בריטניה מקפיאה את פעילותה במפרץ הפרסי

מפקד הצי הבריטי הודיע על הקפאת פעילות הכוחות במי המפרץ הפרסי עד להשלמת התחקירים בנושא לקחיתם בשבי של 15 המלחים על ידי איראן

"הצי הבריטי בוחן מחדש את פעילותו במפרץ הפרסי" - כך מסר היום (שישי) מפקד הצי הבריטי בעקבות לקיחתם בשבי של 15 המלחים ששוחררו אתמול בידי איראן. שתי הספינות עליהן נתפסו המלחים נותרו בידי האיראנים.

מפקד הצי הבריטי המלכותי, אדמירל ג'ונתן בנד, אמר היום כי בריטניה תפסיק לפשוט בשלב זה על ספינות במפרץ הפרסי, ותבחן מחדש את פעילותה במפרץ. "הקפאנו את הפעילות עד שנשלים את התחקירים", הוא אמר לתחנת הרדיו של רשת הבי.בי.סי.

בעניין ההצהרות שמסרו המלחים השבויים בטלוויזיה האיראנית ובמכתבים למשפחותיהם, לפיהן נכנסו למים הטריטוריאליים של איראן, אמר בנד כי אלו הוצאו באמצעות לחץ פסיכולוגי כבד. "ממה שראיתי בטלוויזיה ומהתרשמותי בפגישה עם המלחים, אני חושב שהם נהגו באצילות ובאומץ", הוסיף מפקד הצי. "הם שיחקו לפי הכללים, ולא העמידו את עצמם או אחרים בסכנה".

"נשארנו יחד כקבוצה"

"השבועיים האחרונים היו קשים", מסרו בהודעה לעיתונות המלחים ששבו אתמול לבריטניה, "אך עמדנו בזה, כי נשארנו יחד כקבוצה. מה שהחזיק אותנו זה הידיעה כי קרובינו מחכים לנו בבית".

ראש הממשלה הבריטי, טוני בלייר, בירך את המלחים עם שובם, אך אמר כי מותם של ארבעת החיילים הבריטים בעיראק השכנה ביום חזרתם מעיב על החגיגות.