חמושים של דאעש בעיראק, הותקפו גם ע"י האיראנים
חמושים של דאעש בעיראק, הותקפו גם ע"י האיראנים
,רויטרס

איראן אישרה לראשונה: "תקפנו את מוצבי 'המדינה האסלאמית' בעיראק"

סגן שר החוץ האיראני הסביר בראיון ל"גרדיאן" בלונדון כי ארצו נעתרה לבקשת ממשלת עיראק ושלחה את חיל האוויר לאזור בתיאום עמה, ותוך התעלמות מהנוכחות האמריקנית. "מטרתנו היא להגן על האינטרסים של חברינו בעיראק. לא נניח למצבם להידרדר למצב שיש היום בסוריה", אמר. מדובר בפעם הראשונה בה מאשר בכיר ברפובליקה האסלאמית את ההשתתפות בלחימה

בת ברית במלחמה נגד הטרור? סגן שר החוץ האיראני, איברהים רחימפור, אישר לראשונה היום (שבת) את הדיווחים לפיהם החלה ארצו להפציץ מהאוויר את מוצבי דאע"ש בעיראק. לאתר "הגרדיאן" הסביר סגן השר כי המתקפות האוויריות נערכו לבקשתה של ממשלת עיראק וללא תיאום עם הכוחות האמריקנים, העורכים מתקפה מקבילה באזור על מוצבי הארגון.


"מטרת הפעולות הללו הייתה הגנה על האינטרסים של חברינו בעיראק", הסביר רחימפור בביקורו בלונדון, וציין כי המתקפות נערכו בתיאום עם ממשלת עיראק ותו לא. "לא נניח למצבה של עיראק להידרדר לזה ששורר כרגע בסוריה ושנוצר כולו בידי גורמים חיצוניים", הוסיף רחימפור, בהתייחסות שככל הנראה מכוונת למלחמת האזרחים בסוריה, אשר נגרמה לפי השקפת מדינתו מידי המורדים בנשיא אסד.


רחימפור רמז בנוסף כי המדינה שלחה כוחות גם לסוריה. יחד עם זאת, ציין כי "הסיוע שלנו לעיראק ללא ספק משמעותי יותר מזה ששלחנו לסוריה, פשוט כי הם יותר קרובים אלינו". הוא אישר בנוסף כי איראן מסייעת למורדים הכורדים, אך שב והכחיש שלמדינה נשלח גם חיל רגלים.

 

"מדובר בנוכחות מסייעת בלבד. אין שום צורך לשלוח חיילים לעיראק", שב והדגיש רחימפור, וציין בנוסף כי "יש שם מספיק חיילים עיראקים וכורדים".

 

 

מטוסי קרב אמריקנים חוזרים מתקיפה בשטח סוריה
 

מטוסי קרב אמריקנים חוזרים מתקיפה בשטח סוריה(רויטרס)

 

זוהי הפעם הראשונה בה מאשר בכיר איראני בשמו את הדיווחים על מעורבותה של איראן בתקיפות האוויריות על חברי הארגון הרצחני במחוז דיאלה שבגבול איראן. יצוין כי עד כה הכחישה שורה של בכירים איראנים את מעורבותה של המדינה בלחימה. גם ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי אמר בעצמו, ביום רביעי האחרון, ש"לא ידוע לו" על מתקפות שמשגרת ארצו נגד הארגון.


הדיון בדאע"ש גם היווה בעבר עילה להכפשות של איראן נגד ישראל. דיפלומט איראני אמר בספטמבר השנה כי "ההאשמות של נתניהו, שקשר בין העולם המוסלמי לארגון דאע"ש, חסרות בסיס" והוסיף כי ראש הממשלה "מפיץ איראנופוביה ואסלאמופוביה".