דיווח: בוש דחה בקשה של ישראל שנועדה לסייע לתקיפה באיראן

ה"ניו יורק טיימס" מפרסם כי נשיא ארה"ב סרב בשנה שעברה לבקשתה של ישראל לקבל פצצות להשמדת בונקרים שנועדו לשמש במתקפה אפשרית באיראן. במקום זאת, הורה בוש על פעולה חשאית כדי לפגוע בתוכנית הגרעינית של טהרן. בנוסף דחה בוש דרישה ישראלית לטוס מעל עיראק, דבר שהביא ככל הנראה לנטישה זמנית של רעיון התקיפה

(2:13 דקות)

הנשיא בוש דחה בשנה שעברה בקשה סודית של ישראל לקבל פצצות להשמדת בונקרים שנועדו לצורך התקפה על אתר הגרעין המרכזי של איראן, כך מדווח היום (ראשון) העיתון "הניו יורק טיימס". על פי גורמים אמריקנים וזרים בכירים, הודיע בוש לישראל כי הוא אישר פעולה אמריקאית חשאית שמטרתה פגיעה במאמציה של איראן לפתח נשק גרעיני.

לפי הדיווח, גורמים בבית הלבן לא החליטו האם בקשה זו מצביעה על החלטתה של ישראל לתקוף את איראן לפני שארה"ב תתנגד לכך, או שישראל רק ניסתה להאיץ בארצות הברית לפעול נגד איראן לפני סיום הקדנציה של הנשיא בוש.

עוד דווח, כי הממשל האמריקאי דאג במיוחד מבקשתה של ישראל לטוס מעל שטח עיראק כדי להגיע למתקן הגרעיני של איראן. הבית הלבן דחה את הבקשה הזו, טוענים הגורמים האמריקנים וישראל נסוגה לפחות זמנית מתוכניתה.

עם זאת, בעקבות המתיחות שנוצרה סביב הנושא, עדכנו האמריקאים את ישראל על מאמציהם החדשים למנוע גרעין מאיראן, תוכנית גדולה וחשאית אותה גם יעביר הנשיא בוש למחליפו, נשיא ארה"ב הנבחר, ברק אובמה. התוכנית שהחלה בתחילת 2008, כוללת מאמצים אמריקנים לחדור לשרשרת האספקה הגרעינית של איראן מחוץ למדינה וכן שיבוש מערכות המחשוב, החשמל ורשתות נוספות עליהן מסתמכת טהרן.

לטענת הגורמים, בוש שוכנע על ידי בכירי ממשלו ובראשם שר ההגנה, רוברט גייטס כי כל מתקפה מתוכננת נגד איראן תהיה ככל הנראה לא יעילה, תביא לכישלון נסיונות הפיקוח של משקיפים בינלאומיים ורק תרחיק את פעילותה הגרעינית של איראן מעיני העולם. בוש ויועציו דנו גם באפשרות כי מתקפה באיראן תביא למלחמה כוללת במזרח התיכון ו-140,000 החיילים שנמצאים בעיראק יהיו מעורבים בה.