הערכה: חיילי צבא לבנון מסייעים לחיזבאללה

גורמי מודיעין מדווחים כי 40% מחיילי צבא לבנון הם שיעים, שמזדהים עם הארגון ותורמים לחיזוקו. הסיבה, בין היתר: קרבה משפחתית

"חיילי צבא לבנון מסייעים לחיזבאללה להכניס נשק לדרום לבנון" - כך מדווחים גורמי מודיעין בישראל. בגלי צה"ל דווח, כי בדיונים מסווגים שהתקיימו באחרונה בירושלים נמסר כי כ-40% מחיילי צבא לבנון הם שיעים שמזדהים עם חיזבאללה, ולכן תורמים לחיזוקו.

גם בקרב הכוח הרב-לאומי המוצב בדרום לבנון, יוניפי"ל, מודים שההבדלים האידאולוגיים בין השיעים למארונים בצבא לבנון ניכרת בשטח - משום שהשיעים מסייעים לחיזבאללה. ביוניפי"ל תולים זאת בכמה סיבות: קרבה משפחתית הקיימת לעתים בין אנשי חיזבאללה לחיילי צבא לבנון, וכן משום שבין רבים מהם קיים קשר אידאולוגי עמוק.

השר בנימין בן אליעזר אמר כי הוא מכיר את הנתונים: "בין צבא לבנון ובין חיזבאללה היה כל הזמן שיתוף פעולה, שבשנה האחרונה רק הלך וגבר. אני מקווה שהפעם, שנה אחרי, צה"ל יהיה חזק יותר, טוב יותר ושיחול בו שינוי חיובי. אני חושב שאנחנו הולכים ומתחזקים. האם אני רגוע היום יותר מבשנה שעבר? התשובה היא כן. הממשלה פועלת יום ולילה על היערכות הצבא, וזה לא פשוט", אמר בן-אליעזר, שכיהן בעבר כשר הביטחון.

בתוך כך, אמר הלילה סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, כי אין לארגונו כוונות התקפיות כלפי ישראל. בראיון שהעניק לרשת הטלוויזיה של הארגון, "אל-מנאר", אמר קאסם: "לנו אין כוונה לתקוף, אבל אם ישראל תתקוף בלבנון - יהיו לחיזבאללה הפתעות".