טראמפ מאיים: "לא נשלול את האופציה הצבאית נגד ונצואלה"

נשיא ארה"ב פתח חזית חדשה, והעביר מסר תקיף לממשלתו של הנשיא מדורו. לדבריו, "יש ברשותנו אפשרויות רבות עבור ונצואלה" – כולל שימוש בכוח צבאי. טראמפ סירב להשיב האם כוחות אמריקנים יובילו את המתקפה הצבאית העתידית, אם תצא לפועל: "אנחנו לא מדברים על זה" • הפנטגון: "לא קיבלנו כל הוראה מעשית מהנשיא לפעול"

בווידאו: דיווחים על זיוף הקולות במשאל העם בוונצואלה


דונלד טראמפ מגיב למשבר בוונצואלה. הנשיא האמריקני בחר לפתוח חזית חדשה, וכלל בה מסר תקיף לממשלתו של הנשיא ניקולאס מדורו. "יש ברשותנו אפשרויות רבות עבור ונצואלה, לא נשלול את האופציה הצבאית", אמר הלילה (שבת).

 

טראמפ סירב להשיב האם כוחות של צבא ארצות הברית יובילו את המתקפה הצבאית העתידית, אם זו אכן תצא לפועל: "אנחנו לא מדברים על זה, אך האפשרות הזאת בהחלט נשקלת", אמר לעיתונאים במועדון הגולף שלו בניו ג'רזי.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

בעקבות משאל העם: ארה"ב תטיל סנקציות על נשיא ונצואלה

הפגנות ועימותים במהלך משאל העם בוונצואלה, ארה"ב מאיימת בסנקציות

לקראת הפיכה? ונצואלה בוערת - אך הנשיא דווקא צפוי להתחזק

 

 

פתח חזית נגד מדינה זרה נוספת. טראמפ
 

פתח חזית נגד מדינה זרה נוספת. טראמפ(רויטורס)

 

זמן קצר לאחר שטראמפ תקף את משטרו של מדורו, בפנטגון הבהירו שהנשיא לא העביר למשרד ההגנה כל הנחיה מעשית כיצד לפעול נגד ונצואלה. דובר הפנטגון הוסיף: "הרמיזות מצד ממשלת ונצואלה לפיהן ארצות הברית מתכננת מתקפה צבאית נגדה חסרות כל בסיס".

 

שעות ספורות מאוחר יותר דחה שר החוץ של ונצואלה את "האיומים האימפריאליסטיים" של נשיא ארה"ב טראמפ. משרד החוץ בקראקס מסר כי יפרסם בקרוב הודעה רשמית בעניין.

 

ממשל טראמפ הטיל סנקציות נגד ונצואלה בשבועות אחרונים, ונגד הנשיא מדורו בפרט - אותו טראמפ כינה "דיקטטור". ארצות הברית מאשימה את משטרו של מדורו בהפרת זכויות אדם ושיבוש ההליכים הדמוקרטיים במדינה.

 

 

מותקף ע
 

מותקף ע"י טראמפ. ניקולס מדורו, נשיא ונצואלה(רויטרס)

 

ביום רביעי שעבר טען אנטוניו מוג'יקה, מנכ"ל החברה האחראית על הקלפיות בוונצואלה מאז שנת 2004, כי התוצאות במשאל העם שהתקיים בשבוע שעבר במדינה "טופלו". "אנחנו יודעים, בלי צל של ספק, כי התוצאות זויפו. אנחנו מעריכים כי ההבדל בין כמות המצביעים האמיתית לכמות המצביעים שדווח עליה עומד על לפחות מיליון קולות", אמר מוג'יקה במסיבת עיתונאים שהתקיימה באותו יום בלונדון. כאשר הוא נשאל האם כמות הקולות שהוספה שינתה את התוצאות הסופיות של משאל העם, הוא סירב לענות על כך.

 

בהצבעה שאושרה הוענק לנשיא המכהן כוח כמעט בלתי מוגבל. גורמים רשמיים דיווחו כי 41.5% מבעלי זכות הבחירה הצביעו, כפול מהערכות המתנגדים למהלך, שיצאו לרחובות במחאה לאחר המשאל. מפגינים רעולי פנים הקימו בסוף החודש שעבר מחסומים בכבישים והתעמתו עם כוחות הביטחון-  ו-16 אנשים נהרגו.

 

יממה לאחר מכן פורסם תיעד מביתו של בכיר האופוזיציה אנטוניו לדזמה, שהוצא במהלך אותו לילה בכוח מביתו ע"י המשטרה המקומית. בני משפחתו תיעדו את זאת והעלו סרטון מהאירוע לרשתות החברתיות. לאחר מכן דווח כי מנהיג אופוזיציה נוסף נחטף, ובני המשפחות האשימו את המשטרה כי היא פעלה בשירות הנשיא.