פורסמה רשימת האסירים הפלסטינים שישוחררו

256 אסירים ללא דם על הידיים ישוחררו ביום שישי, לאחר שהממשלה אישרה הבוקר את המהלך. האסירים שישוחררו הואשמו בהנחת פצצות, מסחר בכלי נשק ללא רשיון, אחזקת נשק תחמושת וחומרי חבלה. בכיר המשוחררים: סגן מזכ"ל החזית העממית

(01:58 דקות)

שירות בתי הסוהר פרסם אחר הצהריים את רשימת האסירים הפלסטינים שישוחררו ביום שישי הקרוב, כחלק ממחווה של ממשלת ישראל לאבו מאזן. פרסום הרשימה התאפשר לאחר שמוקדם יותר הבוקר אישרה ועדת השרים אישרה ברוב קולות את רשימת 256 אסירי פתח שישוחררו השבוע כמחווה לאבו מאזן. למשפחות נפגעי הטרור תינתן אפשרות לערער על ההחלטה. אם לא יהיו התנגדויות משפטיות, האסירים ישוחררו במספר נקודות במחסומים של צה"ל בשטחים.

בין 256 האסירים שישוחררו, 102 אסירים ריצו פחות ממחצית תקופת מאסרם. 61 אסירים ברשימה ריצו למעלה משני שלישים מעונשם. 11 מהאסירים הם קטינים. לדברי מקור מדיני, איש מהאסירים שישוחררו לא היה מעורב ברצח ישראלים.

בין ההאשמות שניתן למצוא ברשימה שפורסמה: הנחת פצצות, מסחר בכלי נשק ללא רשיון, אחזקת נשק תחמושת וחומרי חבלה, חברות בהתאגדות בלתי חוקית, נסיונות לרצח, ירי, ידויי אבנים, סיוע למבוקשים, נסיון לגרימת מוות בכוונה ועוד. בין האסירים שישוחררו נמצא גם עבד אלרחים מלוח, סגן מזכ"ל החזית העממית, שנעצר ביוני 2002 ואמור היה להשתחרר רק בעוד כשנתיים. הוא הואשם בחברות בהתאחדות בלתי מותרת ובנשיאת משרה.

רשימת האסירים כוללת גם שש נשים, שהואשמו בין היתר בנשיאת פגיון, נסיון גרימת מוות והחזקת נשק שלא כדין.

85% מבין 256 האסירים הם חברים בתנועת פתח, ו-15% מתנועות אחרות. הרשימה אינה כוללת אסירי חמאס. נגד ההצעה הצביעו ארבעת שרי ש"ס והשרים יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) ושאול מופז (קדימה). יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לא נכח בישיבה.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ויו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, סיכמו בפגישתם שנערכה אתמול על שחרור האסירים ביום שישי. בנוסף, הודיע אולמרט על מחיקת 180 אנשי פתח מרשימת המבוקשים ועל אישור כניסה לנאאף חוואתמה, פארוק קדמוי ובכירים נוספים בפתח והחזית העממית, שישתתפו בישיבת המועצה של אש"ף ויביעו תמיכה באבו מאזן.

גורם בכיר בירושלים אמר, כי מדובר באסירים שאין דם על ידיהם, וכי אין ברשימה אף אסיר שיש להודיע על שחרורו למשפחות של נפגעי טרור בישראל. "מי שלא יחתום על התחייבות שלא לשוב לדרך הטרור – לא ישוחרר", הוסיף הגורם.

שר התמ"ת אלי ישי, שהתנגד כאמור לשחרור האסירים, אמר כי "עומס של מחוות מכסה על היכולת לראות את האפקטיביות שלהן. "עברנו ממדיניות חד-צדדית שנכשלה למדיניות של מחוות חד-צדדיות. זה ייכשל גם הפעם", הוסיף, "איננו חונכים של אבו מאזן ולא שמרטפים שלו".

גם שר התחבורה שאול מופז יצא נגד שחרור האסירים ואמר בראיון ל"קול ישראל" כי מדובר במהלך שיש בו סיכון - מהלך שיעלה, לדבריו, את המחיר שידרוש חמאס עבור שחרורו של גלעד שליט. "מדובר באסירים מסוכנים, שכמה מהם היו מעורבים בירי על ישראלים ובניסיונות חבלה אחרים", אמר. "מחוות דומות לא הועילו בעבר ועם מקצתן יש לנו ניסיון מר".

ארגון נפגעי הטרור אלמגור כבר מסר כי הודיע הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי בכוונתו לעתור לבג"צ נגד השחרור. לפיכך הוא דורש לעכב את שחרור כל הקבוצה עד אשר יוכלו באלמגור לבדוק ולסנן את הרשימה .