BETA

30.07.2017

14:19

עודכן:

הערעור נדחה: הרשעתו ועונשו של אלאור אזריה נותרו על כנם

בית הדין הצבאי בקריה דחה את הערעור שהגיש צוות ההגנה של החייל שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל - עונשו יישאר כפי שהיה, 18 חודשים. השופטים: "התנהלות החייל מאפיינת מטווח"; דעת המיעוט: ניתן היה להגיש כתב אישום על רצח. אמו של אזריה: "זה תפור" • בידיעה: פסק הדין המלא

חמשת השופטים בבית הדין הצבאי בקריה דחו היום (ראשון) את ערעורו של אלאור אזריה, החייל שהורשע בהריגת מחבל בחברון: "הרשעת אזריה שרירה ועומדת". כמו כן, נקבע כי העונש שנגזר על אזריה, שנה וחצי, יישאר כפי שהיה.

 

אזריה נכנס לבית הדין ללא מדי צבא, שם חיכו לו בני משפחתו, חבריו והעיתונאי שרון גל, שעזר למשפחה מתחילת הדרך. מחוץ לבית המשפט הפגינו רבים מתומכיו, בהם הזמר אריאל זילבר, שחיבר שיר חדש לכבוד המאורע. עם כניסתו, קרא אביו של אלאור, צ'רלי, לכל הנוכחים לנהוג באיפוק בתום הקראת ההחלטה.

 

>> משפט אלאור אזריה - כתבות נוספות:

"נביא את אלאור הביתה": במשפחת אזריה שומרים על אופטימיות

ההכרעה בערעור במשפט אזריה: מהם התרחישים האפשריים?

לקראת ההכרעה בערעור אזריה: סיכום הפרשה עד כה

 

"הגשת ראיות חדשות בדיון הערעור היא בגדר חריג לכלל, זו פעולת תגמול על הערעור בעניין ההרשעה השנייה. בחינת שני השיקולים הנוספים פועלת לרעת המערער. הטענה של אכיפה בררנית - הדבר לא נעשה", מסרו השופטים בפתיחת הכרעתם. "היחס השני בגדר המחלוקת בין הצדדים - לא לכך נועד הליך הערעור".

 

 

המשפחה קיוותה לזיכוי מלא. אלאור וצ'רלי אזריה בבית הדין הצבאי
 

המשפחה קיוותה לזיכוי מלא. אלאור וצ'רלי אזריה בבית הדין הצבאי(חדשות 10)

 

"המ"פ התבקש להסביר את הסתירות בין העדויות"

"באירוע אחר ובנסיבות אחרות בתכלית יש קווי דמיון, אבל אין בכך כדי להצדיק ראיות חדשות בענייניו ולכן דחינו גם את הבקשה הזו. עבירת ההריגה - מעשה או מחדל אסורים, רכיב תוצאתי של מותו של אדם. לפי חוק העונשין נדרשת מודעות למעשה, זה עשוי לבוא בדרך של אדישות או קלות דעת", המשיכו השופטים בדבריהם. "הוא אינו מכחיש כי במעשיו ביקש לגרום למותו של המחבל. לטענת המערער, ירה בו כי היווה סכנה מוחשית ומיידית וחשש כי המחבל נושא על גופו מטעני חבלה".

 

בשלב זה החלו השופטים להתייחס לדבריו של ת.מ., חברו לפלוגה של אזריה שהעיד כי אזריה אמר שהירי במחבל היה נקמה על דקירת חברו. "רב"ט ת.מ. נחקר ביום האירוע כחשוד שידע כי היה בכוונת המערער לבצע את הירי. הוא אמר שאלאור אמר לו 'איך זה שחברי נדקר על ידי מחבל ונשאר חי. ראיתי שהוא בלחץ, וחשבתי שהוא לא מבין את חומרת המעשה'", אמר החבר. "'הוא אמר שדקרו את חברו, אז מגיע לו למות'. דברים דומים מסר גם בעדותו השנייה והשלישית במצ"ח".

 

"העד מסר את הדברים באופן ספונטני, הוא חזר על הדברים פעם אחר פעם במסגרת חקירותיו השונות ובמהלך חקירתו הראשית בבית הדין והוא לא נסוג מכך", הוסיף הרכב השופטים בנוגע לעדותו של ת.מ. "עדותו של העד במצ"ח מהימנה. הסיבה לירי בוצעה ממעשיו הקודמים של המערער, ולא מחשש עתידי".

