40 שנות מאסר למתכנני פיגוע התאבדות בלונדון

נגזר דינם של ארבעה מוסלמים ממוצא אפריקאי, שהואשמו בניסיון לבצע פיגוע התאבדות גדול בלונדון. כל אחד מהנאשמים יישב בכלא הבריטי ב-40 השנים הקרובות

השופט הבריטי אדריאן פולפורד גזר אתמול (רביעי) את דינם של ארבעה מוסלמים ממוצא אפריקאי, שהואשמו בניסיון לבצע פיגוע התאבדות גדול בלונדון.

פולפורד גזר על כל אחד מהארבעה 40 שנות מאסר בפועל. הארבעה תיכננו לפוצץ שלוש רכבות תחתית ואוטובוס ב- 21.7.2005. מוקדם יותר בחודש יולי של אותה שנה, ב-7 לחודש, נהרגו 52 איש בפיגועי טרור שהיוו את ההתקפה הקטלנית שאירעה בעיר בזמני שלום.

בגזר דינו כתב השופט פולפורד על ניסיונות הפיגוע: "לפחות 50 אנשים היו נהרגים, מאות נפצעים וחייהם של אלפים היו נהרסים".

ניסיון הפיגוע של הארבעה נכשל מאחר והפצצות לא התפוצצו. לדברי השופט פולפורד הפיגוע תוכנן ללא ספק על ידי אל קאעדה "זה היה ניסיון שכמעט הצליח לרצח המוני" הוא אמר בהקראת גזר הדין.

עוד אמר פולפורד שהשתכנע מחומר הראיות, כי "זה לא היה אירוע מבודד באמת... אלא מתוכנן. אין לי ספק בכך שהם היו חלק מקבוצות המזוהות עם אל קאעדה, ששלטה ברצף ההתקפות", זאת למרות שהמשטרה ושירותי הביטחון הבריטיים אמרו, כי אין הוכחות מוצקות ששני הפיגועים בלונדון היו קשורים זה בזה.

הנאשמים הגיעו לבריטניה כפליטים מאפריקה

ארבעת הנאשמים, מוקט'ע סעיד איברהים, יאסין חאסן עומר, ראמזי מוחמד וחוסיין אוסמאן כולם מוסלמים ממוצא אפריקאי. ביום שני הם נמצאו אשמים בקשירת קשר לרצח והיום, כאמור, נגזר דינם.

הארבעה נראו אדישים בעת הקראת גזר דינם, והפגנת רגש יחידה נצפתה בעת שהוצאו מאולם המשפט, אז הידק אוסמאן את הקוראן אל חזהו.

לשני חשודים אחרים בפרשה, שהמושבעים התקשו להגיע להכרעה בעניינם, יערך משפט חוזר.

מחומר הראיות עלה כי אחד הנאשמים, סעיד איברהים, נסע לפקיסטן בדצמבר 2004 ולמד שם הכנת פצצות. הוא שהה שם באותו הזמן בו שהו במקום המפגעים של ה-7 ביולי, והשלושה נפגשו.

"נראה לי שההכנות שלהם היו מתוכננות, והיוו חלק מתוכנית מקבילה אך נפרדת של תאי טרור נפרדים, ב-7 ביולי וב-21 ביולי". אמר השופט.

ארבעת הנאשמים הגיעו לבריטניה כפליטים, לאחר שברחו מהמלחמות במולדתם. הם טענו בבית המשפט כי הפיגועים שתכננו היו במחמאה על המלחמה בעיראק. השופט פולפורד ביטל את טענתם והגדיר אותה כ"תחבולה צינית".