"הדרג הצבאי הבכיר הסתתר מאחורי דרג הלוחמים בשדה"

תא"ל גל הירש, מפקד אוגדה 91 במלחמת לבנון השנייה הודיע על התפטרותו לפני שנה בדיוק. בכנס שהתקיים בכפר סבא מתח הירש ביקורת נוקבת על התנהלות צמרת הצבא והמדינה בזמן המלחמה: "הדרג הצבאי הבכיר הסתתר מאחורי דרג הלוחמים בשדה, נטש אותם, הפקיר מפקדים ולא לקח שום אחריות"

(0:48 דק')

לראשונה מאז התפטר, דיבר אמש (ראשון) תת אלוף במיל', גל הירש, מפקד אוגדה 91 במלחמת לבנון השנייה, בכנס להשקת ספר חדש העוסק במלחמה. הירש פתח את נאומו בהאשמות קשות ביותר כלפי הדרג הצבאי והמדיני הבכיר: "אני מבקש לקבוע כי במלחמת לבנון השנייה ואחריה הדרג הבכיר לא לקח על עצמו כל אחריות" אמר הירש.

הוא הוסיף: "אני מבקש לקבוע: המלחמה לא תוחקרה כראוי ואם תתרגש עלינו אחת נוספת היא עלולה להיראות כמו האחרונה. אני קובע באופן נחרץ, גם אירוע החטיפה לא תוחקר כראוי. התחקיר היה מעוות, חסר ומגמתי, חיפש ראשים ולא התמודד עם המציאות המסובכת שהייתה אז בגבול הצפון".

"נורמות של מרכז מפלגה גרוע חדרו אל תוך חלקים מצה"ל, והוא היה נגוע בפוליטיזציה מוסכנת העלולה לסדוק את יסודותיו. לא היה כשל כולל במלחמה הזאת, הכשל העיקרי היה של הפיקוד הבכיר שלא בטח בתכניות קיימות, וכשהתסבכו העניינים איבד את ערכי היסוד של מנהיגות, גיבוי ורעות, עליהן נשען צה"ל בכל שנותיו" קבע הירש.

תא"ל גל הירש, הגיש את התפטרותו ב-12 בנובמבר 2006 זמן קצר לפני ישיבה מיוחדת בה הציג האלוף במילואים, דורון אלמוג לפורום מטכ"ל את מסקנות הוועדה לקחרית חטיפתם של החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר על ידי חיזבאללה.

במכתב ההתפטרות שהגיש לרמטכ"ל דאז, דן חלוץ, כתב הירש, כי "האחריות על המתרחש בגזרתי ותחת פיקודי היא שלי. אין לי כל צורך לקחת אחריות - מעולם לא מסרתיה לאיש". הירש הוסיף במכתבו כי הושמץ לאורך כל הדרך. על פי ההערכות, אלמוג היה צפוי להמליץ לרמטכ"ל להדיח את הירש מצה"ל.

במהלך הכנס השנתי של יוצאי הפנימיות הצבאיות בחיפה שנערך בחודש אפריל, התייחס הירש להכנות למלחמה, לביצועים ולטעויות במהלכה ולמסקנות האישיות שלו ממלחמת לבנון השנייה. "לרוב הציבור יש תמונה שגויה לחלוטין על הקרב במארון א-ראס" אמר אז הירש. לדבריו, "בקרב הזה הכוחות עמדו במשימה, אך הייתה ערימת שגיאות לא נורמאלית". בתוך כך, הדגיש כי "מדובר בקרב המוצלח ביותר במלחמה".