בריטניה תגרש ארבעה דיפלומטים רוסים

הממשלה הבריטית החליטה על הגירוש מאחר וממשלת רוסיה עומדת בסירובה להסגיר לבריטניה את החשודים ברצח אלכסנדר ליטביננקו. ממשלת רוסיה: "פעולה כה פרובוקטיבית לא תיוותר ללא תגובה"

ממשלת בריטניה הודיעה אתמול (שני) על גירושם של ארבעה דיפלומטים רוסים, מהשגרירות הרוסית בלונדון ועל השהיית מתן ויזות לבריטניה. פעולות אלה הן סנקציה על סירובה של מוסקבה להסגיר את החשודים ברצח של אלכסנדר ליטביננקו.

"הממשלה לא ביקשה את המצב הזה והיא אינה מקבלת אותו בברכה, אבל אין לנו ברירה אלא לטפל בו" אמר מזכיר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבאנד בנאום שנשא בפני הפרלמנט הבריטי. מאוחר יותר אמר ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון כי בריטניה מעוניינת ביחסים טובים עם רוסיה ואולם על מוסקבה לסייע לבריטים לפענח את רציחתו של ליטביננקו.

אלכסנדר ליטביננקו, שירת כמרגל בארגון מודיעין הפנים הרוסי ה- FSB, ערק לבריטניה והיה לאחד ממבקריו הבולטים של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

ליטביננקו מת בלונדון לאחר שהורעל בכמות קטלנית של איזוטופ רדיואקטיבי בשם פלוטוניום 210. הפלוטוניום הוא חומר רדיואקטיבי יקר ביותר ומסוכן מאוד ודרושה כמות קטנה ממנו כדי להרוג אדם.

מוסקבה סירבה להסגיר את אנדרי לוגובוי, לשעבר סוכן בשירותה. תובעים בריטים רוצים להביא אותו למשפט בבריטניה בהאשמת רציחתו של ליטביננקו.

רוסיה: "פעולה כה פרובוקטיבית לא תיוותר ללא תגובה"

רוסיה תקפה את החלטת בריטניה ומסרה כי היא תגיב לפעולות שננקטו נגדה. "עמדת לונדון היא לא מוסרית" אומר היום דובר משרד החוץ הרוסי מיכאיל קאמינין.

"יתרה מכך, בלונדון הם וודאי מבינים בבירור שפעולה כה פרובוקטיבית שמתוכננת על ידי הרשויות הבריטיות לא תיוותר ללא תגובה ותגרור תוצאות רציניות ביחסי רוסיה בריטניה". קאמינין אומר כי שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הודיע על עמדת רוסיה לעמיתו הבריטי דיוויד מליבאנד בשיחת טלפון שנערכה מוקדם יותר היום.

קאמינין לא פירט את הפעולות בהן רוסיה תנקוט.

אנדרי לוגובי: חקירת הרצח כולה נגועה בצביון פוליטי

אנדרי לוגובי, החשוד העיקרי ברצח אומר כי הגירוש של ארבעת הדיפלומטים הרוסיים על ידי בריטניה, מוכיחה איך חקירת הרצח של אלכסנדר ליטביננקו כולה נגועה בצביון פוליטי.

עוד אמר לוגובי כי הוא לא אשם וכי אזרחים בריטים ואנגלים רגילים סובלים מהפעולות שנוקטת בריטניה. "מהימים הראשונים של הסקנדאל הזה אמרתי שלמצב הזה יש ניחוח פוליטי ואני משוכנע שכל ההודעות האלה מהפקידים הבריטים מכוונים לענייני פנים" אמר לוגובוי.

"אני באמת מאוד מצטער בשביל אזרחים רוסים ובריטים שהופכים לבני ערובה עקב פעולות כה לא מקצועיות של בריטניה".