כך תכינו את עצמכם למלחמה הבאה

אמנם כולם מרגיעים שלא תהיה מלחמה בקיץ, אבל אנחנו חיים במזרח התיכון ומלחמות הן לחם חוקנו. אל חשש, לא נשאיר אתכם לבד, ואנחנו כאן עם מדריך שימושי לאזרח המודאג. להדפיס ולשמור

חברים, בואו נודה בזה, המצב לא משהו והולך להיות עוד יותר גרוע. הסורים על הגדרות, האיראנים מבשלים פצצת אטום ולאחר הפיכה צבאית עקובה מדם, פתחו לנו ליד הבית את חמאסטן. אמנם כל הבכירים מפרסמים הודעות הרגעה ואומרים שהקיץ לא תהיה מלחמה, אבל אנחנו לא טיפשים.

כאן זה המזרח התיכון, ואם לא תהיה מלחמה בקיץ הזה, אז היא בטח תגיע בקיץ הבא או בחורף או מתישהו. חנוך לוין כתב כבר ב-68': "כשאנחנו מטיילים אז אנחנו שלושה - את ואני והמלחמה הבאה", וכידוע, מאז לא עברנו דירה. לאור כל זה אנחנו כאן בשבילכם, עם מדריך שימושי לאזרח המודאג, למקרה שיפלו הטילים על תל-אביב. הדפיסו ושימרו: כך תכינו את עצמכם למלחמה הבאה.

מצאו את המקלט הקרוב למקום מגוריכם

בואו נתחיל בהבהרה באדיבות פיקוד העורף: "ע"פ מדיניות המיגון – יש להיכנס למרחבים מוגנים בבית, ולא לרדת למקלט". כך שלמעשה הכי טוב שתסתכלו על הבית שלכם במבט בוחן, ותאתרו את המקום שישמש אתכם כמרחב מוגן במקרה של אזעקת אמת. בבניינים שנבנו משנת 92' ואילך הקבלן מחויב לבניית מרחב דירתי מוגן, או ממ"ד, אם תרצו.

אם אתם מתגוררים בבניין קצת יותר ישן, המרחב המוגן שלכם יהיה "חדר המרוחק מהכיוון ממנו יש איום בירי טילים, ובעל מינימום קירות חיצונים, חלונות ופתחים. באין חדר כזה יש לצאת לחדר המדרגות. בחדר המוגן יש לשבת על הרצפה, מתחת לקו חלון, להיצמד לקיר פנימי, ולא לשבת מול חלון".

אם בכל זאת חפצה נפשכם במקלט, בפיקוד העורף מספרים שבבניינים שנבנו משנת 51' ואילך ישנם מקלטים. אם אתם מתגוררים בבית פרטי וטרם חפרתם לעצמכם מקלט תוכלו להתקשר למוקד 106 ולשאול אותם את כל השאלות. בכל מקרה, דעו שהמקלט רלוונטי "רק אם זמן ההגעה אליו לא עולה על דקה אחת (משך ההתרעה), ואינו מצריך יציאה משטח בנוי (מעבר מבניין לבניין או מקלט הממוקם ברחוב)".

בכלל, לפיקוד העורף יש אתר מלא בהנחיות כיצד להתגונן מפני כל דבר, החל מהתקפת טילים ועד פיגועי טרור, ואם אתם לא בהיסטריה עדיין, אזי דפדוף בו יעשה את העבודה.

אם אתם מעדיפים שמישהו חי יכניס אתכם ללחץ, מוקד המידע של פיקוד העורף הוא 1207.

נקו את המקלט הקרוב למקום מגוריכם

מקלטים הם מקום מלוכלך בהגדרה. ברוב הפעמים הם מוזנחים, טחובים והשליטים הבלתי מעורערים שלהם הם ג'וקים ועכברושים. אם אתם זוכרים תמונות מהמלחמה האחרונה, בהן משפחות שלמות מצטופפות במקלטים שלא ראויים לאכלס בני אדם, אתם מבינים על מה אני מדברת.

