רבע מבני הנוער אינם מתגייסים

גיוס אוגוסט 2007 - הקטן ביותר בשנים האחרונות. 11% ממי שלא מתגייסים מקבלים פטור "תורתו אומנותו". חלה ירידה גם בגיוס לקרבי

(1:52 דק')

מספר המתגייסים לצה"ל במחזור אוגוסט 2007 הוא הקטן ביותר בשנים האחרונות. שנה אחרי המלחמה בלבנון - פחות בני-נוער מתגייסים לצה"ל ופחות רוצים שירות קרבי.

מנתונים שפירסם הבוקר אגף משאבי אנוש בצה"ל עולה שכ-25% מבני ה-18 בישראל אינם מתגייסים לצבא, כ-11% מהם מסיבת "תורתו אמונתו" - עלייה של כאחוז מאשר בשנה שעברה. 4% מבני המחזור לא גוייסו בגלל רישום פלילי, ואחוז דומה בשל שהות בחו"ל. סיבות אחרות הן פטורים מטעמים רפואיים או נפשיים.

במספר המתגייסים ליחידות קרביות חלה ירידה של כ-1.5% ביחס לגיוס אוגוסט של השנה שעברה. החטיבה המבוקשת ביותר בקרב הלוחמים הטריים של צה"ל היא חטיבת גולני, כשעל כל מקום בה מתמודדים שניים, אחריה חטיבת הנח"ל, בהמשך חטיבת "כפיר" (חטיבה 900) ואחר כך גבעתי שבה חלה ירידה קלה ברצון המתגייסים לשרת בה. מפקד מיטב (בקו"ם), אל"מ אמיר רוגובסקי אמר היום כי יתכן שניתן לייחס ירידה קלה זו לעובדה שפגה השפעת המלחמה בקיץ שעבר על המתגייסים. לדבריו, בחודש נובמבר אשתקד, היה מספר המתגייסים ליחידות שדה גבוה בהרבה: "כעת המצב חוזר למימדיו הנורמליים", אמר.

האלוף במילואים גדעון שפר, לשעבר ראש אגף כוח אדם, הזהיר הבוקר בגלי צה"ל כי אם המדינה לא תטפל בבעיה, התופעה רק תלך ותתרחב. "אם לא נעשה שום דבר, בשנים הקרובות נגיע ל-50% מבני הנוער שלא ישרתו בצבא. יש לשים לב שכיום, כבר בגילאי כיתה א' 20% מהילדים אינם מיועדים להתגייס", אמר שפר.