דיווח: סוריה נערכת למלחמת גרילה עם ישראל

גורם ביטחוני סורי טוען כי אסד נערך למלחמת התשה ולא למלחמה רשמית במטרה להשיב לידיו את השליטה ברמת הגולן. מומחים סורים טוענים כי נראה שאיראן וחיזבאללה שכנעו את אסד לבחור בדרך ההתנגדות

סוריה נערכת לקראת מלחמה אפשרית עם ישראל, אולם כוונתה היא להתמקד במלחמת גרילה באזור הגולן, ולא במלחמה רשמית – כך אמר גורם ביטחוני סורי לשבועון האמריקני "דיפנס ניוז" שפורסם היום (שני).

לטענת הגורם, המלחמה הבאה תהיה "מלחמת התשה שהישראלים לא טובים בה". היא תיראה, לדבריו, פחות כמו מלחמה בשדות קרב ויותר כמו מלחמה בין ערים.

מומחים סורים לנושאי ביטחון אמרו למגזין כי נשיא סוריה, בשאר אסד, מנסה לשכפל את התבנית שהייתה בדרום לבנון, שם אילצו פעולות חיזבאללה את צה"ל לסגת בשנת 2000. "איראן וחיזבאללה מנסות לשכנע את אסד בשנתיים האחרונות שהדרך היחידה להכריח את ישראל לסגת מהגולן תהיה באמצעות פעולות התנגדות, ונראה שהן הצליחו", אמר אחד המומחים.

650 אלף חיילים ומטוסי קרב מיושנים

"הנשיא אסד אמר בנאומו משהו חשוב מאד, וזה שהגולן ישוב לשליטה סורית בקרוב. זה מצביע על כך שהוא מוכן לנסות דרכים חלופיות במקום שיחות שלום", הוסיף פאוזי שועיבי, מנהל המרכז ללימודי למידע ואסטרטגיה בדמשק.

על פי נתונים שפרסם השבועון, הצבא הסורי מונה כ-650 אלף חיילים, מהם 354 אלף חיילי מילואים. המגזין ציין כי מטוסי הקרב בהם מחזיק הצבא הסורי נחותים בהשוואה לאלו של צה"ל.

בסוף השבוע פרסם העיתון "א-שרק אל-אווסט" הלונדוני כי אסד ונשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, ערכו הסכם לפיו איראן תרכוש עבור סוריה נשק מתקדם בסכום של כמיליארד דולרים ובתמורה תימנע סוריה מלהתקדם במגעים עם ישראל. בתגובה לדיווח טען סגן שר החוץ האיראני, מוחמד עלי חוסייני, כי מדובר בתעמולה "שנועדה לפגוע ביחסים המצוינים בין איראן לסוריה".