אמנם, שוב, מדיניות המיגון מורה על כניסה למרחבים מוגנים בבית, אבל ההנחיות משתנות חדשות לבקרים, ועל כל צרה שלא תבוא, עדיף לשמור איזשהו מקלט בהיכון. לכן, קבלו עצה ידידותית, ואחרי שאיתרתם את המקלט שייתכן ויהיה הבית שני שלכם, קבצו את השכנים והמשפחה ליום כיף של ניקיון.

רצוי לפנות את כל הזבל שמאחסנים שם בדרך כלל, לנקות מאבק ולהזמין הדברה. חוץ מזה, כדאי שתהיה שם טלוויזיה שעובדת, ואם אפשר לחבר קו בזק זה בכלל יהיה נחמד, מאחר שהסיכויים הם שהסלולרי יעשה בעיות מתחת לאדמה. ואם כבר במכשירי חשמל עסקינן, ודאו שאין בעיות עם אספקת החשמל ועם שקעים. חשוב לבדוק שיש לכם מנורות רזרביות, ושלמקרה של הפסקת חשמל אתם מצוידים גם בפנסים. צריך גם לדאוג למים זורמים, לוודא שאין בעיות ניקוז, ושישנם חדרי שירותים פעילים.

הכינו ציוד חירום למשפחה

כה שנו בפיקוד העורף: "מרכיב היערכות חיוני בתוכנית החירום המשפחתית הוא הכנת ציוד החירום". ציוד החירום משתנה בהתאם לתרחיש שאתם בוחרים. אין דינו של ציוד חירום למצב של פגיעה בתשתיות, כדינו של ציוד חירום לאירוע נפגעים המוני, או למצב של הסתגרות/ פינוי, אבל באופן כללי, פיקוד העורף מספק את ההנחיות הבאות: פנס מופעל בסוללות, כולל סוללות רזרביות. ערכת עזרה ראשונה שתכלול משחה אנטיביוטית, משככי כאבים, תמיסת חיטוי, חומרים לחיטוי מים, חוסם עורקים, פלסטרים. ואלכוהול. זה אמנם לא כתוב בהנחיות של פיקוד העורף, אבל זה גם מחטא וגם מטשטש.

בפיקוד העורף ממליצים לכם להצטייד גם במטף כיבוי, ברדיו מופעל בסוללות, ובסט בגדים נוסף לכל בן משפחה, שיהיה ארוז בשקית ניילון אטומה (הבגדים, לא בן המשפחה) אם אפשר. בציוד החירום צריך שיהיה ליטר מים לכל בן משפחה, צריך גם תרופות ומרשם, משרוקית לאזעקה (באמת, לא המצאתי, כתוב בהנחיות), צעצועים לילדים, מסמכי זיהוי, מסמכים חשובים אחרים, כסף מזומן, גפרורים ונרות, סכין רב שימושי ומוצרי ניקיון. כל זה אמור להיות מאופסן בממ"ד.

רדו מהארץ

גם כאן אפתח בהבהרה, שאין המדובר בהמלצה לרדת מהארץ. פה זאת ארץ חמדת אבות, וכאן תתגשמנה כל התקוות וכו'. אבל אם אתם מחליטים בכל זאת שמקלטים ממ"דים ואזעקות הם לא לטעמכם, ובא לכם לשנות אווירה באופן כללי, זה הזמן לאתר יעד אטרקטיבי להתחיל בו חיים חדשים.

בהנחה שאתם מחפשים שקט ואיכות חיים, סביר שתתמקדו באחת ממדינות העולם המערבי. באופן מפתיע למדי, שום מדינה מתקדמת לא מחכה למשפחת כהן מרמת-גן שתבוא להכות בה שורשים, והמסע בדרך לאזרחות זרה הוא ארוך ומפרך.

במקרה שהחלטתם שאתם רוצים דרכון זר תצטרכו לנבור במגירות המסמכים של סבא וסבתא, לעמוד שעות בתורים בשגרירויות השונות, ולהתחנן על נפשכם באופן כללי, אבל בסוף תוכלו להיות אזרחים יהודים בחו"ל. כולנו זוכרים כמה טוב זה עבד בפעם הקודמת.

אם הפרוטה מצויה בכיסכם וזמנכם קצר, תוכלו להיעזר בשירותי עו"ד ונוטריונים, שיעמדו בתורים במקומכם, יתרגמו בשבילכם טפסים, וייקחו אתכם יד ביד בדרך אל המטוס. בקישור הבא תוכלו למצוא שלל עורכי דין שיושבים ליד הטלפון ורק מחכים שתתקשרו.

