עזה: העיתונאי הבריטי החטוף שוחרר

ארגון חמאס הצליח לשחרר את כתב ה-BBC אלן ג'ונסטון מידי שוביו, אנשי "צבא האיסלאם". ג'ונסטון, שנלקח לפגישה עם איסמעיל הנייה, אמר: "אני שמח להיות חופשי - הוחזקתי תחת לחץ נפשי אדיר". הנייה הביע תקווה שבקרוב תושלם עסקה שתאפשר את שחרור שליט

(02:34 דקות)

שוחרר לאחר 4 חודשים: ארגון החמאס הצליח לשחרר לפנות בוקר (רביעי) בעזה את הכתב הבריטי של רשת BBC, אלן ג'ונסטון, מידי שוביו, אנשי ארגון "צבא האיסלאם". מחמאס נמסר כי העיתונאי בריא ושלם והוא נלקח לפגישה עם ראש ממשלת החמאס, איסמעיל הנייה. לאחר שחרורו אמר ג'ונסטון לרשת "אל-ג'זירה": "אני מרגיש ממש טוב ושמח להיות חופשי. במהלך השבי הוחזקתי תחת לחץ נפשי אדיר וקיבלתי מעט אוכל". ג'ונסטון הוסיף כי לא עונה על ידי שוביו.

במסיבת עיתונאים משותפת שערך עם ראש הממשלה הפלסטיני המודח, איסמעיל הנייה, הודה ג'ונסטון לעיתונאים הפלסטינים שהוא "יודע כמה לחצו שיוצא לחופשי". לדבריו, בכירי חמאס איסמעיל הנייה, ראזי חאמד, מחמוד א-זהאר וכוחות הביטחון של חמאס עשו הכול כדי לשחררו. "כל אדם שנחטף נמצא בלחץ פסיכולוגי גדול", טען ג'ונסטון, וסיפר כי שוביו נתנו לו לצפות בבי.בי.סי, והוא חש את התמיכה לה זכה.

הנייה הביע תקווה כי בקרוב תושלם עסקת חילופי אסירים שתאפשר את שחרורו של גלעד שליט. "מדובר בהישג עצום בדרך לשחרור הארץ שלנו", הוסיף. הנייה אף הודה לכל מי שפעל לסיום הפרשה, ואמר כי "זהו רגע משמח לעם הפלסטיני ולממשלה שלו". בתום מסיבת העיתונאים הלביש הנייה על ג'ונסטון דגל של חמאס.

9 סטודנטים תומכי חמאס שוחררו

בסביבות חצות החל מנגנון הביטחון של חמאס לנהל חילופי אש עזים עם פעילי צבא האסלאם שהחזיקו בג'ונסטון. חמאס כיתר את האזור בו הוחזק ג'ונסטון ולקראת השעה 3:30 נכנס כוח לאחד המבנים והצליח לשחרר את הכתב.

מוקדם יותר שחרר הארגון תשעה סטודנטים תומכי חמאס, שנחטפו בתחילת השבוע. בחילופי האש נהרג צעיר פלסטיני וישנם דיווחים על נפגעים נוספים.

כוחות חמאס כיתרו את השכונה של חמולת דורמוש, שאחד מבניה הוא מראשי ארגון צבא האסלאם, שם, כך העריכו בחמאס, מוחזק ג'ונסטון. דובר חמאס, ראזי חמד אמר מוקדם יותר, כי החלה הספירה לאחור לקראת שחרורו של ג'ונסטון, וכי אנשי הביטחון של חמאס מהדקים את המצור על חוטפיו.

בהצהרה שפרסם חמאס הוא הזהיר כי ימשיך להחזיק באזור עד "שהעיתונאי הבריטי, אלן ג'ונסטון שנחטף לפני כמה חודשים, ישוחרר".

ג'ונסטון, שסיקר את הנעשה בעזה בשלוש השנים האחרונות, נחטף בחודש מרץ בעזה בשעה שעשה את דרכו לביתו שבעיר. עדי ראייה סיפרו כי נחטף על ידי ארבעה חמושים, שהכניסו אותו לרכב לבן ונמלטו.