 

השופטים המשיכו בדבריהם והתייחסו לעדותו של המ"פ של אזריה, אותה הם הגדירו כ'בעייתית'". "המערער טען כי עדותו של ת' נסתרת בראיות, אין בידינו לקבל ראיה זו. העד אישר כי כבר בשטח אמר למערער כי המעשה שעשה אינו תקין. הוא אינו סבר שחברו רב"ט ת' שיקר", נמסר בהקראה. "במהלך עדותו הראשונה במצ"ח, אמר כי אזריה נימק את הירי במחבל שראה אותו זז. מצאנו כי עדותו של רס"ן נעמן בעייתית. רס"ן נעמן נחקר במצ"ח בשנית באותו הלילה, ונשאל אם שמע את אלאור צועק לאחר הירי והשיב ש'לא, שאלתי למה עשה את זה - הוא אמר שהמחבל היה חי והיה צריך למות'. בעדות הרביעית התבקש להסביר את הסתירות בין העדויות".

 

 

 

"עדותו של המ"פ בעייתית". משפחת אזריה בהכרעה(חדשות 10)

 

"הוא בחר להתמהמה דקות ארוכות עד שירה"

"במהלך עדותו טען כי מרחק הסכין מהמחבל היה 80 ס"מ, לא מרחק של לשלוח את ידו, זה עולה בקנה אחד עם הסרטונים", המשיכו השופטים, שאמרו גם כי גרסתו של העד שונה בתכלית. "לא מצאנו כי הסבריו של העד מספקים נימוק משכנע להתפתחות בגרסאותיו ואלה הסברים סתומים וסתמיים. גרסתו של נעמן מתיישבת עם עדויות אחרות, מצאתנו לתת לה משקל מסוים. לאורך חקירותיו במצ"ח ובגרסתו, התקשה המערער להעמיד גרסה אחת קוהרנטית".

 

"מחומר הראיות באנו לכדי מסקנה כי המערער העלה את חששו ממטען רק לאחר שיחה עם עורך דין. לא הייתה הצדקה לירי. עולה מהסרטונים כי לאחר הירי היה רגוע ונינוח, הוא לא התרחק מהמחבל ולא הרחיק אחרים. התנהגותו לא מתיישבת עם תחושת סכנה ממשית שנועדה להציל את חייו ואחרים בזירה".

 

השופטים תהו גם מדוע אזריה ערער על ההחלטה אם המ"מ והמ"פ לא נקטו בפעולה כלשהי. "לא זיהינו בהילות במערער, לא התרשמנו לסיכון פיזי מידי שהצדיק ירי בראשו, המערער לא שיקף סימני דחק ומצוקה. הוא דרך את נשקו והכין עצמו לירי, זו לא התנהלות אופיינית לזירת פיגוע בה חושבים שהמחבל החי עתיד להפעיל מטען. מדוע בזבז זמן נוסף יקר? גרסתו של המערער אינה עולה בקנה אחד עם דברים קודמים שמסר".

 

עוד התייחסו השופטים גם להתנהגותו של אזריה בשטח: "התנהלותו מאפיינת מטווח ולא זירת פיגוע. אזריה פעל בצורה שאינה הולמת את נהלי הפתיחה באש שאותם הכיר, הסרטונים מלמדים כי לא היה חשש שהמחבל יפעיל מטען. הוא לא חשש להפנות גופו לעבר המחבל, בחר להתמהמה דקות ארוכות עד שירה, הוא לא פעל מתוך תחושת דחק".

 

 

ביקש מהקהל באולם לנהוג באיפוק. צ'רלי אזריה לפני ההכרעה
 

ביקש מהקהל באולם לנהוג באיפוק. צ'רלי אזריה לפני ההכרעה(חדשות 10)

 

השופטים נגעו גם ביחס למחבל, ואמרו כי אזריה יצר איתו קשר עין ארבע דקות קודם כן. "לא הוכח שמראהו של המחבל היה מחשיד באופן שניתן היה לחשוש שהוא נושא מטען. יש לתת טיפול רפואי הולם לכל נפגע במידת האפשר". עוד נמסר מבית הדין כי "להוראות הפתיחה באש יש פן חינוכי המסייע לחייל להפנים ערכי יסוד, אזריה פעל בניגוד גמור להוראות הפתיחה באש. אין שום אכיפה בררנית במקרה אזריה. לא מצאנו כי העמדתו של אזריה לדין מהווה חריגה, נאספו די ראיות להרשעה".

