אושרה הארכת תוקף "חוק טל"

ועדת החוץ והביטחון אישרה הארכת תוקף חוק טל המעניק אפשרות דחיית גיוס לתלמידי ישיבה. ח"כ ביילין: "בוועדה התגלתה ברית מביישת ובזויה של דתיים ציוניים, דתיים אנטי ציוניים וחברי קואליציה"

ועדת החוץ והביטחון אישרה היום (רביעי) את בקשת הממשלה להאריך בעוד חמש שנים את "חוק טל", המאפשר לתלמידי ישיבות להחליט אם להתגייס לצה"ל או להמשיך בלימודיהם.

בשבוע הבא תצביע מליאת הכנסת על בקשת הממשלה, ואם לא יהיה לה רוב במליאה יחזור העניין לוועדת החוץ והביטחון, ומתחילת החודש הבא לא יהיה תוקף חוקי לדחיית השירות של בחורי הישיבות. בעד ההחלטה הצביעו שישה חברי כנסת ושלושה התנגדו.

יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביילין, שהיה ממתנגדי הארכת חוק טל בוועדת חוץ וביטחון, אמר כי "בוועדה התגלתה ברית מביישת ובזויה של דתיים ציוניים, דתיים אנטי ציוניים וחברי קואליציה שהצביעו נגד פסיקתו החד משמעית של בג"ץ, ומתוך ניסיון להנציח את הפטור הפסול משירות צבאי לבחורי ישיבה. רק חוק השווה לכולם שאינו מבדיל בין דתיים ולא דתיים, והמאפשר פטור מטעמי דת, מצפון ומטעמים מיוחדים ישים קץ ל-60 שנות אפליה חשוכות".

לפני כשנה ביקר בג"ץ בחריפות את חוק טל, אך דחה את העתירות נגדו שהגישו התנועה לאיכות השלטון ומספר מפלגות שטענו שהחוק מנוגד לחוק יסוד. העתירות נדחו ברוב דעות של שמונה שופטים מול אחד, השופט מישאל חשין, שהיה בעד ביטול החוק.

חוק טל אושר בכנסת ביולי 2002, ברוב של 51 מול 41 מתנגדים. החוק קובע כי תלמיד ישיבה שתורתו אומנותו והמגיע לגיל 22 יקבל שנה במהלכה יוכל להחליט האם להמשיך ללמוד או לצאת לשוק העבודה. אם ייבחר בעבודה, יוכל לבחור בין שירות צבאי של ארבעה חודשים לבין שנת שירות אזרחי.