתו בחשש שהביעו הפוליטיקאים הישראלים שמעון פרס וציפי לבני, לפיו ההחלטה חד-צדדית של מועצת הביטחון רק תשחק לידם של הקיצוניים בישראל, בהם ע"פ הדיווח גם ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבר הקבינט המדיני-בטחוני נפתלי בנט. לבני, על פי אותו דיווח, הזהירה בנוסף את קרי שהחלטה שכזאת תחזק גם את עמדת הקיצוניים ברשות הפלסטינית.

תגובת לבני: "גאה שהצלחתי לפעול לשמירת האינטרסים של ישראל"

מטעם השרה לשעבר ציפי לבני נמסר בתגובה לפרסום: "לבני התנגדה - וזו עמדתה העקבית כפי שהושמעה פומבית וגם באוזני האמריקאים - לכל ניסיון פלסטיני לכפות על ישראל מציאות בצעדים חד צדדיים - וכך גם עתה. לבני גאה שהצליחה לפעול לשמירת האינטרסים החיוניים של ישראל במועצת הביטחון. לבני סבורה שניתן לשמור את האינטרסים הביטחוניים של ישראל בהתנהלות מדינית נכונה - דבר שיוכל להתקיים רק אם הרצוג ולבני ירכיבו את הממשלה הבאה".

 

עוד נמסר כי "הרצוג ולבני ימשיכו לפעול ולהפעיל את כוחם בזירה בינלאומית כדי לקדם את האינטרסים המדיניים והביטחוניים של מדינת ישראל. לבני מקווה שהממשל האמריקני יאמץ את עמדתה ויימנע מתמיכה בצעדים הפוגעים בישראל".

 

 

שמעון פרס וג'ון קארי
 

שמעון פרס וג'ון קארי(אוריה תדמור/ג'יני)

 

הלילה חתם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, על הוראה המצהירה על "השותפות האסטרטגית של ישראל וארצות הברית לשנת 2014". על פי הודעת הבית הלבן, מדובר בהצהרה על המחויבות "הבלתי ניתנת לערעור" של ארצות הברית לביטחונה של ישראל ולעתידה, המציינת בין היתר את חובת המעצמה האמריקנית "לנקוט יוזמות" עבור השגת פתרונות דיפלומטיים במזרח התיכון.

 

שניים מסעיפי ההוראה נוגעים לדיונים בקונגרס האמריקני אודות מצבה הדיפלומטי של ישראל וכן ההנחיות לשר החוץ האמריקני להגות "יוזמות דיפלומטיות" עבור השגת פתרון ארוך טווח שייטיב לכאורה עם בת בריתה של ארה"ב במזרח התיכון.