 

לדברי חבר השופטים, מכיוון שבמהלך החקירה הצבאית עלה חשד למניע פלילי, הייתה חובה לפתוח בחקירת מצ"ח, "במקרה דנן הצטברו ראיות מספיקות. לא מצאנו כי העמדתו של המערער לדין מהווה חריגה ממדיניות התביעה הצבאית, נאספו במקרה זה די ראיות שמספיקות להרשעה. אין פסול בכך שהחקירה מונעת מהסרטון שהופץ". בשלב זה קרא אושרה, אמו של אלאור, כי "זה תפור".

 

השופטים נגעו בדברים אותם אמרו מספר נבחרי ציבור, בהם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, ואמרו כי הם "התבטאו באופן אקטיבי על אף מעמדם הממלכתי והכל בעוד ההליכים המשפטיים מתנהלים. אנשים בעלי מעמד רשמי פוגעים בטוהר ההליך המשפטי וההתבטאויות הללו פסולות בהחלט. הציבור מצפה לשמוע ממנהיגיו ואלה צריכים להביא בחשבון הכל כדי למנוע השפעה במשפט, התבטאויות כאלה צריכות להיות אחראיות ומרוסנות".

 

 

 

"התנהלותו לא מאפיינת זירת פיגוע". איור של הקראת הדין בערעור אלאור אזריה(גיל ג'יבלי)

 

השופטים קבעו פה אחד כי יש לדחות את הערעור. הם ציינו כי אזריה לא נטל אחריות על מעשיו והם אינם יכולים להתעלם מהנסיבות המיוחדות של האירוע: "צה"ל אינו מיליציה, הוא צבא מאורגן של מדינת חוק מאורגנת". עוד ציינו: "עמוד השדרה המוסרי של צה"ל מבטיח שהצבא יפעל בנחישות, מתוך משמעת ומילוי פקודות והפעלה נבונה ומושכלת של שיקול דעת".

 

בדיון על ערעור של צוות ההגנה על חומרת עונשו של אזריה, שנקבע לשנת מאסר וחצי, קבעו השופטים כי העונש יותר על כינו. "לעמדתנו", אמרו השופטים, "על אף שהעונש נמצא בקצה התחתון שלך הענישה, יכול מתחם זה לעמוד גם במתחם הערעור".

 

יתרה מזו, שניים מהשופטים חשבו כי התביעה יכולה הייתה להגיש כתב אישום על רצה וכי יש להחמיר את העונש ולגזור על אזריה 30-60 חודשי מאסר, אך עמדת הרוב הייתה כי יש להתיר את העונש כפי שהוא.

כזכור, עורך הדין יורם שפטל, סנגורו של אזריה שנידון לשנה וחצי מאסר, הגיש ערעור על עצם ההרשעה, ודורש לזכות אותו מעבירת ההריגה. מנגד, עורך הדין נדב ויסמן מהתביעה הצבאית דורש להחמיר בעונש לכדי שנתיים-שלוש שנות מאסר בעבירה בה הורשע החייל. מיד לאחר הכרעת הדין, תתוגבר האבטחה על השופטים.

 

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) התייחסה למשפט, ואמרה כי "בלי לדעת מה תהיה הכרעת הדין בערעור של אלאור אזריה, אומר מראש: אני מכבדת כל החלטה שלא תהיה, ומקווה שכך ינהגו כולם".

 

להורדת פסק הדין המלא:

 

https://wetransfer.com/downloads/00ab5db2a67f3530e27d3aaeda3c3aaa20170730151624/8e905b9bdb153efe61c27f12e4a01e4020170730151624/4d8fef

 

 

אבטחת השופטים תתוגבר. אלאור אזריה ואביו צ'רלי בכניסתם לבית הדין
 

אבטחת השופטים תתוגבר. אלאור אזריה ואביו צ'רלי בכניסתם לבית הדין(חדשות 10)