דאגה וביקורת בליכוד: "אלקין וכץ גררו את נתניהו לבחירות"

במפלגת השלטון ישנה דאגה רבה לקראת הבחירות שבפתח. בשיחות סגורות, מתחו בכירים במפלגה ביקורת על שני מקורביו של ראש הממשלה: "הובילו אותנו לבחירות מיותרות". מקורביו של נתניהו טוענים: "לא נוצר קשר עם סער, הוא מועמד אווירה"

במפלגת השלטון החלו בסערה את ההכנות לבחירות 2015. גורמים בליכוד הביעו דאגה רבה לקראת ההליכה לקלפיות ובכירים במפלגה אף השמיעו בשיחות סגורות ביקורת נגד שני מקורביו של ראש הממשלה - השר ישראל כץ ויו"ר הקואליציה המתפרקת, זאב אלקין. "שניהם גררו אותנו לבחירות מיותרות", טענו אותם הבכירים.

 

לצד המתיחות הזו, זורמים גם הסקרים הלא מחמיאים ומרחפת האפשרות לקאמבק של שר הפנים לשעבר, גדעון סער, לקראת הפריימריז. סער, אגב, קיים עשרות שיחות טלפון עם ראשי ערים, ראשי סניפים ופעילים מרכזיים בליכוד במה שהוגדר כ"ניסיון למדוד את הדופק", מה שרק הוסיף לחוסר השקט במפלגה.

 

מקורביו של נתניהו סירבו להביע דאגה מחזרה אפשרית של סער, שיהווה איום פנימי ישיר על ראש הממשלה ואמרו כי בן השניים כלל לא נוצר קשר. את סער, שהיה מספר 2 בליכוד ולפי חלק מהסקרים אף יוכל לגבור על נתניהו, הם כינו "מועמד אווירה".

 

 

סער עם נתניהו. השמועות על שובו לא מוסיפות שקט לליכוד
 

סער עם נתניהו. השמועות על שובו לא מוסיפות שקט לליכוד(רויטרס)

 

גורמים אחרים בסביבתו של נתניהו ביקשו להרגיע את הרוחות. "ברור שזה לא עומד להיות טיול בפארק", הם אמרו ביחס לבחירות הקרבות, "אבל בסוף - נתניהו יהיה ראש ממשלה". בימים האחרונים החלה חרושת שמועות בנוגע לאפשרות של הקמת ממשלת בזק, שתדחה את הבחירות, אולם ההערכה היא שאין בנמצא אפשרות ריאלית לדחות את פתיחת הקלפיות בחודש מארס.

 

ראש הממשלה, מצדו, יצטרך לשקוד על קמפיין כשכרגע הקו המנחה הוא בעית המשילות. מבחינת הסקרים נתניהו ממשיך לצנוח כשכמעט כל יריביו מתקרבים אליו ונושפים בעורפו. כך למשל, סקר של עיתון "מעריב" מראה שגם גדעון סער וגם משה כחלון מקבלים אמון רב יותר מהציבור, כשגם יו"ר העבודה, יצחק הרצוג, מתקרב לנתניהו.

 

מלבד הפריימריז והבחירות, שאלה נוספת שעלתה השבוע במסדרונות הליכוד הייתה סביב זהות מחליפו של השר המפוטר, יאיר לפיד, במשרד האוצר. בסביבת נתניהו אמרו כי הוא העניק הבטחה לשר התחבורה הנוכחי, ישראל כץ, לקבל את התפקיד, אולם אין בכוונתו לעשות זאת לפני הפריימריז. עד אז, אמור נתניהו להחזיק בתיק האוצר בעצמו.