ואם אתם כבר מכלים את ימיכם במבוך הבירוקרטיה האין סופית בדרך לכרטיס היציאה המיוחל, אולי שווה להעמיס עוד כמה טפסים על הדרך, ולנסות להוציא ויזה לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. יש שני סוגי ויזות: אשרת אי-הגירה, שאיתה תוכלו לטייל בארה"ב וללמוד שם, אבל אם אתם מתכננים על משהו יותר קבוע אתם צריכים גרין קארד.

כדי להתחיל להתניע תהליך שבסופו תנופפו לחברים לשלום בדרך למטוס, תצטרכו לקבוע פגישה בשגרירות האמריקאית שנמצאת ברח' הירקון 71, ת"א. לאחר מכן יגיע השלב של ארגון המסמכים הנלווים לראיון, כמו למשל מכתב מהמעסיק, תמונות תקניות וגם כמובן כמות יפה של זוזים, איתם תשלמו את אגרת הוויזה.

אלה כמובן החלקים הקלים. בימים טרופים אלה קשה להשיג אשרה לביקור בארצות הברית, שלא לדבר על גרין קארד ממש, אז שיהיה לכם בהצלחה. בכל אופן, את כל המידע בנושא תמצאו באתר שגרירות ארה"ב. יש שם גם מידע בעברית, למרות שאם אתם שוקלים מעבר אולי שווה לכם להתחיל לעבוד על האנגלית שלכם.

בקשו מעמד פליט

במקרה שהמלחמה תופסת אתכם בחו"ל, אתם יכולים תמיד לפנות לנציבות הפליטים של האו"ם במדינה בה אתם שוהים, ולבקש שיכריזו עליכם כעל פליטים.

כמובן שאי אפשר לנמק את זה במיאוס כללי מהחיים בארץ, ובנציבות הפליטים של האו"ם בירושלים מסבירים שצריך לתת סיבה טובה כדי שיסכימו לשקול את מעמדכם החדש. במקרה שמלחמה משתוללת כאן אתם יכולים לנסות ולהגיד שכמו שהדברים מתנהלים עכשיו בארץ רודפים אתכם כי אתם, לדוגמא, פציפיסטים ולא מוכנים לשרת בצבא.

העסק לא כזה פשוט, ויש לכם מזל שאתם לא מנסים לבקש מעמד פליט במדינת ישראל, למשל. לאנשים שעושים את כל הדרך ממלחמה זוועתית בדארפור לא עוזרים תירוצים כמו "הרגו לי שם את כל המשפחה, ויהרגו אותי אם אני אחזור לשם", וכידוע, בקרוב הם יגורשו. אבל לא באנו לכאן כדי לעסוק בצרות של אחרים, ונחזור, ברשותכם, לביצה שלנו.

לימדו לרוץ וקוו לטוב

אם למרות כל האזהרות שלנו המלחמה תופסת אתכם ככה סתם ברחוב, לא ממוגנים, נטולי ציוד חירום ולא בדרך לחו"ל, הכי טוב שתוכלו לעשות זה לברוח מהר ולשמור על האופטימיות.

כשהטילים יפלו בת"א

אסד אומר פעם אחר פעם שהוא מתכוון להחזיר לעמו את הגולן בשנה הקרובה, בין במלחמה ובין בשלום. הצבא הסורי מתכונן, ומצטייד כפי שלא הצטייד עשרות שנים. ומה קורה בצה"ל? טוב ששאלתם, כי מעט מאוד השתנה מאז הקיץ שעבר.

למאמר המלא

הממשלה: העורף לא מוכן למלחמה

המנכ"לים של משרדי הממשלה השונים מודים כי ישראל לא ערוכה למלחמה, "לא בקיץ הזה ולא בקיץ הבא". משרד ראש הממשלה ערך היום (רביעי) תדרוך עיתונאים על פעולות שננקטו לחיזוק אזור הצפון וחיפה לאחר מלחמת לבנון השנייה, במסגרת התכנית הממשלתית שאושרה בממשלה בספטמבר 2006, ולשיפור מוכנותו של העורף בחירום

לכתבה המלאה