הסטודנטים: נפתח בשביתה ללא הגבלת זמן החל מיום שלישי

הסטודנטים טוענים כי הממשלה הפרה את ההסכם שהושג עם תמיר לפני כחודש • דורשים להוריד את שכר הלימוד, להחזיר את הכספים שקוצצו ולפזר את ועדת שוחט • השביתה תקיף כ-250 אלף סטודנטים ואינה מוגבלת בזמן

ארגוני הסטודנטים הכריזו היום (ראשון) כי ישביתו את הלימודים בכל המוסדות להשכלה גבוהה החל מיום שלישי. לטענת הסטודנטים, הממשלה הפרה את ההסכם שהושג עם שרת החינוך, יולי תמיר. השביתה תכלול כ-250 אלף סטודנטים והיא אינה מוגבלת בזמן.

הסטודנטים דורשים לחזור למתווה מסקנות ועדת וינוגרד ולהוריד את שכר הלימודים, לבטל את הקיצוצים במערכת ההשכלה הגבוהה ולפרק את ועדת שוחט, שדנה בעתיד ההשלכה הגבוהה.

אתמול הודיע ארגון הסטודנטים כי הלימודים יושבתו ב-36 מכללות החברות בארגון, במחאה על מדיניות הממשלה בנושא ההשכלה הגבוהה. איתי ברדה, יו"ר הארגון, אמר כי "ראש הממשלה ממשיך להזניח את תחום החינוך ופוגע בציבור הסטודנטים".

דובר ועדת שוחט, אלי שקד, אמר בתגובה להחלטה כי "הסטודנטים בחרו לנהוג בצורה לא בוגרת ולא אחראית". לדבריו, הם נסוגו מההסכמים שהושגו עם תמיר. בתוך כך, הוסיף כי "הוועדה ממשיכה את עבודתה במרץ, על מנת לסיים את הגשת המלצותיה במסגרת לוח הזמנים שנקבע".

ד"ר ליאורה מרידור, החברה בוועדת שוחט הכחישה לפני כשבוע כי הוחלט להעלות את שכר הלימוד לתואר ראשון ב-20% ולהנהיג שכר לימוד דיפרנציאלי לתארים מתקדמים. בעקבות פרסומים בנושא ב"מעריב", אמרה מרידור כי "כל הדברים מצוצים מהאצבע". לדבריה, "הדבר היחיד שנכון הוא שהשתתפתי בישיבה אצל ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יחד עם שר האוצר, אברהם הירשזון, שרת החינוך, יולי תמיר, ומר שוחט".

לפני כחודש, חזרו בהם הסטודנטים מאיומיהם לא לפתוח את סמסטר ב', לאחר שהגיעו להסכם עם תמיר. הסטודנטים הסכימו לוותר על דרישתם העיקרית במאבק, ליישם במלואן את המלצות ועדת וינוגרד מ-2001 להפחתת שכר הלימוד ב-25% נוספים. הצדדים הסכימו כי שכר הלימוד בשנה הבאה יוקפא ויישאר כפי שהוא היום, 8,588 שקלים.

השבוע החליטו נציגי ארגון המורים העל יסודיים להקים מטה משותף עם התאחדות הסטודנטים כנגד ממשלת ישראל, ומה שהם מגדירים כ"חוסר יכולתה לטפל בבעיות במערכת החינוך ובהשכלה הגבוהה". למטה המאבק צפויים להצטרף גם ארגוני הסגל האקדמי הבכיר והזוטר, שהודיעו כי ישבתו בשל החלטת המוסדות שלא לחתום הסכמים קיבוציים חדשים מולם.