"יש למצוא פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני"

הסנאטור הדמוקרטי, ברק אובאמה, פרסם מאמר ובו הוא מציג את עיקרי קווי הייסוד המדיניים שלו. לטענתו, הסכסוך הישראל-פלסטיני הוזנח ע"י ממשל בוש במשך שנים, והוא מכנה את ישראל "בת בריתנו החזקה ביותר באזור"

הסנאטור האמריקני, ברק אובאמה, המתמודד על ראשות המפלגה הדמוקרטית לקראת בחירות 2008, פרסם אתמול (שישי) מאמר, ובו הציג את מדיניות החוץ שלו. הנושא המרכזי של המאמר עוסק במציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני – נושא שלטענת אובאמה הוזנח במשך שנים רבות.

המאמר פורסם במגזין האקדמי "ענייני חוץ", ובמסגרתו טען אובאמה כי על ארה"ב להסיג את כוחותיה מעיראק, ואז תוכל להתפנות לטפל ב"סוגיה החשובה ביותר" – קרי, תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

"כל עוד הצבא נשאר בעיראק, הדבר מקשה על ארה"ב להתמודד עם בעיות אחרות במזרח התיכון, והפך רבות מהן למסוכנות עוד יותר; שינוי הדינאמיקה בעיראק יאפשר לנו למקד את תשומת הלב ואת ההשפעה שלנו בפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. זהו נושא שממשל בוש הזניח במשך שנים", כתב אובאמה.

"על ארה"ב לסייע לישראל"

אובאמה ציין כי החשיבות העליונה נעוצה בהבטחת הביטחון של ישראל. "נקודת המוצא שלנו חייבת להיות שמירה על ביטחון ישראל, בת בריתנו החזקה ביותר באזור, והדמוקרטיה המבוססת היחידה", כתב. "על ארה"ב לסייע לישראל לזהות ולחזק את הגורמים באזור המחויבים לשלום, ולבודד את אלה שמחפשים לחימה וחוסר יציבות". הוא הדגיש כי "זוהי מחויבות שאני לוקח על עצמי".

המאמר כולל התייחסות גם לסוגית הגרעין האיראני. "איננו שוללים הפעלת כוח צבאי, אולם לא צריך להסס לדבר באופן ישיר עם איראן", כתב. אובאמה הסביר כי הגברת הלחץ על איראן היא המפתח לפיתרון הבעיה.