שרידי אורניום נמצאו באתר שהופצץ בסוריה

דיפלומטים בסבא"א אומרים כי החומר נמצא בדגימות שנלקחו מהאתר, שהופצץ, על פי דיווחים זרים, ע"י ישראל • פקחי הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית ביקרו באתר ביוני האחרון • הסורים ממשיכים להכחיש כי באתר פעל כור גרעיני • בעקבות הממצאים תחבר הסוכנות דוח על הפעילות הגרעינית של סוריה

(43 שניות)

פקחים מטעם האו"ם מצאו שרידים של אורניום בדגימות קרקע שנלקחו מהאתר שהופצץ בסוריה בשנה שעברה, על פי גורמים זרים, על ידי ישראל.

הדגימות נלקחו כאשר פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ביקרו באתר בחודש יוני האחרון. הממשל הסורי מנע גישה לאתרים האחרים, החשודים כמקומות בהן מתבצעת פעילות הקשורה לתכנית הגרעין הסורית.

משמעות הדבר - בסבא"א עומדים לפתוח בחקירה רשמית נגד סוריה, ולחיבור דוח שיוצג בפני מועצת הביטחון של האו"ם. החשד שעומד על הפרק - סוריה מתקדמת בתכנית הגרעין שלה ומפרה את האמנה הבינלאומית לפירוז נשק גרעיני.

לפני כשבועיים אמרו דיפלומטים מערביים חברי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי בדיקות שנערכו באתר הכור הגרעיני שהותקף, על פי מקורות זרים, על ידי ישראל, בשנה שעברה, מספקות הוכחות כדי להורות על חקירה נוספת.

בתחילת החודש שעבר פרסם העיתון "א-שארק אל אווסט", היוצא לאור בלונדון, כי סוריה חידשה את פעילות תכנית הגרעין שלה. העיתון ציטט מקורות צבאיים ישראלים שטענו כי "סוריה מתכננת לבנות כור גרעיני חדש".

עוד דיווחו המקורות לעיתון כי גם הפעם קוריאה הצפונית היא זו שעומדת מאחורי התוכנית ומשלחת של קוריאנים ביקרה בסוריה בחודש שעבר והחלה לעבוד על הפרוייקט.