צעצועים מתוצרת סין מכילים חומר הקשור לסם האונס

בארצות הברית ובאוסטרליה הורו הרשויות להסיר מהמדפים מיליוני צעצועים מתוצרת סין, המכילים חומר הקשור לסם האונס. ההחלטה על הפסקת המכירה התקבלה לאחר ששני ילדים אמריקנים אושפזו במצב של תרדמת, מאחר ובלעו את החרוזים המורעלים<BR>

(2:02 דקות)

סם האונס" התגלה במיליוני צעצועים שיוצרו בסין. החרוזים, "בינדיז", אשר הינם משחק פופולרי גם בקרב ילדי ישראל, הוחזרו מארצות הברית ואוסטרליה לאחר שחמישה ילדים נלקחו לבית חולים משום שבלעו אותם ונכנסו כתוצאה מכך למצב של תרדמת.

הצעצועים היו אמורים להיות מצופים בדבק לא רעיל, אולם מסתבר כי במקום זאת הם צופו בכימיקלים אחרים, אסורים על פי חוק. החרוזים היו מצופים בכימיקלים שבעת הבליעה הפכו ל-"GHB", הידוע גם כ"סם האונס".

מדובר בפעם הרביעית מאז חודש יוני בה חברת מטאל הודיעה כי תסיר מהמדפים צעצועים שיוצרו בסין והדבר מהווה פרק נוסף במסכת המחדלים שהתגלו בצעצועים המיוצרים במדינה. בחודש אוגוסט הודיעה חברת "מאטל" על הסרה מהמדפים של יותר מ-20 מיליון צעצועים, לאחר שבין מרכיביהם התגלו כמויות מסוכנות של עופרת ומגנטים. מנכ"ל החברה פנה אז לציבור הצרכנים בבקשה שלא לנטוש את החברה ולהמשיך לרכוש צעצועים.

גם חברות נוספות נפגעו מהתוצרת הסינית הקלוקלת. באוגוסט הודיעה גם ענקית הצעצועים האמריקנית "פישר פרייס" על איסוף יזום של מיליון צעצועים שיוצרו עבורה, בשל חומרים רעילים שנמצאו בהם. העופרת המסוכנת נמצאה ב-83 סוגי צעצועים שונים, ארבעה מהם נמכרים בישראל.