"הרוסים השתלטו על רוב גאורגיה"

מיכאיל סאקשווילי קרא הערב לעזרת המערב ואמר כי לארצו דרוש סיוע דחוף - כדי למנוע את נפילתה • "עד כה קיבלנו תמיכה מוראלית וסיוע הומניטארי, אך אנו זקוקים ליותר מכך כדי לבלום את המתקפה הברברית" • כוחות רוסים השלימו את ההשתלטות על העיר גורי, בסביבות הבירה טביליסי • שר ההגנה של רוסיה הכחיש את הדיווחים, וטען כי צבאו אינו פועל באזור

בהצהרה טלוויזיונית שנשא הערב (שני) נשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשווילי אמר כי "הכוחות הרוסים בתרו את ארצו לשתים" וכעת למעשה צבא רוסיה שולט כעת ברוב שטחה של ארצו.

סאאקשווילי הפציר במדינות המערב לסייע יותר במלחמה. "עד כה קיבלנו תמיכה מוראלית וסיעו הומניטארי, אך אנו זקוקים ליותר מכך בשביל לבלום את המתקפות הברבריות" אמר הנשיא והוסיף: "צבאנו נסוג כדי להגן על הבירה. הממשלה מבקשת בדחיפות התערבות בין לאומית כדי למנוע את נפילת גאורגיה".

גורם בכיר בשגרירות גאורגיה במוסקבה אמר, כי הכוחות הרוסים נעים ככל הנראה לכיוון טביליסי והוא מאמין שמטרתה של מוסקבה היא להשלים את פירוק ממשלת גאורגיה. הערב מועצת הביטחון של האו"ם תכנס עוד ישיבת חירום כדי לנסות לפתור את הלחימה בין רוסיה לבין גאורגיה.

גאורגיה החלה להסיג רבים מחייליה מאזור העימות בדרום אוסטיה אל הבירה טביליסי. "קיבלנו דיווחים מאוד מהימנים על כך שהרוסים מתכוונים להתקדם לעבר העיר גורי, ולכן החלטנו להשיג את הכוחות כדי להגן על טביליסי" אמר בכיר במשרד הביטחון הגאורגי.

הרוסים פלשו הערב לעיר גורי, מרחק 60 קילומטרים בלבד מהבירה טביליסי. משרד ההגנה הרוסי פרסם הודעה רשמית בה הכחיש כי צבא רוסיה נמצא בעיר גורי.

היום הוא היום הרביעי ללחימה בקווקז וגאורגיה מבקשת, כמעט מתחננת, להפסקת אש. אבל התשובה מהקרמלין עדיין שלילית. נשיא גאורגיה חתם על הסכם שביתת הנשק שהציע האיחוד האירופי, אבל במוסקבה טוענים כי הגאורגים ממשיכים לתקוף ועל כן הם לא רואים סיבה לחתום על ההסכם.

במסיבת עיתונאים שכינס מוקדם יותר סאאקשוילי השווה את המראות הקשים של הקרבות עם רוסיה, לאלה מהבלקן בשנת 1990, והאשים את רוסיה ברצח עם - האשמה שהרוסים הפנו שוב ושוב כלפי גאורגיה.

נשיא גיאורגיה קרא למערב לעזור במציאת פתרון למצב הקשה הוסיף ואמר במסיבת העיתונאים כי במהלך הלחימה העזה, הפילו הכוחות הגאורגים 18 או 19מטוסי קרב רוסים והרגו מאות חיילים והשיבו לתקיפה על העיר גורי. סקשווילי טען כי לרוסיה 500 טנקים ו-25,000 חיילים בתוך גיאורגיה

שליח חדשות 10 לגאורגיה, סיפר על הלחימה האכזרית בקווקז. "הרוסים מפציצים בתי מגורים, מפעלים, מקומות אזרחיים - ההרס הוא רב... העיירה בטומי הופצצה בשעה שלוש בבוקר ללא סיבה צבאית נראית לעין. המטרה היא ללחוץ על השלטון הגיאורגי באמצעות הפחדת האוכלוסיה כדי להגיע להסכם הפסקת אש שיהיה נוח לרוסים. הווה אומר, יציאה של כל הכוחות הגיאורגים מחבלי המריבה ושדרג מעמדה של רוסיה בחבלים הללו".

ההפגזות הכבדות יוצרות גם בעיה חמורה של פליטים - עשרות אלפי בני אדם נמלטים מבתיהם דרומה, לכיוון טורקיה ומדינות אחרות באזור. "גם מבחינת הפליטים. ככל שהקרב מתמשך יש עוד ועוד פליטים שמנסים לברוח. אנשים פשוט ארזו מזוודות קנו כמה שיותר מצרכים ויצאו לדרך". כעת מעריכים כי המדובר בכ-40,000 גאורגים שהפכו לפליטים.