גירסת המלחים: לא חדרנו למי איראן

15 החיילים הבריטים פרסמו הצהרה משותפת לפיה הוחזקו באיראן מבודדים זה מזה ועם עיניים מכוסות. שוביהם איימו עליהם כי אם לא יודו בפלישה, צפויות להם 7 שנות מאסר. לחיילת היחידה, אמרו השובים, כי חבריה שוחררו והיא נותרה לבדה

ניצן הורוביץ מדווח (3:02 דק', חדשות 10)

15 המלחים הבריטים הוחזקו באיראן מבודדים זה מזה, קשורים ועם עיניים מכוסות. בהצהרה משותפת סיפרו היום (שישי) החיילים כי שוביהם איימו עליהם שהם צפויים לבלות שבע שנים בכלא, אם לא יודו בחדירה למים הטריטוריאליים של איראן.

"מלכתחילה היה ברור לנו שהשבת מלחמה לא באה בחשבון", אמר סרן כריס אייר. "הם כיסו את עינינו במשך כל הזמן והחזיקו אותנו מבודדים זה מזה", הוסיף סגן פליס קרמן. החיילים התעקשו שנעצרו במים של עיראק, ואמרו שסבלו בשבי מ"לחץ פסיכולוגי תדיר".

לטענת החיילים, נאמר להם כי אם לא יודו בחדירה למים הטריטוריאליים של איראן, הם צפויים לבלות שבע שנים בכלא. "תחקרו אותנו רוב הלילות, ונתנו לנו שתי ברירות. אם נודה שפלשנו, נעלה בקרוב על מטוס לבריטניה. אם לא – צפויות לנו שבע שנים בכלא", אמרו בהצהרה.

לאחר מעצרם, הם נלקחו לכלא בטהרן. "היינו עם עיניים מכוסות, ידינו נכבלו, העמידו אותנו עם פנינו לקיר", סיפרו. האישה היחידה בצוות, פיי טרני, הוחזקה למשך מספר ימים בבידוד, ונאמר לה כי חבריה שוחררו וחזרו הביתה.

הודו בפלישה ושוחררו

בסופו של דבר הסכימו החיילים להודות בחדירה לשטח איראן, ושוחררו בתום 13 ימים בשבי. ה-15 הוטסו בחזרה לבריטניה, שם התאחדו עם בני משפחותיהם.

בעקבות התקרית הודיע היום מפקד הצי הבריטי המלכותי, אדמירל ג'ונתן בנד, כי בריטניה תפסיק לפשוט בשלב זה על ספינות במפרץ הפרסי, ותבחן מחדש את פעילותה באזור. "הקפאנו את הפעילות עד שנשלים את התחקירים", הוא אמר לתחנת הרדיו של רשת הבי.בי.סי.