רופאים בהלל יפה הותקפו בחדר מיון

לרופאים והאחיות בבית החולים הלל יפה בחדרה נמאס: אמש הותקף צוות על ידי משפחתו של חולה אנוש - בפעם השלישית בחודשים האחרונים. הרופאים: ההנהלה לא עושה דבר. ההנהלה מכחישה בתוקף

רופאים ואחיות בבית החולים "הלל יפה" בחדרה מוחים על כך שתופעת גילויי האלימות נגדם מצד בני משפחותיהם של חולים צוברת תאוצה, וההנהלה לא עושה דבר. הלילה הותקף צוות רפואי במחלקה הפנימית בבית החולים, בעת שביצע ניסיונות החייאה בחולה סופני. קרוביו של החולה פרצו לחדר, החלו להשתולל וגרמו נזק לרכוש לאחר שנודע להם מה מצבו של יקירם. בסופו של דבר הוא נפטר. "זהו אירוע התקיפה השלישי מזה חצי שנה וההנהלה לא פועלת כדי להפסיק את הנורמה בבית החולים, שאומרת שמותר להתפרע ולהוציא את העצבים על הצוות הרפואי", טוענים במחלקה.

"אנחנו מפחדים לדבר ולהסתבך מחשש לנקמה מצד ההנהלה", אומרת אחת הרופאות בבית החולים (השם שמור במערכת). לדבריה, "בניגוד לבתי חולים אחרים, פה יש נטייה להעלים את המקרים כאילו לא היו, כי זאת המדיניות של בית החולים".

עוד טוענת הרופאה, כי "במקרים קודמים אמרו לנו בהנהלה שמי שרוצה שיגיש תלונה אישית נגד התוקפים. ההנהלה סירבה להתלונן בשם בית החולים והשאירה את ההחלטה בידינו. לי ולשאר הרופאים והאחיות אין דבר כנגד התוקפים, ואני מאמינה שגם להם אין דבר נגדנו. הם פשוט יודעים שבהלל יפה אפשר להתפרע ולפגוע ברופאים וזה טבעי. התלונה צריכה להיות מטעם בית החולים, דבר שלא קרה אף פעם. אני לא אסכן את חיי כי מדובר פה במשפחות לא פשוטות".

הצוות הרפואי במחלקה הפנימית חושש לפתוח בשביתה כדי להעלות את הנושא למודעות. "הכל יחזור אלינו בבומרנג", מספר רופא אחר. "במקרים דומים בבתי חולים אחרים בארץ נערכו שביתות כשההנהלה מגבה את העובדים, אבל כאן ההנהלה טוענת שרק ועדי עובדים יכולים לארגן שביתות ולהם בעצם לא אכפת". באירועים קודמים פנו הרופאים להסתדרות הרופאים בישראל, אך לטענתם "לא נעשה דבר. נשלח מכתב אחד להנהלת בית החולים ושם זה נגמר".

החלון נשבר בשגגה

בכנסת ניסו השנה להעביר חוק שנועד להרתיע חולים ומלווים מתקיפת רופאים. את ההצעה הוביל ח"כ אלכס מילר ועל פיה - משפחה של חולה שתתקוף או תנהג באלימות כלשהי כנגד צוות רפואי תוזהר, וכשמקרה דומה יחזור על עצמו בתוך שנה אז החולה לא יטופל יותר בבית החולים. ההצעה עברה בקריאה טרומית, אך נפלה בקריאה הראשונה. "הכנסת הצדיקה בסופו של תהליך גילויי אלימות כלפי רופאים בארץ", סיכמה אחת הרופאות בהלל יפה.

מבית החולים "הלל יפה" נמסר בתגובה לטענות, כי "בבדיקה מקיפה שנעשתה בבית החולים לגבי מקרה 'התקיפה והאלימות כנגד צוות במחלקה הפנימית' כפי שנטען, התברר כי בשום אופן לא היה מקרה שכזה. כמו כן, למרות שמדובר במשפחה שהביעה צער רב עקב פטירת יקירם, לא היה בשום שלב מצב של חשש לחיי הצוות המטפל או לבריאותם.

"החלון שנשבר באירוע, נשבר בשגגה, כך על פי דברי הצוות שהיה במקום. מכאן, שאין מדובר במקרה תקיפה כלל ועיקר ובוודאי לא מקרה שלישי. נכון הדבר כי באותה מחלקה היה מקרה של תקיפה של צוות רפואי וסיעודי לפני כ- 4 חודשים, אך מקרה זה טופל על ידי הנהלת בית החולים בכל האמצעים המקובלים ובמלוא כובד המשקל כולל עירובה של משטרת ישראל בעניין".

דוברת בית החולים, דפנה נבו, אמרה כי "הטענה בדבר חוסר נכונותה של הנהלת בית החולים לטפל בעניינים של אלימות כנגד צוות מטפל הינה משוללת בסיס. במרכז הרפואי הלל יפה מגנים התנהגות אלימה, ונדליזם והתנהגות בלתי חוקית בכל תוקף ומשקיעים מאמצים ניכרים במניעתם של אלו. לראיה, המרכז הרפואי הוא היחיד בארץ שבשטחו פועל פקח עירוני, שמשכורתו משולמת על ידי בית החולים, על מנת לאפשר אכיפה יעילה ומוגברת".

מהסתדרות הרופאים בישראל נמסר כי "ההסתדרות מודעת למקרי האלימות נגד רופאים וסגל רפואי שאירעו במוסדות רפואיים בארץ, ובכלל זה בית החולים הלל יפה. ההסתדרות הרפואית מטפלת בדרכים שונות הן במישור הציבורי והן במישור החוקתי למיגור האלימות הגואה במוסדות רפואייים נגד רופאים וסגל רפואי. בעקבות האלימות נגד סגל רפואי בהלל יפה, פנתה ההסתדרות הרפואית להנהלת בית החולים והנושא נמצא כעת בטיפול".