פתח מעכבים כל ניסיון לדון במשבר ההומניטרי בעזה

הנציגות הפלסטינית באו"ם מסכלת כל ניסיון לדיון במצב ברצועת עזה. בכירים במועצת הביטחון של האו"ם מסרו כי פתח מעכב הצהרה של מועצת הביטחון בה תיכלל ביקורת על המשבר ההומניטרי המתמשך ברצועה

הנציגות הפלסטינית באו"ם מעכבת יוזמה שמטרתה הבעת מחאה של מועצת הביטחון לנוכח המשבר ההומניטרי המתמשך בעזה- כך דווח ב"הארץ".

בכירים במרכז האו"ם מסרו אתמול (שישי) כי הנציגות הפלסטינית שם פועלת בשבוע האחרון באופן נחרץ בניסיון לעכב פרסום הצהרה של מועצת הביטחון שבה תיכלל, בין היתר, ביקורת על המצב ההומניטארי הקשה ברצועת עזה.

ההצהרה שמבקשת לפרסם מועצת הביטחון של האו"ם היא "הצהרה נשיאותית" שהיא שלב לפני קבלת החלטה של מועצת הביטחון. הצהרה נשיאותית אינה מחייבת והיא בעלת משמעות סמלית בלבד. עם זאת פרסום הצהרה כזו מותנה בהסכמה של 15 חברות המועצה ולכן היא נחשבת למבטאת את הלך הרוח השלט במועצת הביטחון.

מדיווחים שנמסרו ממרכז האו"ם עולה כי קטאר, החברה במועצת הביטחון, ניסחה לפחות שתי טיוטות לנוסח הצהרה נשיאותית, אולם הנציגות הפלסטינית באו"ם התנגדה לכל מהלך שידון במצב בעזה.

לדברי מקור באו"ם: "ברור שלנציגות הפלסטינית באו"ם, המזוהה עם פתח, יש אינטרס לא להעלות את המצב בעזה שהיא בשליטת חמאס".

"עזה והגדה המערבית אינן יכולות להישאר נפרדות"

שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, מייקל ויליאמס, אמר בתדרוך לחברות מועצת הביטחון כי האו"ם רואה ברצועת עזה חלק בלתי נפרד מישות מדינית פלסטינית אחת, למרות שהיא בשליטת חמאס. לדבריו: " בטווח הרחוק, עזה והגדה המערבית אינן יכולות להישאר נפרדות ומנותקות".

מקורות באו"ם מסרו כי בדו"ח התקופתי שהגיש ויליאמס היה לראשונה מזה זמן רב "מרכיב של אופטימיות". בדו"ח שלו קרא ויליאמס לישראל לפתוח את מעבר קרני בכדי שלא להחמיר את המצב ההומניטרי ברצועת עזה.

בין שתי ערים

אחרי השתלטות החמאס על הרצועה, הניתוק בין עזה לרצועה הוא לא רק פוליטי. בעזה משבר הומניטרי, אבל בגדה קשיי החיים של האחים מהרצועה רחוקים מאוד. "הם לא יודעים שבגדה פה אנחנו אוכלים חרא, אבל בשבילם החרא שלנו כמו דבש" אומר תושב הגדה על העזתים שמגיעים לרמאללה.

לכתבה המלאה