הממשלה: העורף לא מוכן למלחמה

המנכ"לים של משרדי הממשלה מודים כי ישראל אינה מוכנה למתקפת אמת: "אין מספיק מסכות אב"כ או מקלטים". מנכ"ל משרד רה"מ: עד סוף החודש נשפץ אלף מקלטים באזור הצפון

(2:01 דק')

המנכ"לים של משרדי הממשלה השונים מודים כי ישראל לא ערוכה למלחמה, "לא בקיץ הזה ולא בקיץ הבא". משרד ראש הממשלה ערך היום (רביעי) תדרוך עיתונאים על פעולות שננקטו לחיזוק אזור הצפון וחיפה לאחר מלחמת לבנון השנייה, במסגרת התכנית הממשלתית שאושרה בממשלה בספטמבר 2006, ולשיפור מוכנותו של העורף בחירום.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, אמר בתדרוך כי במדינה קיימים פערי מקלוט של חמישה מיליארד שקלים. דינור הסביר כי את הפער לא ניתן לסגור גם בתוך שנתיים. אולם הוא ציין כי "עד סוף החודש תשפץ המדינה כאלף מקלטים בצפון הארץ".

מנכ"ל משרד הביטחון, פנחס בוכריס, אמר כי אחת הבעיות הדחופות היא מסיכות מגן לאזרחים במקרה של לוחמת אב"כ. "אי אפשר לטפל בכל האזרחים תוך ימים ספורים, ואין לנו פיתרון אם חלילה תהיה מתקפה כימית".

בתחום מוכנות העורף אמר דינור, כי "מערכי החירום השלימו היערכותם לטיפול בעורף באופן שונה מהותית מאשר היה בשנה שעברה. פרויקט לשדרוג כ-3,000 מקלטים ציבוריים בקו עכו-עמיעד צפונה יוצא לדרך, בנוסף לתחזוקה שוטפת על ידי הרשויות. בהסלמה בשדרות הוציא משרד הביטחון כ-3,000 תושבים לרענון במימון המדינה וכחלק מיישום הלקחים".

לדברי דינור, הושלם כיסוי מערך יחידות הקישור של פיקוד העורף לרשויות המקומיות במטרה להבטיח את יכולת חיזוקן בשעת הצורך. "הושלמו פערי צפירה בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים והושקעו כספים בשדרוג מרכזי שליטה בחירום ברשויות המקומיות". דינור אמר כי הוחלט שמשרד הביטחון הוא שיתכלל את הטיפול בעורף האזרחי כולו ועבודת המטה בנושא הוצגה לממשלה.