טרכטנברג: "יש כשל גדול ומתמשך, מוכן להירתם כדי להשלים מה שהתחלתי"

אחר שהפך ל"גו'קר פוליטי" המחוזר בידי רשימת העבודה והתנועה, העניק פרופ' מנואל טרכטנברג ל"המקור" הצצה ראשונה אל המניעים שהביאו אותו מהועדה לטיפול ביוקר המחיה - למערכת הבחירות. לדבריו, "אני חש חובה מוסרית. מאז ההמלצות המחירים בדיור רק המשיכו לעלות". הוא סיפר גם על "הלחץ" של נתניהו כפי שנתקל בו במחאה: "ראיתי אינספור שיחות ממשרד ראש הממשלה"

בשבוע האחרון הוזכר יו"ר הועדה לטיפול ביוקר המחיה, פרופסור מנואל טרכטנברג, כ"סחורה נחשקת" בעבור המפלגות לקראת הבחירות המתקרבות. בין היתר, ניהל הפרופסור מגעים עם רשימת כולנו בראשות משה כחלון וכעת הוא "מחוזר" בידי רשימתן המשותפת של העבודה והתנועה. בשיחה עם "המקור" אמר: "אני מוכן להירתם אם ייוצרו התנאים כדי שאוכל לבצע את המשימה שלא השלמתי. אני חש חובה מוסרית".

 

כניסתו האפשרית של טרכטנברג לפוליטיקה מהווה חצייה של הקווים מבחינת הפרופסור, שסיפר כי בערב בו הוצעה לו ראשות הועדה לטיפול ביוקר המחיה היסס מאחר ופעל "בצד השני של המתרס". לדבריו, "עכשיו אני לא פרימדונה. אני מבין שאם אני מחליט לעשות את הצעד הזה אני לא עושה את זה בתור פרופסור טרכטנברג, אלא בתור אדם שנרתם לעשייה הפוליטית".

 

ואולם, למרות הניסיון לתייג את טרכטנברג כ"סמל המחאה", רבים ממארגניה ראו בו כמי ש"מכר את נשמתו לשטן" ולמעשה הוציא את הרוח ממפרשי המאבק. טרכטנברג מצידו טוען כי הזדהה עם מטרות המחאה ומספר כי בנותיו השתתפו בה. לדבריו, כבר בתחילת דרכו בועדה התגלעו פערים בין עמדותיו לאלו של ראש הממשלה, בעיקר לאחר שהמליץ "להקטין את תקציב הביטחון". לטענתו, אז באותו שלב נחשף ל"לחצים" שהופעלו על נתניהו.


הלחץ שתחתיו פעל ראש הממשלה במהלך ימי המחאה מקבל ביטוי גם בתיאוריו של טרכטנברג לתהליך שקדם למינויו. "ביום שישי הלכתי לבית הכנסת, הרגשתי את הטלפון שלי רוטט וכשיצאתי ראיתי אינספור שיחות שלא נענו ממשרד ראש הממשלה", סיפר הפרופסור. לדבריו, נתניהו זימן אותו לפגישה בביתו שבמהלכה התגלתה נכונות מצידו להתפשר. "אמרתי לו: אני יכול כבר עכשיו לחשוב על צעדים שאתה צריך לעשות ואתה נגדם'. הוא ענה לי: 'אני מוכן לשנות את דעתי אם זה משרת מטרה נאותה".

 

בין הנושאים שמזכיר טרכטנברג כ"פשרות" שהסכים להן ראש הממשלה היה נושא המיסוי. ואולם, לדברי הפרופסור בסך הכל רוב המלצות הועדה נשכחו, עובדה שעליה הצביעו לאחרונה גם נתונים לפיהם רק 43% מהמסקנות יושמו. לדבריו, "לא רק שלא טופל יוקר הדיור, אלא שהמחירים מאז המשיכו לעלות. זה הכשל הגדול והמתמשך". ערב כניסה אפשרית לפוליטיקה הוסיף טרכטנברג ביקורת על הממשלה גם בהיבט המדיני: "ברור לי לחלוטין שהמצב הנוכחי לא טוב למדינת ישראל. אנחנו פסיביים, חסרי חזון ונסוגים אל מול העולם".