איראן: ערוכים להגן על עצמנו מכל מתקפה אפשרית

שר החוץ של איראן: לא נדון בזכותנו הטבעית להעשיר אוראניום. אמר כי ארצו מוכנים לקיים שיחות שיעידו שאין בכוונתם לייצר נשק • התקשורת באיראן: אחמדינג'אד יכריז מחר על הפעל 164 צנטרפוגות חדשות בכור בנאנתז

איראן הצהירה היום (ראשון) כי היא "ערוכה להגן על עצמה מפני כל מתקפה אפשרית עליה". דובר משרד החוץ האיראני, מוחמד עלי חוסייני, אמר כי ארצו לא תהיה מוכנה לדון ב"זכותה הטבעית" לממש את תוכניתה הגרעינית, אך הוסיף כי תהיה מוכנה לפתוח בשיחות שיבהירו שאין בכוונת המדינה לייצר פצצות גרעיניות.

במסיבת עיתונאים שערך, אמר חוסייני כי יש התנהלו מגעים בין ראש המו"מ לנושא הגרעין, עלי לריג'אני, לבין מתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, במטרה לפתור את חילוקי הדעות בנושא הגרעין. בתוך כך, הצהיר כי איראן לא תהיה מוכנה לדון בנושא העשרת האוראניום, שמותר לה על פי האמנות הבינלאומיות, מאחר שמדובר בטכנולוגיה לייצור אנרגיה.

בתוך כך, אמצעי התקשורת באיראן דיווחו כי נשיא המדינה, מחמוד אחמדינג'אד, יבקר מחר במתקני הגרעין בנאנתז ויכריז על תחילת הפעלתן של 164 צנטרפוגות חדשות. זאת בעקבות הצהרתו של אחמדינג'אד מלפני מספר ימים, כי בקרוב ישמיע "הצהרות משמחות".

השבוע חנך אחמדינג'אד שני מתקנים בכור הגרעיני בבושהר - תחנת כוח בהספק של 400 קילוואט ומתקן לטיהור ולקירור מים. סגן נשיא איראן, פרויז דאוודי, אמר במהלך האירוע כי "הדבר מעיד על נחישותנו לבנות ולשפר את מתקני הפקת החשמל שלנו".

לפני כשבועיים החליטה מועצת הביטחון של האו"ם על החרפת הסנקציות על איראן, בשל סירובה להשעות את תוכנית הגרעין שלה. במסגרת הסנקציות, הוגבלו יחסי המסחר של המדינות החברות באו"ם עם איראן ונאסר עליה "לספק, למכור או להעביר באופן ישיר או עקיף" נשק.