BETA

15.07.2014

00:40

פגיעת רקטה בבית באשדוד, היום
פגיעת רקטה בבית באשדוד, היום
,רויטרס

בצל דיווחים על הפסקת אש: הירי לדרום נמשך ואזעקות בגליל

במצרים טוענים שהצליחו להשיג הסכמה על נצירת האש בין ישראל וחמאס מחר בבוקר. בינתיים ירי הרקטות לא פוסק: שלוש רקטות נורו לעבר באר שבע, שתיים נפלו בשטחים פתוחים ואחת יורטה. נזק לבית מפגיעת רקטה במועצת חוף אשקלון. 2 רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים ליד שלומי

מטח של שלוש רקטות גראד נורה סמוך לשעה 21:30 (שני) לעבר באר שבע. רקטה אחת יורטה בעוד שתיים אחרות נפלו בשטחים פתוחים. קודם לכן הופעלה אזעקת "צבע אדום" פעמיים במועצה האזורית חוף אשקלון. רקטה אחת פגעה במבנה וגרמה לו נזק קל. לא היו נפגעים. מצה"ל נמסר כי עד כה 100 רקטות ופצצות מרגמה נורו מאז חצות לעבר ישראל. 85 מהן התפוצצו בשטח ישראל ומערכת "כיפת ברזל" יירטה 15 מהן.

 

במקביל ממשיך הירי גם לצפון: בשעה 22:30 נשמעה אזעקה גם בשלומי ובכמה יישובים הסמוכים לגבול לבנון בגליל המערבי, לאחר ששתי רקטות שוגרו לשטח ישראל. שתי הרקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. אין נפעים או נזק.

 

בינתיים דיווח משרד החוץ במצרים על יוזמתו להפסקת אש החל ממחר ב-9:00. ההצעה הועלתה זמן קצר לפני תחילת פגישתם של שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר, שבה הם צפויים לדון במבצע. במקביל ממשיך צה"ל בתקיפות על יעדים שונים ברצועת עזה ומקורות פלסטיניים מדווחים על חמישה הרוגים.

 

 

בהודעה שפרסמה מצרים, ישראל והפלגים הפלסטינים יעצרו את האש עד מחר בבוקר בעוד שאר הנושאים יידונו עם שני הצדדים רק בשלב הבא. על פי המתווה המוצע, בתוך 48 שעות יגיעו לקהיר משלחות רמות דרג - כולל מכל הפלגים הפלסטינים ונציגי הרשות ברמאללה. הצדדים יתחייבו שלא לפעול בכל צורה כדי להשפיע על ההסכם, ומצרים תקבל ערבויות מהצדדים לפרטים שיסוכמו.

 

על פי דיווחים שונים במדינה שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, צפוי היה להגיע מחר לקהיר כדי לקדם את המשא ומתן להסכם הפסקת אש. עם זאת, בבית הלבן נמנעו מלאשר את הדיווחים. דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט אמר כי ארצות הברית מעורבת "בכמה רמות מול ישראל והפלסטינים בניסיון לפתור את האלימות", אולם הדגיש כי לא ידוע לו על שינויים בלוח הזמנים של קרי הנמצא בשיחות המשא ומתן מול איראן בווינה. ארנסט חזר על העמדה האמריקנית שלפיה "אף אחד לא רוצה לראות פלישה קרקעית, כי היא תוביל לעוד נפגעים, אבל זוהי זכותה של ישראל וחובתה להגן על אזרחיה".

 

 

הפגיעה ליד באר שבע שגרמה לפציעת שתי ילדות
 

הפגיעה ליד באר שבע שגרמה לפציעת שתי ילדות(חדשות 10)

 

על פי ההערכות, המשא ומתן ידבר על חזרה להבנות "עמוד ענן" יחד עם הטבות כלכליות ולא מעבר לכך, כלומר ללא שחרור אסירי עסקת שליט. השאלה הגדולה בצה"ל לאחר המבצע תהיה כיצד תמנע האפשרות מהחמאס להתחמש פעם נוספת. למרות שבצה"ל מעריכים כי החמאס בשל לכניסה למשא ומתן על הפסקת אש והפחתה בדרישות, קצין בכיר בצה"ל טוען כי לכל היותר המבצע יביא שנה של שקט.

 

"השגנו לפחות שנה של שקט באמצעות המבצע וחאס קיבל מכה מאוד קשה. למרות שחמאס תכנן הרבה מאוד פיגועים הוא רואה מציאות של חברה מתפקדת", אמר הערב דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז לחדשות 10. "יש עוד מאות מטרות שהולכות להיתקף בשעות הקרובות. הפסקת אש זה נושא שהדרג המדיני מטפל בו אבל מבחינתנו המטוסים בעוד כמה שעות יצאו לדרך".