נציגי אגודת ההומואים והלסביות יפגשו עם הרמטכ"ל

בעקבות התבטאותו השנויה במחלוקת של חלוץ, יערך היום דיון על יחסו של צה"ל למיעוטים מגדריים. לדברי אנשי האגודה, אינם מצפים למהפכות מיידיות, אך חשיבות הפגישה בעצם קיומה

נציגים מאגודת להט"ב (לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים), יפגשו היום (שלישי) עם הרמטכ"ל, דן חלוץ, בעקבות התבטאותו השנויה במחלוקת ולדיון על יחסו של צה"ל למיעוטים מגדריים. לדברי אנשי האגודה, אינם מצפים למהפכות מיידיות, אך אמרו כי חשיבות הפגישה היא בעצם קיומה.

במהלך טקס הפרישה של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, שנערך לפני כשבוע, אמר חלוץ כי "ישנם שני מינים: גברים ונשים, ויש כאלה שאסור לדבר עליהם". דבריו עוררו מחאה בקרב הקהילה ההומולסבית, שחבריה טענו כי מי שעומד בראש הצבא אינו יכול להתבטא בצורה שכזו. לדברי אנשי האגודה, ראוי שצה"ל יכיר במצוקות המיעוטים השונים המשרתים בצבא וידע לטפל בהם בהתאם.

הבורות היא ברמת השטח

שאול גנון, מאגודת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטראנסג'נדרס, אמר לחדשות "נענע" כי "בכל פעם מחדש מתגלה בצה"ל בורות כלפי המיעוטים המגדריים". לדבריו, מצער שהתבטאותו של חלוץ הגיעה אחרי תקופה בה נראה היה כי חלה התקדמות ביחס להומואים ולסביות המשרתים בצבא.

לדבריו של גנון, "הבורות בצבא מתגלה בעיקר ברמת השטח, בטיפול המיידי בחייל או החיילת שמתלוננים בפני מפקדיהם, אך הכל מחלחל מלמעלה: כשהרמטכ"ל מתבטא בצורה מזלזלת, אין פלא שהומואים ולסביות בצבא זוכים ליחס משפיל ופוגע".

בחיל החינוך של צה"ל אין תוכנית רשמית למפקדים או לחיילים על התמודדות עם צרכיהם של הומואים ולסביות בצבא, אמר גנון. לדבריו, הפעילויות ההסברתיות מתקיימות אך ורק "ברמת הרצון הטוב". כך למשל, הוא מספר כי לפני מספר חודשים העבירו אנשי האגודה הרצאה למפקדים באחד מבתי הספר לטירונות. במקרה זה, אמר, התאפשרה ההסברה בעקבות נכונותה של מפקדת הקורס, שהבינה את חשיבות הנושא.

"לא היית צריך להגיד שאתה הומו"

על פי מחקרים בקרב מתבגרים הומוסקסואלים, אחוז המצהירים כי הם רוצים להתאבד גבוה בלמעלה מ-30% מהממוצע של שאר האוכלוסייה. לדבריו של שאול, אלו הערכות אופטימיות למדי וכי צה"ל מכיר את הנתונים הללו. יחד עם זאת, הוא אומר כי צה"ל אינו מפעיל תוכנית מיוחדת בנושא ואינו מכין את החיילים להתמודדות עם מצוקות מסוג זה.

גנון סיפר כי חיילים רבים סובלים מפגיעות מילוליות ופיזיות על רקע העדפותיהם המיניות וכי במקרים רבים הם זוכים לתגובות משפילות של מפקדיהם, שמפנים את האשמה כלפיהם. לדבריו, "כשאומרים לחייל שהותקף: "לא היית צריך להגיד שאתה הומו", יש בכך ניסיון לשנות את זהותו ולהפוך אותו למישהו אחר".

"על הצבא להבין שאם הוא אמור לשמור על החיילים המופקדים בידיו, ראוי שיקדים את בית המחוקקים ויתן להם את ההגנה הראויה", אמר גונן. הוא הוסיף שאפשר לשאוב מעט אופטימיות מהשינוי שחל ביחס לנשים המשרתות בצבא ולנושא ההטרדות המיניות.

גונן אמר שאין לו ציפיות מהפכניות מהפגישה היום, אך חשיבותה בעצם קיומה, המעידה על הכרה של צה"ל כי יש בשורותיו גם קבוצות "אחרות". הוא הביע תקווה שהשנה החדשה תהיה טובה יותר ואמר כי החודשים האחרונים היו קשים במיוחד, לאחר שהאגודה איבדה כמה מחבריה במלחמה בלבנון.